Jak giełdy kryptowalut dostosowują swoje usługi do problemu z przeciążeniem sieci Bitcoina?

Jak giełdy kryptowalut reagują na przeciążenie sieci Bitcoina?

Ogromna popularność memecoinów, które są mintowane w oparciu o standard tokenów BRC-20 na blockchainie Bitcoina, doprowadziła do dużego skoku cen opłat transakcyjnych. Kryptowalutowe giełdy musiały szybko wdrożyć pewne rozwiązania, by dostosować się do obecnej sytuacji związanej z tą siecią.

Kraken

Amerykańska giełda Kraken zdecydowała się podnieść cenę opłat transakcyjnych za wypłatę bitcoinów z jej platformy. Jak przekazał w oficjalnym oświadczeniu kierownik działu wsparcia, taki zabieg ma na celu zapewnienie terminowego przetwarzania wypłat.

Giełda odniosła się także do listy obecnych opłat za zlecone wypłaty cyfrowych aktywów oraz ustalonego minimum w kwestii wypłacanej kwoty. Z opublikowanego raportu wynika, że giełda pobiera 0,00035 BTC, czyli równowartość około 10 dolarów, za wypłatę bitcoina. Minimalna dozwolona kwota, to 0,0005 BTC, czyli około 13 dolarów. W kwestii przesyłania środków poza giełdę za pośrednictwem sieci Lightning Network, minimalna kwota zaczyna się od 0,00001 BTC, czyli mniej niż 1 dolara.

Menager zespołu wsparcia klienta przekazał mediom, że zaleca się wszystkim użytkownikom Krakena alternatywę w postaci właśnie 2 warstwy sieci BTC. Jest to tak naprawdę darmowe rozwiązanie dla klientów tej platformy.

OKX

Dużo więcej za wypłaty bitcoinów muszą obecnie płacić klienci giełdy OKX. Wypłaty pierwszej kryptowaluty są na niej dozwolone od minimum 0,001 BTC, czyli 27 dolarów. Opłaty transakcyjne wynoszą do 0,00096 BTC (26 dolarów) do 0,00192 BTC (53 dolary) za wypłatę BTC.

Na dany moment nie wiadomo, czy giełda zwiększy opłaty za wypłaty w wyniku gwałtownego wzrostu kosztów transakcji z użyciem bitcoina. Jednakże, platforma dokonała integracji z Lightning Network w 2022 roku.

KuCoin

KuCoin natomiast postanowił zastosować odpowiednią korektę cen za wypłatę bitcoinów oraz minimalną kwotę wypłat, jak przekazał rzecznik firmy. Korekta odnosi się do poziomu rzeczywistych opłat manipulacyjnych na blockchainie. To sprawia, że KuCoin prowadzi swoje działania ”zgodnie z sytuacją rynkową”, jak przekazano.

W tej chwili nasza opłata za wypłatę wynosi od 0,00002 do 0,001 BTC, a minimalna kwota wypłaty to 0,0005 BTC. Jeśli chodzi o wdrożenie Lightning Network, KuCoin nie wdrożył jeszcze LN, jednak będziemy aktywnie monitorować rynek i wprowadzać korekty w razie potrzeby

– informuje rzecznik giełdy.

Huobi

Poziom opłat na platformie KuCoin jest bardzo zbliżony do tych, jakie obowiązują aktualnie na Huobi.

Opłaty za wypłaty w łańcuchu są zwiększone z powodu przeciążenia sieci BTC. Obecna opłata za wypłatę wynosi 0,001 BTC

– informuje giełda.

Zanim ceny w sieci BTC urosły, to pierwotna opłata za wypłatę bitcoina na Huobi wynosiła 0,0004 BTC (11 dolarów). Przekazano także, że zarząd giełdy prowadzi dyskusje dotyczące Lightning Network.

Binance

Z oficjalnych danych wynika, że Binance, czyli największa na świecie giełda kryptowalut, pobiera opłaty transakcyjne na poziomie 27 dolarów za wypłatę BTC. Minimalna kwota to 0,002 BTC, czyli równowartość 55 dolarów.

Giełda niedawno doświadczyła sporych problemów w związku z wypłatami bitcoina. Wynikało to bowiem z przeciążenia sieci, której przepustowość była zapchana przez tokeny BRC-20. W dniu 8 maja giełda dwukrotnie musiała wstrzymywać wypłaty BTC. Wtedy to około 400 tys. transakcji czekało na zatwierdzenie przez górników w sieci Bitcoina. W następstwie tych wydarzeń giełda podjęła decyzję o zaimplementowaniu rozwiązania Lightning Network.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Binance bitcoin BRC-20 btc huobi Kraken kucoin okx opłaty transakcyjne ordinals
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.