za

Kapitalizacja rynkowa BRC-20 osiąga 1 miliard dolarów. Sieć Bitcoina ma problemy

W dniu 9 maja tokeny wybijane w sieci Bitcoina w oparciu o standard BRC-20 osiągnęły łączną kapitalizację rynkową na poziomie 1 miliarda dolarów. Jednocześnie blockchain najstarszej kryptowaluty zaczął zmagać się z problemami dot. przepustowości transakcji oraz wysokich opłat transakcyjnych.

Sieć Bitcoina się zapycha

Wielu maksymalistów Bitcoina stoi w opozycji do uruchomionego w styczniu tego roku protokołu Ordinals, dzięki któremu możliwy jest mint tokenów BRC-20. Wielu deweloperów opowiadało się za tym, że kryptowalutowe inskrypcje w sieci BTC są ”spamem” i niepotrzebnie zapełniają przestrzeń blokową. Okazuje się, że mogli mieć sporo racji. Na tym blockchainie na zatwierdzenie oczekuje bowiem około 400 tys. transakcji. Co więcej, opłaty transakcyjne w ostatnim czasie bardzo skoczyły.

Do tej kwestii odniósł się serwis analizujący blockchainy – CryptoQuant – który przyjrzał się bliżej tematowi. Autor najnowszego raportu – Axel Adler Jr. – przekazał, że gwałtowny skok popularności na memecoiny tworzone w standardzie BRC-20 doprowadził do powstania dodatkowego zapotrzebowania na przestrzeń blokową w sieci.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych standardów tokenów, takich jak ERC-20 Ethereum, BRC-20 nie wykorzystuje inteligentnych kontraktów i działa tylko z portfelami obsługującymi blockchain Bitcoina

– wyjaśnia.

CryptoQuant poinformowało także, że  średnia opłata za transakcję bardzo podrożała. We wtorek przeciętna cena opłaty transakcyjnej wynosiła 16 dolarów, ale potrafiła nawet znaleźć się na poziomie 29 dolarów.

Dzień wcześniej, 8 maja, można było odnotować nawet skok do poziomu 31 dolarów, jak wynika z danych od serwisu Bitinfocharts. Zauważono również, że łączna wartość wszystkich opłat transakcyjnych tego dnia jest wyższa niż nagroda na wydobycie pojedynczego bloku Bitcoina, czyli 6,25 BTC. Ostatni raz społeczność tej kryptowaluty mogła zaobserwować taki stan rzeczy w 2017 roku.

Jak informuje Bitinfocharts, 9 maja padł nowy rekord pod względem siedmiodniowej średniej ruchomej przeprowadzanych transakcji Bitcoina. We wtorek odnotowano ich bowiem 534 tysięcy. Liczba ta mogła być jeszcze wyższa i sięgać do poziomu 600 tys., jeśli by uwzględnić transakcje, które czekają w kolejce na zatwierdzenie przez minerów.

Deweloperzy BTC chcą pozbyć się Ordinals?

Przepustowość sieci Bitcoina oraz utrzymanie pewnego poziomu cen za opłaty transferowe to kluczowa sprawa, nad którą muszą się teraz skupić programiści. Zespół deweloperów Bitcoin Core obecnie rozważa, co począć ze sprawą Ordinals, którego uruchomienie wywołało wiele nieprzewidzianych następstw.

W ciągu ostatniego tygodnia liczba bitcoinowych inskrypcji została podwojona w wyniku ponownego hype’u na memecoiny. Obecnie w sieci Bitcoina jest już 4,78 mln tokenów BRC-20. Jedyną grupą, która może się cieszyć takim stanem rzeczy, są górnicy Bitcoina. Wyższe opłaty transakcyjne i zwiększone zapotrzebowanie na ich udział w sieci generuje dla nich dodatkowe zyski. Cena haszowania od początku maja zdążyła już skoczyć o 66%.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 147,33 USD-0,91%
Ethereum logo
EthereumETH
3548,69 USD-0,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
596,96 USD-0,60%
Solana logo
SolanaSOL
133,60 USD-5,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3547,94 USD-0,82%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,81%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-3,11%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,09 USD-1,42%