Vitalik Buterin solidaryzuje się z aresztowanym członkiem Fundacji Ethereum

Ethereum

Współzałożyciel Ethereum (ETH), Vitalik Buterin, zadeklarował swoją solidarność z Virgilem Griffithem, obywatelem amerykańskim aresztowanym za działalność edukacyjną w zakresie blockchaina  […]

Współzałożyciel Ethereum (ETH), Vitalik Buterin, zadeklarował swoją solidarność z Virgilem Griffithem, obywatelem amerykańskim aresztowanym za działalność edukacyjną w zakresie blockchaina  w Korei Północnej.

W tweecie opublikowanym 1 grudnia Vitalik udostępnił link do postu na blogu napisanego przez CEO firmy z rynku blockchaina, Commerc.io, Enrico Talina, który zwrócił się bezpośrednio do współzałożyciela Ethereum o napisanie petycji popierającej Griffitha.

„Nie miejmy na sumieniu kolejnego męczennika [pokroju] Aarona Swartza” – napisał Talin w nawiązaniu do słynnego hakera i działacza politycznego, który zabił się w 2013 roku przed głośnym procesem federalnym.

Twórca Ethereum: „geopolityczna otwartość jest cnotą”

Griffith, 36-letni obywatel USA mieszkający w Singapurze, został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles 29 listopada i ma zostać oskarżony o udział w spisu mającym na celu naruszenie Ustawy o Międzynarodowych Siłach Nadzwyczajnych (IEEPA).

ethereumAmerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył Griffitha o „dostarczanie Korei Północnej wysoce technicznych informacji, wiedząc, że informacje te mogą być wykorzystane do pomocy Korei Północnej w praniu pieniędzy i unikaniu sankcji ”.

Podobno Griffith nielegalnie udał się do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD), aby zaprezentować prezentację zatytułowaną „Blockchain and Peace” na temat kryptowalut i blockchaina.

Deklarując swoje poparcie dla Griffitha, Buterin poprzedził swoje argumenty, ujawniając „konflikt interesów”, ponieważ Griffith jest jego przyjacielem. Podkreślił również, że Fundacja Ethereum nie udzieliła mu żadnej pomocy w jego podróży i nie była powiązana z osobistą decyzją Griffitha, którą, jak twierdzi Buterin, „wielu mu odradzało”. Mimo to napisał:

„Geopolityczna otwartość jest cnotą. To godne podziwu, aby udać się do grupy ludzi, których od dzieciństwa szkolono, aby wierzyli, że są wrogami maksymalnego zła, i usłyszeć, co mają do powiedzenia. Świat byłby lepszy, gdyby zrobiło to więcej osób ze wszystkich stron.”

Buterin stwierdza ponadto, że nie uważa, aby Griffith udzielił KRLD „jakiejkolwiek realnej pomocy w zrobieniu czegoś złego” – jedynie rzekomo przedstawił prezentację opartą na już publicznie dostępnym oprogramowaniu open source.

Ambiwalencja społeczności

Argumenty Buterina spotkały się z mieszanymi reakcjami na Twitterze. Jeden z twitterowiczów zauważył, że – czy to open source, czy nie – wyrafinowany kod wymaga znacznych umiejętności i biegłości, aby służyć jako podstawa udanego wdrożenia.

Tagi
Ethereum Korea Północna vitalik buterin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.