Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozytywnie o kryptowalutach

2018-04-17 Prawo i polityka

W poprzednich wypowiedziach z reguły krytyczna, Christine Lagarde, sekretarz generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w swoim ostatnim komentarzu, udzielonym przed […]

W poprzednich wypowiedziach z reguły krytyczna, Christine Lagarde, sekretarz generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w swoim ostatnim komentarzu, udzielonym przed spotkaniem czołowych polityków i prezesów banków centralnych w Waszyngtonie, postanowiła tym razem w sposób zdecydowanie bardziej wyważony przeanalizować potencjał technologii kryptowalut.

 

 

W poprzednich wypowiedziach z reguły krytyczna, Christine Lagarde, sekretarz generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w swoim ostatnim komentarzu, udzielonym przed spotkaniem czołowych polityków i prezesów banków centralnych w Waszyngtonie, postanowiła tym razem w sposób zdecydowanie bardziej wyważony przeanalizować potencjał technologii kryptowalut.

 

„Rozsądne spojrzenie na krypto-aktywa nie powinno prowadzić nas ani do krypto-potępiania, ani też do krypto-euforii” – pisze na oficjalnym blogu MFW Christine Lagarde.

 

W swojej wypowiedzi szefowa MFW podkreśla jak w jej opinii istotne jest również odpowiednio wyważone podejście regulacyjne wobec tego rodzaju technologii:

 

„Ustawodawcy powinni zachowywać otwarty umysł, pracując nad bezstronną strukturą regulacyjną, która będzie minimalizować ryzyko, pozwalając jednocześnie na rozkwit tego kreatywnego procesu” – stwierdza Lagarde, odnosząc się do obu stron potencjału technologii kryptowalut.

 

Szefowa MFW w swym wpisie bez wahania wymienia jednak szerokie spektrum pozytywów, które mogłyby wynikać z powszechnego stosowania technologii kryptowalut. W tym kontekście wskazuje ona między innymi na szybkość jak również niskie koszty ich wykorzystywania:

 

„Krypto-aktywa umożliwiają szybkie i niekosztowne transakcje finansowe, oferując jednocześnie pewne z udogodnień charakterystycznych dla gotówki. Niektóre usługi płatności oferują już teraz transgraniczne transfery realizowane w przeciągu godzin, a nie dni”.

 

Christine Lagarde zwraca również uwagę na ogromny potencjał zawarty w, stanowiącej fundament kryptowalut, technologii łańcucha bloków (ksiąg rozproszonych):

 

„Leżąca u podstaw krypto-aktywów – technologia ksiąg rozproszonych może pomóc rynkom finansowym w dużo efektywniejszym funkcjonowaniu. Automatycznie egzekwowalne tzw. inteligentne kontrakty mogłyby wyeliminować konieczność obecności niektórych pośredników”.

 

„Bezpieczne przechowywanie ważnej dokumentacji to inne obiecujące zastosowanie dla technologii ksiąg rozproszonych”.

 

„W rozwijających się ekonomiach, tego typu postęp może pomóc w zabezpieczaniu praw własności, podnoszeniu zaufania do rynku i promocji inwestycji”.

 

Z racji „nadal małego zasięgu i ograniczonych powiązań z resztą systemu finansowego” Lagarde na obecną chwilę nie dostrzega również „bezpośredniego zagrożenia” jakie kryptowaluty mogłyby stanowić dla tzw. międzynarodowej „stabilności finansowej”

 

Pomimo tego faktu, sekretarz generalna zwraca uwagę, iż technologia ta jest w stanie, stając się szerzej stosowaną, wymusić przebudowę funkcjonowania współczesnego modelu biznesowego banków oraz innego rodzaju instytucji finansowych jak również zmianę podejścia ze strony międzynarodowych organów regulacyjnych.

 

Jak podkreśla Lagarde, MFW zamierza brać aktywny udział w nadzorowaniu, koordynowaniu jak i wdrażaniu tego rodzaju procesów, wskazując również na konieczność międzynarodowej współpracy rządów w tym zakresie.

 

 

Tagi
Blockchain Christine Lagarde kryptowaluty Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.