Wiadomości

Światowy dług na rekordowym poziomie!

Przed rozpoczęciem się obecnego kryzysu często mówiło się, że będzie on tzw. global resetem i najcięższym kryzysem do wielu lat. […]

Data publikacji: 17 lipca 2020

bitbay

Przed rozpoczęciem się obecnego kryzysu często mówiło się, że będzie on tzw. global resetem i najcięższym kryzysem do wielu lat. Niektórzy – popadając w dość apokaliptyczne nastroje – sugerowali nawet, że będzie to najcięższa recesja w historii. Choć dziś nie znamy przyszłości, coraz nowsze dane makroekonomiczne nie napawają nas optymizmem. Okazuje się, że światowy dług jest na rekordowym poziomie!

Światowy dług bije rekordy

Światowy długNa koniec I kwartału 2020 roku światowy dług w relacji do PKB wyniósł 331 proc., a łączne zadłużenie osiągnęło 258 bln USD – wynika z raportu IIF.

„Warunki recesji wywołane pandemią spowodowały, że globalne zadłużenie w relacji do PKB osiągnęło nowy rekord 331 proc. PKB (258 bln. USD) w I kwartale, w porównaniu z 320 proc. w IV kwartale 2019 r.”

– napisano w dokumencie.

„Największy wzrost odnotowano w Kanadzie, Francji i Norwegii. Dług rynków wschodzących wzrósł do ponad 230 proc. PKB w I kwartale 2020 r., głównie za sprawą przedsiębiorstw niefinansowych w Chinach”

– dodano dalej.

Co to oznacza dla BTC?

Wypada zastanowić się, jak wpłynie to na kryptowaluty. Rządy, by wyjść z tego zadłużenia, będą musiały prowadzi niejako politykę monetarną opartą na Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Ta zaś oznacza niemal stały dodruk pieniędzy. Teoretycznie wszystko to – zdaniem twórców tej teorii – może zadziałać i wspomóc rozwój, tyle że to… no właśnie, tylko teoria. Żaden kraj nie przetestował tego w praktyce. Poza tym nietrudno wyobrazić sobie tego, co stanie się, jeśli w pewnym momencie sprawy wymkną się spod kontroli polityków i urzędników. Może to zakończyć się wysoką i globalną inflacją, w ekstremalnym wariancie nawet masowym upadaniem walut fiat.

Do tego dojdzie obniżanie stóp proc., które już teraz ma miejsce.

To wszystko powinno wzmocnić BTC i inne czołowe kryptowaluty. Dlaczego? Po prostu inwestorzy – a nawet tzw. „ulica” – zaczną szukać rynków, które nie są zależne od decyzji władz i nie podlegają tak silnej inflacji. Zyskać może złoto, srebro, rynek nieruchomości (głównie obrotu ziemią) i właśnie BTC oraz czołowe altcoiny.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion