za

ETF-y bitcoina coraz bliżej. Mamy kolejny byczy sygnał!

2023-11-19
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC) przedstawiła giełdom szczegółowe wytyczne dotyczące notowań i handlu funduszami ETF rynku spot BTC. Wiele wskazuje więc, że zatwierdzenie ETF-ów jest coraz bliżej.

Porady SEC dotyczące ETF-ów bitcoina

Szanse na zatwierdzenie funduszy rynku spot bitcoina rosną. Okazuje się, że SEC współpracuje z giełdami w celu zapewnienia im wskazówek dotyczących wprowadzenia ETF-ów na bitcoiny na rynek.

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, Eric Balchunas, przekazał, że dowiedział się, że Dział Handlu i Rynków SEC prowadził w tym tygodniu rozmowy z giełdami, doradzając im, aby w kontekście ETF-ów zamiast metody niepieniężnej stosowały metodę kreacji gotówki. Organ nadzoru papierów wartościowych podobno zwrócił się też do tego typu firm z prośbą o złożenie poprawek odzwierciedlających tę zmianę w ciągu najbliższych kilku tygodni. Balchunas zauważył, że to dobry znak.

Jednostki ETF mogą być tworzone w formie rzeczowej lub pieniężnej. Podczas tworzenia środków pieniężnych autoryzowani uczestnicy przekazują środki pieniężne emitentowi ETF w zamian za nowe jednostki ETF.

Analityk Bloomberga zauważył, że jego zdaniem „kreacja gotówki ma sens”. Brokerzy-dealerzy bowiem „nie mogą handlować bitcoinami, więc tworzenie gotówki nakłada na emitentów obowiązek przeprowadzania transakcji w bitcoinach i powstrzymuje brokerów-dealerów przed koniecznością korzystania z niezarejestrowanych spółek zależnych lub firm zewnętrznych”.

Tylko 2–3 zgłaszających zaplanowało kreacje pieniężne, reszta chciała dokonać tego w naturze. Będą musieli się dostosować lub zaryzykować opóźnienie

– dodał.

Wskazał, że wszystko to „nie zmienia naszych 90% szans” na zatwierdzenie ETF-ów rynku spot bitcoina.

Marshall Beard, dyrektor ds. strategii na giełdzie kryptowalut Gemini, uważa, że to “prawdziwy postęp”.

Dla porównania, kanadyjskie fundusze typu spot ETF od lat stosują model kreacji gotówki

– dodał.

gary gensler w senacie

Co jest lepsze?

Niektórzy jednak twierdzą, że kreacje rzeczowe są znacznie lepsze niż kreacje pieniężne. Gabor Gurbacs, doradca ds. strategii w Vaneck, podkreślił, że obecny wybór SEC to „oznaka, że organy regulacyjne nie chcą [rozumieć] i akceptować najlepszych aspektów funduszy ETF i bitcoinów”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.