za
wrogowie bitcoina

TOP 10 wrogów Bitcoina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bitcoin jako element nowej technologii wzbudza ogromne kontrowersje. Nie ma się czemu dziwić, bowiem jest w teorii narzędziem podważającym obecny system bankowy, a także politykę monetarną większości państw na całym świecie. Stąd o głównej kryptowalucie bardzo często negatywnie wypowiada się wielu urzędników, ekonomistów i polityków, którzy są zwolennikami starego ładu. Dziś przedstawiamy wam TOP 10 wrogów Bitcoina ze świata nauki i polityki.

10. Chrisitne Lagarde

christine lagarde top 10 wrogów bitcoinaNaszą listę otwiera 63-letnia Christine Lagarde – francuska polityk i prawnik z zawodu. Pełniła funkcję ministra w kilku rządach. Była też pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów w państwach wchodzących w skład G8. Od 2011 r. jest dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (zarazem jest również pierwszą kobietą sprawującą tę funkcję). Możliwe, że wkrótce stanie na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Dotąd uchodziła za sympatyczkę kryptowalut. Wśród jej wystąpień publicznych można znaleźć dość wyważone opinie nt. cyfrowych walut.

„Rozsądne spojrzenie na krypto-aktywa nie powinno prowadzić nas ani do krypto-potępiania, ani też do krypto-euforii”

– napisała parę lat temu na oficjalnym blogu MFW.

„Wierzę, iż powinniśmy rozważyć możliwość emisji waluty cyfrowej. Państwo może odegrać swoją rolę w dostarczaniu pieniądza do cyfrowej ekonomii”

– powiedziała Lagarde podczas konferencji Singapore Fintech Festival.

W 2018 r. w Singapurze stwierdziła, zaś:

„Nawet kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Ripple, walczą o miejsce w bezgotówkowym świecie, (…) w nadziei na zaoferowanie bardziej stabilnej wartości i szybsze, tańsze rozliczenia.”

Przy tej okazji wyraziła już jednak pewne obawy mówiąc, że „ciągły, szybki wzrost aktywów kryptograficznych może stworzyć nowe luki w międzynarodowym systemie finansowym”.

Teraz – przy okazji starania się o szefostwo Europejskiego Banku Centralnego – powiedziała jednak:

“Myślę, że rola zakłócaczy i wszystkiego, co wykorzystuje technologię księgi rozproszonej, czy nazwiemy to kryptowalutą, aktywami, czy czymkolwiek innym… wyraźnie wstrząsa systemem. Nie chcemy tak silnych wstrząsów, które spowodują, że stracilibyśmy potrzebną nam stabilność.”

I za tą ostatnią wypowiedź trafia na naszą listę. Po cichu liczymy jednak, że Lagarde zmieni jednak zdanie, a ostatnie słowa to tylko część jej “kampanii wyborczej”.

9. Mario Draghi

Draghi to włoski ekonomista, profesor ekonomii i urzędnik państwowy, w latach 2006–2011 prezes Banca d’Italia, a od 2011 prezes Europejskiego Banku Centralnego (jego kadencja dobiega teraz końca). O Bitcoinie wypowiadał się dość lekceważąco. Sugeruje, że nikt nie stoi na kryptowalutą (w jego odczuciu to wada). Uważa, że w ogóle nie można mówić o cyfrowych walutach w kontekście środków płatniczych:

„Bitcoiny lub coś w tym rodzaju nie są naprawdę walutami, są aktywami. Euro to euro – dziś, jutro, za miesiąc, zawsze jest to euro. A EBC stoi za euro. Kto stoi za kryptowalutami? Są to więc bardzo, bardzo ryzykowne aktywa, których wartość zmienia się – jak widzieliście – w szalony sposób”.

Może nie wykonał w czasie swojej kadencji jakiś ostrych ruchów w kierunku BTC, ale nadal trudno go określić jako zwolennika kryptowalut.

8. Peter Schiff

Schiff to prezes Euro Pacific Capital, doradca ekonomiczny Rona Paula – kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008 roku, a ponadto komentator ekonomiczny w stacjach telewizyjnych CNBC i Fox. Uchodzi za przedstawiciela austriackiej szkoły ekonomii. To ostatnie (i współpraca z Paulem) mogłoby sugerować, że jest on zwolennikiem BTC. Niestety Schiff jest ślepo zapatrzony w złoto. Trudno mówić o nim jako fanie kryptowalut. Wielokrotnie krytykował cyfrowe waluty i zniechęcał inwestorów do kupowania BTC.

7. Robert Shiller

Noblista, jest zaliczany do ekonomistów szkoły neokeynesizmu. Mimo pozornie szerokich horyzontów patrzy na BTC w dość stereotypowy sposób. Uważa, że kryptowaluta nie posiada żadnych użytecznych funkcji i przypomina bańkę tulipanową z XVII wieku. Docenia jednak blockchaina.

“Bitcoin to kolejny sprytny pomysł. Jestem pod wrażeniem tej technologii, która cały czas się rozrasta. Tak wielu różnych ludzi pokochało Bitcoiny. Dla mnie jednak jest to interesujący eksperyment, a nie stały element naszego życia.”

-mówił na Światowym Forum w Davos rok temu.

6. Donald Trump

trump top 10 wrogów bitcoinaZbliżamy się do podium, tym samym zaczynają się coraz ostrzejsze opinie. Trump słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi (na nich zbudował swoją karierę). Przez długi okres nie wypowiadał się o kryptowalutach. Dopiero niedawno napisał tweeta, w którym zaatakował cyfrowe waluty.

Przerażające jest to, że poniższa opinia pochodzi od jednej z najpotężniejszych osób na całym globie. Krytyka Trumpa sprowokowała nawet społeczność do obaw, czy nie będzie on chciał zakazać kryptowalut, o czym pisaliśmy tutaj.

„Nie jestem fanem Bitcoinów i innych kryptowalut, które nie są pieniędzmi i których wartość jest bardzo niestabilna, są one są praktycznie puste. Nieuregulowane aktywa kryptograficzne mogą ułatwiać zachowania niezgodne z prawem, w tym handel narkotykami i inne nielegalne działania”

-tweetował niedawno prezydent USA.

5. Maxine Waters

Waters to przewodnicząca Komisji ds. Usług Finansowych USA, a obecnie jedna z kandydatek na prezydenta z obozu Demokratów (z raczej małymi szansami na sukces). Od dawna atakuje kryptowaluty. Niedawno zasłynęła tym, że chciała powstrzymać prace nad LibraCoin:

„Biorąc pod uwagę niepokojącą przeszłość firmy, proszę, aby Facebook zgodził się zaprzestać wszelkie działania na rzecz rozwoju kryptowaluty do czasu, gdy Kongres i organy regulacyjne będą miały okazję zbadać te kwestię i podjąć działania”.

4. Brad Sherman

Sherman to amerykański kongresmen, który już dwukrotnie nawoływał w mediach do wprowadzenia zakazu wszystkich kryptowalut. W obu sytuacjach wykazał się jednak brakiem wiedzy i logicznego myślenia. Twierdził, że BTC nie działa w ogóle jako środek płatniczy:

„Bitcoin to małe dziecko. Nie możesz kupić paczki gum za Bitcoina.”

Jednocześnie jednak uważa, że kryptowaluta może w przyszłości zagrozić dolarowi. Tym samym wzmocnił raczej wizerunek Bitcoina jako ewentualnej przyszłej waluty świata.

3. Jamie Dimon

dimon top 10 wrogów bitcoinaPodium. Jamie Dimon to CEO JP Morgan. Wielokrotnie atakował nie tylko Bitcoina, ale też osoby, które w niego inwestują. Twierdził – delikatnie mówiąc – że są naiwne. Co jest o tyle ciekawe, że ponoć w kryptowaluty inwestowała nawet jego córka.

Dimon wygrażał się nawet, że zwolniłby z pracy każdego pracownika, o którym dowiedziałby się, że ten kupuje cyfrowe waluty.

Sporym zaskoczeniem była w tym kontekście decyzja JP Morgan o emisji własnej cyfrowej waluty. JPM Coin ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

2. Warren Buffett

buffett sun top 10 wrogów bitcoinaKolejna postać w naszym TOP 10 wrogów Bitcoina, której nie musimy wam przedstawiać. Buffett to legendarny inwestor, ale też wielki wróg Bitcoina. Nazywał kryptowalutę “trutką na szczury”, “oszustwem” i stale zniechęca wszystkich wkoło do inwestowania w cyfrowe waluty.

Może choć częściowo zmieni zdanie nt. Bitcoina po planowanym lunchu z Justinem Sunem (o ile w ogóle do niego dojdzie).

1. Nouriel Roubini

Nouriel Roubini top 10 wrogów bitcoinaCzy ktoś inny mógł znaleźć się na szczycie TOP 10 wrogów Bitcoina? Roubini jest często nazywany Doktorem Doomem. Nie dlatego, że jest fanem komiksów, ale z powodu jego ponurej wizji przyszłości. Od lat wieszczy kolejne kryzysy finansowe. Dzięki takiemu podejściu “przewidział” w końcu krach z 2008 r. Od dekady kontynuuje swoje czarnowidztwo. W to wszystko wplata kryptowaluty, które jego zdaniem służą tylko i wyłącznie terrorystom, przestępcom i naiwnym inwestorom. Niedawno dodał, że giełda BitMEX to tak naprawdę platforma handlowa dla tych trzech grup.

Mimo pozorów Roubini to groźny przeciwnik. W świecie ekonomii i polityki ma opinię “tego, który przewidział kryzys z 2008 roku”. Ponadto przemawiał przed amerykańskimi politykami w Kongresie w temacie kryptowalut, gdzie powtórzył wyżej wspomniane stereotypy.

Co ciekawe, Roubini nie tylko atakuje BTC, ale lekceważy blockchaina, którego uważa za ulepszoną wersję Excela i “najbardziej przereklamowaną technologię w historii”.

TOP 10 wrogów Bitcoina

Zdajemy sobie sprawę, że Bitcoin ma o wiele więcej wrogów. Podajcie nam w komentarzach wasze typy na najczarniejsze charaktery świata kryptowalut!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności