za

Rosja pracuje nad “narodową giełdą kryptowalut”

robinhood aplikacja rejestracja

Rosja zamierza uruchomić „narodową giełdę kryptowalut”.

“Narodowa giełda kryptowalut”

Rosyjscy prawodawcy pracują nad przepisami mającymi na celu uruchomienie krajowej giełdy kryptowalut. Wysiłki te są podobno wspierane zarówno przez Ministerstwo Finansów, jak i Bank Centralny Rosji.

Jak donoszą lokalne media, członkowie niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy, przeprowadzili ostatnio dyskusję dotyczącą potrzebnych zmian w obowiązujących już w kraju przepisach dotyczących kryptowalut. Chodzi dokładnie o ustawę “O cyfrowych aktywach finansowych”. Władze rozmawiały z zainteresowanymi sprawą stronami z rynku. Zmiany, które określałyby ramy prawne dla krajowej giełdy kryptowalut, zostaną najpierw przedstawione bankowi centralnemu.

Siergiej Altuchow, członek Komitetu Polityki Gospodarczej Dumy, podkreślił w rozmowie z mediami sensowność fiskalną takich środków.

Nie ma sensu zaprzeczać istnieniu kryptowalut, problem polega na tym, że krążą one [po rynku] w dużym stopniu poza krajowym systemem regulacyjnym. To miliardy rubli utraconych wpływów podatkowych, które powinny trafić do budżetu federalnego – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że to nie nowy pomysł, bowiem już w czerwcu br. szef Komisji Rynku Finansowego Dumy, Anatolij Aksakow, zasugerował, że krajowa giełda kryptowalut w Rosji mogłaby zostać uruchomiona w ramach Giełdy Moskiewskiej, którą określił jako „organizację o długich tradycjach”.

We wrześniu Moskiewska Giełda przygotowała z kolei w imieniu banku centralnego projekt ustawy zezwalający na obrót cyfrowymi aktywami finansowymi.

Z kolei na początku tego miesiąca do Dumy wpłynął projekt ustawy, który zalegalizowałby kopanie kryptowalut. Za pomocą ustawy stworzona zostanie rosyjska platforma do sprzedaży kryptowalut, ale lokalni górnicy będą mogli również korzystać z zagranicznych giełd. W tym drugim przypadku rosyjskie kontrole i regulacje walutowe nie miałyby zastosowania do takich transakcji, ale te musiałyby być zgłaszane rosyjskim służbom podatkowym.

Cyfrowy rubel

Przypomnijmy, że w tle trwają też prace dot. cyfrowego rubla. Wiele wskazuje na to, że Rosja będzie jednym z pierwszych krajów na świecie z własną walutą cyfrową banku centralnego. Dołączy tym samym do np. Chin, które są obecnie liderem w tej kwestii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.