za
Nigeria-Bitcoin

Nigeryjski SEC powołuje do życia wydział ds. technologii finansowych

2021-09-04
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

Osiem miesięcy po tym, jak bank centralny Nigerii zakazał bankom obsługi podmiotów i inwestorów kryptowalutowych, krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC Nigeria) utworzyła jednostkę fintech, która pomoże sformułować przepisy dla branży cyfrowych aktywów.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) powołuje zespół fintech do badań nad kryptowalutami

Regulator ogłosił, że nowy oddział będzie badał inwestycje i produkty kryptowalutowe w celu opracowania wytycznych regulacyjnych, które pomogą chronić inwestorów. Wypowiadając się na temat tego ruchu, Lamido Yuguda, dyrektor generalny SEC Nigeria, powiedział:

Uważnie przyglądamy się temu rynkowi, aby zobaczyć, w jaki sposób możemy wyprowadzić regulacje, które pomogą inwestorom chronić ich inwestycje w blockchain.

Ponieważ SEC uważa wszystkie aktywa kryptowalutowe “za papiery wartościowe, chyba że udowodniono inaczej”, Yuguda dodał, że Komisja wkroczy z regulacjami, gdy waluty cyfrowe zostaną zintegrowane z nigeryjskim systemem bankowym.

Chociaż SEC Nigeria dopiero niedawno utworzyła jednostkę badawczą fintech, agencja ogłosiła swój zamiar uregulowania przestrzeni kryptowalutowej już w zeszłym roku, sześć miesięcy przed wprowadzeniem zakazu.

We wrześniu 2020 roku regulator powiedział, że jest odpowiednio przygotowany, aby opracować wytyczne regulacyjne dla branży.

W tym czasie Emomotimi Agama – Head, Registration, Exchanges, Market Infrastructure, and Innovation w SEC Nigeria – podkreślił, że agencja ściśle współpracuje z kilkoma instytucjami. Należały do nich Cambridge Centre for Alternative Finance, Bank Światowy i inne. Celem było zapewnienie, że nigeryjski ekosystem kryptowalut “nie jest pozostawiony jałowy, ale prowadzony z podstawowymi zasadami”.

Nigeria przoduje w transakcjach P2P pomimo zakazu

Przypomnijmy, że w lutym 2021 roku CBN wydało okólnik zakazujący bankom i innym instytucjom finansowym w kraju zajmowania się kryptowalutami. Co ciekawe, zakaz nie powstrzymał Nigeryjczyków przed inwestowaniem i dokonywaniem transakcji. Kraj ten szybko stał się największym rynkiem kryptowalut peer-to-peer (P2P) w Afryce.

Obserwując rosnący wolumen transakcji kryptowalutowych, bank centralny kraju ogłosił, że już w październiku 2021 roku planuje przeprowadzić pilotaż cyfrowej nairy. Według doniesień, projekt CBDC o nazwie “GIANT” będzie działał komplementarnie do banknotów, a także zostanie wykorzystany do zmniejszenia restrykcji dot. rynków forex w kraju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności