za
Taleb peterson bitcoin

Nassim Nicholas Taleb i Jordan Peterson spierali się o bitcoina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nassim Nicholas Taleb, libańsko-amerykański ekonomista i autor książki Czarny łabędź, wypowiedział się na Twitterze nt. bitcoina. Odpowiadał na post kanadyjskiego profesora psychologii Jordana Petersona.

Taleb i Peterson kłócą się o BTC

Taleb jest zagorzałym krytykiem kryptowaluty, podczas gdy Peterson ma o niej zgoła inne zdanie. Przyczynkiem do dyskusji obu o bitcoinie były doniesienia dot. tego, że australijski bank ANZ rezygnuje z obsługi gotówki. Peterson skomentował to, pisząc, że BTC “to naprawi”, sugerując, że ludzie powinni teraz – w czasach cyfryzacji pieniądza i emisji CBDC – zainteresować się kryptowalutami.

Nassim Taleb nie zgodził się jednak z Petersonem. Jego zdaniem znany psycholog “mówiący o finansach jest nieco mniej wyrafinowany niż komitet antyszczepionkowych kanadyjskich kierowców ciężarówek wykładających kwantową teorię pola”. Dodał, że Peterson jest częścią “bitcoinowego kartelu”.

Nassim Taleb: od zwolennika do surowego krytyka BTC

Pikanterii tej wymianie myśli dodaje to, że autor słynnego Czarnego łabędzia był w przeszłości zwolennikiem kryptowalut. W 2019 r. stwierdził że woli trzymać się z dala od gotówki, akcji i obligacji, a zamiast tego inwestować w bitcoiny i złoto. Dlaczego zmienił zdanie? W 2020r. miał pewne problemy związane z giełdą Coinbase. Zamknął wtedy swoje konto na platformie, twierdząc, że firma nią zarządzająca nie współpracowała z nim przy rozwiązywaniu niektórych problemów technicznych, jakie napotkał. Czy to sprawiło, że zraził się do rynku kryptowalut?

Taleb peterson bitcoin

Potem było już tylko gorzej. Latem 2021 r. Taleb stwierdził, że bitcoin nie powinien być w ogóle klasyfikowany jako pieniądz, magazyn wartości ani cyfrowa odpowiedź na złoto. Sprzeciwił się również teorii, że BTC jest owocem libertariańskich idei. Napisał wtedy, że “przekonanie, że bitcoin jest owocem libertariańskiej i austriackiej ekonomii, nie ma cienia poparcia… Libertarianizm zasadniczo polega na rządach prawa zamiast rządów regulacji. Nie chodzi o rządy władzy – mechanistyczne, zautomatyzowane reguły o nieodwracalnych skutkach… Libertarianizm nie dotyczy też całkowitej nieufności”. Następnie ekonomista utrzymywał, że błędem jest postrzeganie bitcoina jako bezpiecznej przystani.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 499,49 USD3,18%
Ethereum logo
EthereumETH
2984,56 USD1,41%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
566,66 USD2,39%
Solana logo
SolanaSOL
138,68 USD4,21%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD1,40%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2980,73 USD1,35%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,39 USD11,77%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD3,36%