za
sztuczna inteligencja polska

Sztuczna inteligencja w Polsce. Jak wygląda adopcja nowej technologii?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ze sztucznej inteligencji korzysta 15 proc. firm w Polsce. 13 proc. planuje ją wdrożyć do końca 2023 r. – wynika z badania KPMG. Co jeszcze wynika z raportu?

Sztuczna inteligencja w polskich firmach

KPMG przeprowadziło badanie we współpracy z Microsoftem. Czego dowiadujemy się z tego raportu?

Okazuje się, że firmy, które wdrożyły sztuczną inteligencję, wykorzystują AI do wspomagania działań marketingowych. W 46 proc. nowa technologia pomaga w  produkcji, a 42 proc. ankietowanych przedsiębiorstw korzysta z AI w procesie kontrolowania łańcucha dostaw. 23 proc. wykorzystuje AI do zarządzania cenami i promocjami.

Do czego zaś są wykorzystywane dostępne na rynku narzędzia oparte na sztucznej inteligencji? Głównie do komunikacji (25 proc.). Chodzi zapewne o chatboty, które pomagają w obsłudze klientów.

Brak monitorowania efektów

Co jednak ciekawe, firmy, które wdrożyły narzędzia oparte na AI, w większości (62 proc. wskazań) nie monitorują efektywności ich wdrożenia.

Inwestycja w sztuczną inteligencję przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. AI pomaga w zwiększeniu wydajności pracy i poprawie jakości produktów lub usług, osiągnięciu lepszych wyników finansowych oraz wzmacnianiu konkurencyjności. Jednocześnie, sztuczna inteligencja pomaga przedsiębiorstwom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju, poprzez redukcję zużycia energii i materiałów, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę efektywności wykorzystania zasobów naturalnych. Niestety polski rynek znajduje się zdecydowanie poniżej poziomu globalnego w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji. Jedynie 15 proc. ankietowanych organizacji potwierdziło inwestycje w AI, podczas gdy średnia globalna wypada w okolicach 35-37 proc., co pokazuje skalę niewykorzystanego jeszcze potencjału

– powiedział Łukasz Dylewski, dyrektor, Data Science & AI Leader w KPMG w Polsce.

Raport KPMG w Polsce pt. „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę Norstat metodą CATI (ang. Computer-Assisted Telephone Interviewing) w lutym 2023 r. Przebadanych zostało 180 respondentów, którzy w swoich firmach odpowiadają za kwestie związane z cyfryzacją. Próba badanych firm została dobrana tak, aby w przybliżeniu reprezentowała udział przedsiębiorstw małych, średnich i dużych w krajowej gospodarce, z wyłączeniem podmiotów zatrudniających mniej niż 10 pracowników

– opisują metodologię badania twórcy raportu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 238,11 USD0,85%
Ethereum logo
EthereumETH
2979,01 USD-0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
566,57 USD0,85%
Solana logo
SolanaSOL
136,94 USD-0,38%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD-0,07%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2977,10 USD-0,41%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,28 USD8,43%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD0,52%