za
Bitcoin Ordinals osiągają ATH. Nowy standard tokenów budzi duże zainteresowanie inwestorów

Bitcoin Ordinals osiągają ATH. Nowy standard tokenów budzi duże zainteresowanie inwestorów

Konferencja Kryptoraport

Wdrożenie protokołu Ordinals w sieci Bitcoina stanowiło ważny moment w historii blockchaina najstarszej kryptowaluty. Wtedy to sieć obsługująca dotychczas wyłącznie transakcje peer-to-peer zyskała nową funkcjonalność. Pojawienie się w niej inskrypcji, które przypisuje się do poszczególnych części ułamkowych bitcoina (satoshi) sprawiło, że ta sieć zyskała nowe życie. W weekend odnotowano natomiast rekordową ilość nowych ”ordinalsów”, które wybito w ciągu doby.

Bitcoin Ordinals z nowym ATH

W dniu 2 kwietnia w sieci Bitcoina odnotowano rekordową ilość wybitych liczb porządkowych, które przydzielono do indywidualnych satoshi. Zgodnie z danymi pochodzącymi z serwisu Dune Analytics, w niedzielę wymintowano aż 58 179 inskrypcji. Co więcej, nowy rekord przebił aż o 83,5% poprzednio odnotowane ATH z dnia 9 marca.

Co jednak przyczyniło się do tak dużego skoku poziomu wybijanych inskrypcji? Wskazuje się tutaj na niedawno wdrożony w protokole Ordinals nowy standard tokenów BRC-20. Jest to skrót od ”Bitcoin Request for Comment”.

Dzienna liczba inskrypcji Ordinals zalicza swoje ATH w dniu 2 kwietnia. Źródło: Dune Analytics

Chociaż inskrypcje przypisywane do części ułamkowych bitcoina są również ”cyfrowymi artefaktami”, jak w przypadku niewymiennych tokenów (NFT), to tokeny o standardzie BRC-20 używają systemu inskrypcji porządkowych do wdrażania specjalnych kontraktów tokenowych. Chodzi tu o wybijane tokeny (mint tokens) oraz tokeny transferu. Działają one analogicznie do standardu tokenów ERC-20, które dominują na blockchainie Ethereum. Oczywiście ten rodzaj aktywów, który pojawił się na blockchainie BTC, jest również zdolny do przenoszenia danych w postaci tekstowej, obrazków JPEG, plików PDF oraz formatów wideo i audio.

Wdrożenie tokenów Ordinals oraz BRC-20 na Bitcoinie jest oczywiście możliwe dzięki poprawnie przeprowadzonej aktualizacji tego blockchaina, czyli soft forka Taproot. Wydarzenie to miało miejsce 14 listopada 2021 roku.

Jak tłumaczy użytkownik Twittera o pseudonimie „Leonidas.og”, który prowadzi dedykowany ”ordinalsom” podcast, w dniu 2 kwietnia ponad 55 tys. inskrypcji powstało w formie tekstowych liczb porządkowych. Co więcej, większość z nich zostało wygenerowanych w formie tokenów BRC-20.

Podział tokenów BRC-20 ze względu na formę przekazanych za ich pośrednictwem treści. Źródło: Dune Analytics.

Nowe narzędzia

Dodatkowo, twierdzi że nowe ATH pod względem dobowej liczby nowych inskrypcji to zasługa nowych narzędzi. Te zostały wdrożone kilka dni temu do używania z tokenami BRC-20.

BRC-20 było bardzo podekscytowane, kiedy wystartował miesiąc temu, ale ostatecznie ucichł. Podczas przerwy deweloperzy stworzyli narzędzia znacznie ułatwiające interakcję z BRC-20, a teraz obserwujemy zainteresowanie ATH. Mówiłem to już wcześniej i powiem jeszcze raz. UX ma znaczenie!

– wyjaśnia Leonidas.

Jeśli chodzi o wspomniane narzędzia, to są to między innymi serwisy Ord.io i BRC-20.io oraz dedykowany portfel UniSat Wallet. Jak czytamy na stronie BRC-20.io, od czasu wdrożenia standardu BRC-20 powstało już 1600 tego typu tokenów. W kwestii cieszących się największą popularnością tokenów, można wyróżnić tutaj takie kolekcje, jak  ”pepe”, ”ordi” i ”punk”. Mimo krótkiego czasu funkcjonowania na rynku, ich kapitalizacje zdążyły znaleźć się na poziomach 2,5 miliona dolarów, 2,1 miliona dolarów i 900 tys. dolarów.

W ciągu ostatniej doby odnotowano mint ponad 42 700 tokenów BRC-20. W głównej mierze pochodzącą one z kolekcji tokenów wzrd, domo, BAYC, meme oraz pups.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności