za
shanghai kurs eth

Shanghai nie zachwiał kursem ETH – wynika z nowych danych

W okresie poprzedzającym wprowadzenie do sieci Ethereum aktualizacji Shanghai wielu ekspertów spekulowało, że zmiana doprowadzi do mocnego spadku kursu ETH. Miało być to efektem wprowadzenia możliwości wypłat stake’owanych etherów. Okazuje się, że tak się nie stało.

Gwałtowne spadki kursu ETH nie nastąpiły

Najnowsze dane pokazują, że presja sprzedażowa na rynku ETH, jakiej wielu się obawiało, nie miała miejsca.

Wdrożenie Shanghai było kluczowe, ponieważ umożliwiono wypłaty stake’owanyh ETH z Beacon Chain. Analitycy sugerowali jednak, że może doprowadzić to do trwałej presji sprzedażowej. Inna sprawa, że optymiści wskazywali, że nawet gdyby do tej ostatniej doszło, zostałaby zrekompensowana nowymi stake’owanymi etherami.

Z ostatniego raportu Nansena, w którym przeanalizowano stan sieci Ethereum po aktualizacji, wynika, że Shanghai miał niemal zerowy wpływ na sieć:

W Beacon Chain znajduje się obecnie 19,3 mln ETH, w tym nagrody [za stake’owanie], co odpowiada ilości ETH w Beacon Chain w czasie aktualizacji (…), co oznacza, że do tej pory miało to zerowy wpływ netto na sieć.

Za wypłatami ETH z Beacon Chain stały głównie scentralizowane giełdy. Kraken jest odpowiedzialny za aż 26% wszystkich wypłat ETH od czasu aktualizacji. Wiąże się to prawdopodobnie z niedawną presją regulacyjną w USA dotyczącą usługi stakingu.

Inne godne uwagi podmioty wypłacające ETH to Binance, Coinbase i Private Transactions Miner, z [udziałem na poziomie] odpowiednio 13,3%, 12,5% i 5,44%

– czytamy w raporcie.

Miesiąc po aktualizacji wypłaty znacznie się zmniejszyły, a dane Nansena sugerują, że większość stake’ująych na razie utrzymuje swoje salda. Podmioty takie jak Lido, Binance, Coinbase, Kiln i Stakefish zgromadziły w ciągu 30 dni depozyty w wysokości ponad miliona etherów.

shanghai kurs eth

Co robili wypłacający?

Nansen poinformował też, że prawie 73% wycofanych do tej pory ETH z Beacon Chain zostało wysłanych na scentralizowane giełdy. Tyle że większość z tego to CEX-y wycofujące ethery, co wskazuje, że większość tych coinów nie trafi do sprzedaży.

Dla kontrastu, ilość ETH wysłanych na zdecentralizowane giełdy stanowi zaledwie 1,23% całkowitej wypłaconej kwoty. Stwierdzono, że około 20% wypłaconych ETH zostało wysłanych na adresy, które nie są oznaczone ani jako należące do DEX-ów, ani CEX-ów. Około 6% wszystkich etherów, jakie wypłacono z Beacon Chain, ponownie jest już stake’owanych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 610,09 USD-0,70%
Ethereum logo
EthereumETH
3911,08 USD4,10%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,70 USD0,23%
Solana logo
SolanaSOL
165,23 USD-0,73%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3911,86 USD4,14%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,69%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,40%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,38 USD0,06%