bitcoin taproot aktywacja

Aktualizacja Taproot weszła w życie!

Bitcoin

Największa od czterech lat aktualizacja sieci Bitcoina w końcu weszła w życie. Taproot zwiększy prywatność bitcoina poprzez zmianę w algorytmie podpisywania sieci, a nawet obniży koszty transakcji. Może to jednak również oznaczać kłopoty dla Ethereum, króla altcoinów i najważniejszej sieci dAppów i DeFi.

Taproot został zaproponowany przez core developera, Grega Maxwella, jeszcze w styczniu 2018 roku. Ostatecznie został jednogłośnie zatwierdzony przez górników BTC w czerwcu tego roku. Od tego czasu programiści testowali i sprawdzali aktualizację. Wczoraj, w dniu 14 listopada ostatecznie weszła ona w życie.

Celem Taproot jest uczynienie sieci Bitcoina bardziej prywatną i bezpieczną dla użytkowników. Oprócz tego aktualizacja ma sprawić, że blockchain będzie bardziej skalowalny. Wszystko to zmierza w kierunku nadania Bitcoinowi większej użyteczności.

Podpisy Schnorra i większa prywatność

Deweloperzy i użytkownicy Bitcoina od dłuższego czasu są podekscytowani aktywacją Taproot, i słusznie. Aktualizacja ta może zapoczątkować nowy cykl życia dla BTC i ponownie zwiększyć jego dominację.

Jedna z największych zmian będzie dotyczyć prywatności. Taproot w końcu zmieni algorytm podpisów, na którym Bitcoin polegał przez lata. Podpisy Bitcoina są czymś w rodzaju odcisku palca, który zostawiasz na każdej transakcji.

Przez lata polegaliśmy na algorytmie Elliptic Curve Digital Signature Algorithm, który tworzy podpis z klucza prywatnego kontrolującego dany portfel. Teraz będziemy polegać na podpisach Schnorra, które sprawią, że transakcje będą bardziej prywatne i bezpieczne. Największy wpływ będzie to miało na transakcje wielopodpisowe, które będą praktycznie niemożliwe do odczytania. Zmiana będzie wynikiem aktywacji Bitcoin Improvement Proposal (BIP) 340.

Ważne jest jednak, aby zauważyć, że podpisy Schnorra nie sprawią, że bitcoin stanie się monetą prywatności jak Monero lub uniemożliwią śledzenie twoich transakcji.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat aktualizacji Taproot zapraszamy do zapoznania się z naszym obszernym artykułem na ten temat, który znajdziesz pod tym linkiem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Aktualizacja Taproot bitcoin btc taproot

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.