za
sztuczna inteligencja Europa wschodnia

Sztuczna inteligencja zabierze pracę pracownikom z Europy Wschodniej – podaje OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ma dla nas złe wieści. Jej zdaniem sztuczna inteligencja może zlikwidować w naszym regionie nawet jedną czwartą miejsc pracy.

OECD: sztuczna inteligencja zabierze ci pracę

OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Teraz wzięła pod lupę wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy. Zdaniem jej ekspertów, tak naprawdę nie widzimy jeszcze wpływu nowej technologii na nasze życie, zwłaszcza zawodowe. To może się jednak za jakiś czas zmienić. Organizacja nie ma jednak dla nas dobrych wiadomości. Ponoć nawet co czwarte miejsce pracy jest zagrożone przez AI.

Szczegóły opisano w raporcie “Perspektywy rynku pracy 2023”. Analitycy doszli do niezbyt optymistycznych wniosków. Okazało się, że najbardziej zagrożone przez sztuczną inteligencję są te zawody, w których wykorzystuje się co najmniej 25 ze 100 łatwych do zautomatyzowania umiejętności. Przez to też nową rewolucją technologiczną powinny się martwić zwłaszcza państwa wschodnioeuropejskie. Do tej grupy w raporcie zaliczono Polskę. Ogólnie najmocniej narażone wzrostem bezrobocia wywołanym przez AI będą zdaniem OECD pracownicy, którzy pracują na Węgrzech (zagrożonych jest 36,6%. stanowisk pracy), Słowacji (35,7%) i w Czechach (35,2%). Nasz kraj znalazł się tuż poza podium (33,5 proc.).

sztuczna inteligencja

Wszystko zależy od nas samych

Możliwe jednak, że pracownicy przystosują się do zmian, bowiem widzą zagrożenie. Już w zeszłym roku OECD wykonało inne badanie dot. właśnie obaw związanych z obecną rewolucją technologiczną. Warto zauważyć, że było to przed tym, gdy ChatGPT okazał się wielkim hitem internetu. Wtedy aż trzech na pięciu badanych powiedziało, że obawia się, że straci pracę i zostanie zastąpionych przez maszyny. Co ciekawe, ponad 60% wiązało z nową technologią nadzieję. Osoby te twierdziły, że AI może uwolnić ich od żmudnych zajęć.

Sami eksperci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji będzie zależał od tego, w jakim kierunku pójdą np. działania polityków.

To, czy zyski ze sztucznej inteligencji przewyższą straty, będzie zależeć od tego, jaką politykę przyjmiemy. Rządy muszą pomóc pracownikom przygotować się na zmiany i ułatwić skorzystanie z możliwości, jakie pojawią się w związku z rozwojem sztucznej inteligencji

– powiedział sekretarz generalny OECD Mathias Cormann

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności