Przepis na katastrofę? Osiem największych giełd kryptowalut trzyma u siebie ok. 2 mln BTC!

Bitcoin

Okazuje się, że osiem głównych giełd kryptowalut przechowuje u siebie ponad 1,9 miliona BTC (o wartości około 14 miliardów dolarów). […]

Okazuje się, że osiem głównych giełd kryptowalut przechowuje u siebie ponad 1,9 miliona BTC (o wartości około 14 miliardów dolarów). Wyliczył to inwestor i przedsiębiorca Trace Mayer, podkreślając przy tym skalę niebezpieczeństwa, jakie jest z tym związane.

Tweetując w poniedziałek, 2 grudnia 2019 r., Mayer uzasadnił, że te ogromne zasoby BTC w portfelach giełd stanowią wielkie zagrożenie dla branży. Według niego takie ilości BTC „tylko czekają na ukradzenie ich”.

Ataki na giełdy

Mayer oczywiście odnosi się do wielu przypadków hacków giełd i innych incydentów, które doprowadziły do ​​utraty sporych kwot w Bitcoinach. Tylko w 2019 roku tego typu platformy w Kanadzie, Nowej Zelandii i Korei Południowej zostały zamknięte z różnych powodów.

Nie wszystkie z tych upadków wynikały bowiem z działań cyberprzestępców. Na przykład w przypadku QuadrigaCX z Kanady, powodem zamknięcia giełdy była śmierć jej dyrektora generalnego, Geralda Cottena. W jej wyniku nikt nie miał już dostępu do środków na cold walletach firmy.

W przypadku jakiegokolwiek poważnego naruszenia bezpieczeństwa na którejkolwiek z głównych giełd może dojść do utraty miliardów dolarów w Bitcoinach.

Uwaga na hakerów!

Na początku 2019 r. firma CipherTrace ostrzegła, że hakerzy stają się coraz to bardziej wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa giełd kryptowalut. Śledczy podobno podejrzewają, że niektóre z hacków, które miały miejsce w 2019 r., w tym te dot. Cryptopia i Bithumb, to też efekt tzw. inside jobs.

Mayer twierdzi, że zwolennicy kryptowalut muszą zrozumieć zasadę, która brzmi: „nie masz kluczy prywatnych, nie masz Bitcoinów”. Niestety giełdy to nie uregulowani maklerzy czy banki. Trzymanie na nich dużych ilości BTC to nadal ogromne ryzyko. Zresztą najlepszym dowodem na to jest fakt, że nawet jedna z wiodących giełd Binance została zaatakowana przez hakerów parę miesięcy temu. Jej CEO, CZ, od dawna uświadamia klientów, by ci nie trzymali kryptowalut na platformie, jeśli nie muszą tego robić.

O powyższym przekonali się też w 2019 r. polscy klienci giełdy Bitmarket, która zniknęła z dnia na dzień z sieci.

Tagi
atak hakerski ataki hakerskie giełdy kryptowalut hakerzy QuadrigaCX

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.