Satoshi Nakamoto ma swój pomnik w Budapeszczie

Bitcoin posąg satoshi

Satoshi Nakamoto – wciąż nieznany twórca (lub twórcy) Bitcoina – doczekał się na Węgrzech własnego pomnika wykonanego z brązu. Rzeźba […]

bitbay zonda

Satoshi Nakamoto – wciąż nieznany twórca (lub twórcy) Bitcoina – doczekał się na Węgrzech własnego pomnika wykonanego z brązu.

Rzeźba została odsłonięta w parku poświęconym technologii w Budapeszcie, gdzie stoi również posąg zmarłego współzałożyciela Apple – Steve’a Jobsa.

Jako że Nakamoto jest postacią anonimową, niektórzy porównują trudność zaprojektowania jego pomnika do przedstawienia proroka Mahometa. Podobnie Andras Gyorfi, człowiek stojący za projektem odnosi się do Nakamoto, jak do swego rodzaju bóstwa.

Myślimy o Satoshim jako o ojcu założycielu całego przemysłu kryptowalutowego. Stworzył Bitcoina, stworzył technologię blockchain, jest bogiem naszego rynku.

Dlatego też tajemnicza natura założyciela Bitcoina została wbudowana w projekt posągu. Dzięki jednolitej twarzy i kapturowi naciągniętemu na głowę, Satoshi nie posiada żadnych rozpoznawalnych cech, oprócz logo Bitcoina wyrytego nad jego sercem.

To było duże wyzwanie. Bardzo trudno jest zrobić rzeźbę portretową osoby, o której nie wiemy dokładnie, jak wygląda

– mówi Tamas Gilly, współtwórca posągu wraz z Reka Gergely.

Ze względu na anonimowość Nakamoto, twórcy sprawili, że jego twarz jest odblaskowa – oddając kolektywną własność sieci Bitcoin. Osoby, które spojrzą na posąg będą mogły zobaczyć w nim swoje własne odbicie.

Mam nadzieję, że poprzez język rzeźby udało mi się przekazać podstawową ideę Bitcoina, że należy on do wszystkich i do nikogo jednocześnie.

posąg satoshi

Dlaczego Satoshi zasługuje na posąg?

Pomysł Andrasa Gyorfi, aby zbudować posąg Nakamoto, był spowodowany jego podziwem dla wynalazku Satoshiego. Nazywa on Bitcoin „wydajną, sprawiedliwą i przejrzystą bazą danych”, która może poprawić każdy aspekt naszego świata.

Satoshi Nakamoto opuścił społeczność kryptowalut po wysłaniu swojego ostatniego maila do deweloperów w 2011 roku, utrzymując swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy. Od tego czasu Bitcoin zrodził społeczność ludzi wiernych swojemu protokołowi, którzy patrzą na Satoshiego z niemal religijną czcią.

Dyrektor generalny MicroStrategy Michael Saylor, lider społeczności i główny inwestor w Bitcoin, regularnie mówi o nim używając języka biblijnego i mitologicznych metafor.

Tagi
bitcoin btc Budapeszt Pomnik Satoshi Nakamoto Węgry

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.