za

Słowacja staje się powoli europejskim centrum kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W kontekście kryptowalut naprawdę wiele dobrego dzieje się za naszą południową granicą. Tak, mowa o Słowacji. Rynek ten zaczyna prężnie się rozwijać, w tym dzięki lokalnemu rządowi. To pewnie m.in. z tego względu również zondacrypto podejmuje działania w tym właśnie regionie.

Słowacja otwiera się na kryptowaluty

Zacznijmy od tego, że rynek na Słowacji wygląda naprawdę dobrze. W tym zaludnionym przez tylko ok. 5,5 mln ludzi kraju zamontowano już aż 72 bitomaty. Dla porównania: w Rosji takich urządzeń jest tylko 74, Meksyku – 52, a Grecji – zaledwie 31.

Skala adopcji na Słowacji wygląda dobrze już od pewnego czasu. Formie słowackiego rynku przyjrzała się firma lotnicza Fast Private Jet w ramach badania szacującego, w jakich krajach rynek kryptowalut rozwija się najprężniej. Okazało się, że nasi sąsiedzi znaleźli się w rankingu na całkiem wysokim (10.) miejscu. Na początku 2022 r. płatności w kryptowalutach przyjmowało tam 11 restauracji i 17 sklepów. Oczywiście to tylko punkty, które namierzyli autorzy badania. W praktyce może być ich więcej.

Branży i inwestorom sprzyja zresztą także rząd. W tym roku na Słowacji wprowadzono bowiem nowe przepisy – zwłaszcza ciekawe dla hodlerów. Otóż dochód wygenerowany ze sprzedaży kryptowalut przechowywanych przez co najmniej rok, będzie co prawda nadal opodatkowany, ale tylko w wysokości 7% – a nie 19% lub 25%. To więc podobna polityka do tej, którą prowadzi Słowenia i Szwajcaria.

To jednak nie wszystko. Władze wprowadziły ostatnio i inne zmiany, które znacznie zwiększą adopcję kryptowalut w regionie. Płatności w blockchainowych walutach do kwoty 2400 euro stały się bowiem zwolnione z podatku dochodowego. Inwestorzy nie muszą też płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 14%.

FINAS

Wiele dla rynku kryptowalut robi na Słowacji stowarzyszenie FINAS. Celem tej organizacji jest rozwój ekosystemów nowoczesnych finansów. Dziś FINAS współpracuje z ponad 100 firmami z całego świata. Samo członkostwo w stowarzyszeniu zapewnia startupom technologicznym dostęp do różnych wydarzeń czy usług prawnych z obszaru FinTech.

Szczególnie zależy nam na wspieraniu startupów i organizacji, których celem jest demokratyzacja dostępu do usług finansowych dla osób o mniejszych zasobach lub zmarginalizowanych grup społecznych

– podaje na swojej stronie FINAS.

Niedawno do słowackiego stowarzyszenia dołączyła zondacrypto, firma z polskimi korzeniami, dziś działająca już znacznie szerzej.

Nasze członkostwo w FINAS daje nam dostęp do wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie, możliwości nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń, a w efekcie – dalszego rozwoju sektora Web3 na Słowacji

– podaje zondacrypto w komunikacie, jaki opublikowała na swojej stronie.

Firma posiada też pozwolenie na prowadzenie działalności na Słowacji i funkcjonuje w zgodzie z MiCA, europejskimi regulacjami, które sprawiają, że unijny rynek jest dziś o wiele stabilniejszy niż jego amerykański odpowiednik.

Słowaccy użytkownicy kryptowalut mogą korzystać z funkcjonalności oferowanych przez zondacrypto wiedząc, że handlują na regulowanej i bezpiecznej giełdzie kryptowalut, która spełnia najwyższe standardy regulacyjne w Unii Europejskiej

– dodaje giełda.

Podsumowanie

Europa to obecnie bardzo ważny rynek dla branży kryptowalut. Wystarczy spojrzeć na liczby: ćwierć globalnej aktywności kryptowalutowej koncentruje się w Europie Zachodniej, a 10% w Europie Środkowo-Wschodniej. Proporcje te mogą się za pewien czas zmienić na korzyść tego drugiego regionu. W 2022 roku start-upy w Europie Środkowo-Wschodniej zebrały bowiem w sumie 119 milionów euro na swoje działania. Warto też dodać, że ponad 70% łącznej wartości start-upów na tym obszarze działa w krajach takich jak Estonia, Słowenia czy Serbia.

Na koniec zauważmy coś jeszcze. W krajach, w których nie obowiązują regulacje firm z branży blockchaina, innowacyjne projekty nie rozwijają się tak szybko, jak mogłyby, gdyby takowe przepisy istniały. Wszystko z uwagi na niepewność regulacyjną. Z drugiej strony w Polsce czy na Słowacji rynek kryptowalutowy nie jest jeszcze tak mocny, jak w niektórych krajach Europy Zachodniej, co stwarza naturalne okazje do rozwoju dla regulowanych podmiotów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
56 849,69 USD-6,00%
Ethereum logo
EthereumETH
2881,03 USD-3,46%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
545,32 USD-3,98%
Solana logo
SolanaSOL
124,26 USD-0,52%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD1,07%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2876,98 USD-3,49%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-7,50%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,65 USD-8,20%