za
rpa bitcoin

RPA chce regulować rynek kryptowalut

Południowoafrykański Bank Rezerw (SARB) – bank centralny RPA – rzekomo zamierza wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z walut cyfrowych w celu zniechęcenia użytkowników do obchodzenia kontroli walutowych.

Jak podaje Business Raport, zastępca gubernatora SARB, Kuben Naidoo, powiedział, że nowe prawo zostanie wdrożone w życie w pierwszym kwartale 2020 r. Ponoć powstanie ustawy poprzedziły długie konsultacje społeczne.

RPA reguluje rynek

Oświadczenie Naidoo były następstwem decyzji FirstRand Bank – jednej z największych instytucji finansowych w Afryce Południowej – dot. zaprzestania świadczenia usług bankowych na rzecz cyfrowych giełd walutowych pod koniec listopada. Ponoć powodem takiej decyzji była właśnie niepewność regulacyjna w RPA.

Społeczności blockchaina i kryptowalut już zareagowała na pomysł dalszej kontroli rynku. Południowoafrykańska społeczność deweloperów blockchaina – SA Crypto – przekazała Business Report:

„Konsekwencje ograniczeń SERB dot. korzystania z kryptowalut w celu zaostrzenia kontroli kapitału są dalekosiężne i alarmujące”.

Popularność kryptowalut w Afryce Południowej

Kryptowaluty stały się bardzo popularne w RPA. Do tego stopnia, że ponoć aż 10,7% mieszkańców tego kraju posiada je na własność, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich badanych krajów. Oczywiście dzieje się tak nie bez powodu. Za tym zjawiskiem stoi wysoka inflacja, jaka niszczy lokalną walutę fiat.

Płatności transgraniczne są także czynnikiem przyczyniającym się do popularności kryptowalut w tym kraju, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przekazy pieniężne są tam często wysyłane do innych krajów w regionie.

Z kolei w sierpniu duża południowoafrykańska giełda kryptowalut, Luno, odnotowała średni dzienny wolumen na poziomie przekraczającym 80 milionów rand południowoafrykański (czyli ok. 5,4 miliona dolarów). Luno odnotowało też znaczny wzrost liczby nowych klientów, osiągając swój tzw. kamień milowy na poziomie 3 milionów portfeli na swojej platformie.

Marius Reitz, dyrektor generalny w Luno, powiedział, że wskazuje to na rosnącą globalną adopcję Bitcoina w kraju i wzmacnia tylko cel jego firmy, jakim jest „ponowne zaprojektowanie systemu finansowego, w którym pieniądze są tańsze, szybsze i bezpieczniejsze, z otwartym i równym dostępem dla wszystkich”.

Krajowa kryptowaluta?

W międzyczasie członkowie BRICS – w tym właśnie Republika Południowej Afryki – dyskutowali nad stworzeniem nowej kryptowaluty na ostatnim szczycie, który miał miejsce w połowie listopada. Dyrektor generalny rosyjskiego funduszu inwestycyjnego Kirill Dmitriev powiedział wówczas:

„Sprawnie działający system płatności BRICS jest w stanie stymulować rozliczenia w walutach krajowych i zapewniać stabilność rozliczeń i inwestycji między naszymi krajami, które stanowią ponad 20% globalnego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności