za
kurs ropy ropa

UE i USA rozważają zakaz importu rosyjskiej ropy. Rubel gwałtownie spada, a ropa rośnie

Rząd USA i władze UE ogłosiły w weekend, że rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Wkrótce potem rubel spadł o kolejne 10%, a cena surowca odnotowała gwałtowny wzrost.

Rubel spada, ropa rośnie

Po inwazji Putina na Ukrainę, która przerodziła się w wojnę pomiędzy dwoma byłymi państwami radzieckimi, UE i USA zamiast bezpośrednio zaangażować się w konflikt, zaczęły stosować sankcje wobec Rosji.

W rezultacie niezliczona rzesza zachodnich firm opuściła Federację Rosyjską, zamrożono aktywa należące do oligarchów oraz zakazano niektórym bankom uczestnictwa w systemie SWIFT. Jednak ropa naftowa, jeden z największych towarów eksportowych Rosji, nie ucierpiała na wartości w tym konflikcie, przynajmniej na razie.

Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić. UE i USA poinformowały bowiem w weekend, że prowadzą “aktywne rozmowy” na temat przygotowania przepisów zakazujących importu rosyjskiej ropy. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział:

Obecnie prowadzimy bardzo aktywne rozmowy z naszymi europejskimi partnerami na temat zakazu importu rosyjskiej ropy do naszych krajów. Oczywiście przy jednoczesnym utrzymaniu stałych, globalnych dostaw ropy.

Jak można się było spodziewać, informacja ta miała natychmiastowy wpływ na cenę surowca. Kurs ropy wzrósł o prawie 20%, a Brent zbliżył się do 130 dolarów za baryłkę.cena ropy

Z drugiej strony, rosyjska waluta po raz kolejny straciła na wartości w stosunku do dolara – tym razem aż 10%. Od wybuchu wojny przed niespełna dwoma tygodniami rubel spadł o ponad 40% w porównaniu do USD.

Jednak nie dotyczy to tylko rubla. W wyniku konfliktu ucierpiały niemal wszystkie europejskie waluty. Zwłaszcza te, które funkcjonują w krajach położonych najbliżej strefy wojny. W ciągu ostatniego miesiąca euro straciło około 5% wartości w stosunku do dolara. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku polskiej złotówki.

Bitcoin posłuży do omijania sankcji?

Kiedy rubel zaczął gwałtownie tracić wartość, wolumen handlu kryptowalutami w tym największym pod względem powierzchni kraju świata poszybował w górę. Niedługo potem wzrosły też kurs bitcoina i alternatywnych monety.

Niektórzy spekulują, że oligarchowie mogą wykorzystywać wschodzącą klasę aktywów do omijania sankcji. Według prezesa Coinbase jest to jednak mało prawdopodobne:

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności