za
salwador podatki

Salwador znosi podatki od innowacji technologicznych

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rząd Salwadoru znosi wszystkie podatki związane z innowacjami technologicznymi. Zdaniem władz ma się to przełożyć na wzrost gospodarczy kraju.

Salwador chce pomóc innowacyjnym firmom

Salwador ustanowił w 2021 r. bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Prezydent Nayib Bukele powiedział wtedy, że postrzega technologię blockchain i kryptowaluty jako narzędzia, które pomogą przeciwdziałać hiperinflacji. Do tego jego celem było zmniejszenie zależności kraju od dolara amerykańskiego.

Teraz władze idą o krok dalej. Rząd kraju postanowił znieść wszystkie podatki związane z innowacyjnymi przedsięwzięciami. Decyzja ta zbiega się z utworzeniem Krajowego Biura Bitcoina.

Prezydent Salwadoru powiedział, że zniesienie tego typu podatków może przyspieszyć rozwój technologiczny. W efekcie 1 kwietnia przesłał do parlamentu swój projekt ustawy, który ma anulować wszystkie podatki (dochodowe, majątkowe i od zysków kapitałowych), które obecnie muszą jeszcze płacić innowacyjne firmy. Chodzi o innowacje technologiczne, projekty związane z oprogramowaniem, rozwojem aplikacji i sztucznej inteligencji, a także produkcją sprzętu komputerowego i komunikacyjnego.

Do tego dochodzi wspomniane już utworzenie Krajowego Biura Bitcoina, organu regulacyjnego służącego do prowadzenia wspólnych inicjatyw z przedsiębiorcami i firmami z rynku kryptowalut. Według Asociación Bitcoin de El Salvador, Biuro ma na celu „pozycjonowanie kraju na świecie jako potęgi technologicznej i gospodarczej”.

Kryptowaluty ratują Salwador?

Bukele chce za pomocą swojej polityki nie tylko zaprosić do kraju innowacyjne firmy, ale też zmienić wizerunek Salwadoru. Twierdzi, że już dotychczasowe działania przełożyły się na rozwój lokalnej turystyki. Miesiąc temu przekazał, że od momentu uznania BTC za środek płatniczy branża turystyczna w jego kraju urosła o aż 95%.

Do tego – zdaniem Bukele – bitcoin pomoże służbom w zwalczaniu przestępczości. To ostatnie jest zaś wielkim wyzwaniem. Salwador jeszcze kilka lat temu uchodził za kraj, który jest rządzony przez gangi. Wielu ekspertów twierdziło nawet, że decyzja o uznaniu BTC za środek płatniczy została wręcz uzgodniona z mafią. Prawda jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Zapewne Bukele musi liczyć się z tego typu organizacjami (mają one w kraju ogromne wpływy), ale jednocześnie wypowiedział im wojnę. Przykładowo, pod koniec 2022 r. 10 tys. żołnierzy i policjantów otoczyło miasto Soyapango, gdzie weszły oddziały specjalne i rozpoczęły obławę na członków narkotykowych gangów. W marcu ubiegłego roku Bukele wprowadził też stan wyjątkowy, który pomaga w walce z przestępczością. W ciągu paru miesięcy zatrzymano 58 tys. osób, które są podejrzane o przynależność do gangów. Co ciekawe, do aresztu można trafić nawet za posiadanie tatuażu z symbolem gangu.

Choć wszystko powyższe wzbudza kontrowersje, popularność Bukele rośnie. Według sondażu wykonanego przez Uniwersytet Ameryki Centralnej w San Salvador aż 75,9 proc. respondentów jest zadowolonych z działań prezydenta.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności