za

Cyfrowy rubel będzie służył do rozliczeń Rosji z Chinami

2022-09-27
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rosja jest obecnie w fazie pilotażowej rozwoju swojego projektu CBDC. Testy zakończą się na początku przyszłego roku. Kraj zamierza wykorzystać CBDC do rozliczeń międzynarodowych z Chinami.

Cyfrowy rubel i Chiny

Według raportu opublikowanego przez agencję Reuters, Rosja podobno planuje wykorzystać cyfrowego rubla do wzajemnych rozliczeń z Chinami. Cyfrowy rubel jest obecnie testowany pod kątem rozliczeń z bankami i ma być gotowy na początku przyszłego roku.

W tle trwa druga zimna wojna z USA. Wraz z narastającymi sankcjami wobec Rosji ze strony Zachodu, co jest efektem trwającego konfliktu z Ukrainą, kraj aktywnie poszukuje alternatywnych dróg do prowadzenia międzynarodowych rozliczeń handlowych.

Anatolij Aksakow, przewodniczący komisji ds. finansów niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy, przyznał niedawno, że kryzys geopolityczny ograniczył dostęp Rosji do międzynarodowego rynku handlowego. Właśnie dlatego Rosjanie pracują nad alternatywnymi formami płatności i rozliczeń międzynarodowych, a narodowa waluta cyfrowa wydaje się obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem.

– Temat cyfrowych aktywów finansowych, cyfrowego rubla i kryptowalut jest obecny w społeczeństwie, ponieważ kraje zachodnie nakładają na nas sankcje i stwarzają problemy dot. przelewów bankowych, w tym w rozliczeniach międzynarodowych – powiedział Aksakow.

Rosja dołącza więc do rosnącej listy krajów, które pracują nad swoimi CBDC. Według najnowszej aktualizacji polityki pieniężnej Banku Rosji, w 2024 r. władze zaczną podłączać wszystkie banki i instytucje kredytowe do cyfrowej platformy e-rubla.

Pavel Zavalny rosja ropa btc

Zmiana polityki

Warto dodać, że Rosja planuje też używać w handlu międzynarodowym kryptowalut (np. bitcoina czy stablecoinów). Z kolei w 2020 r. Duma przyjęła ustawę o cyfrowych walutach, zakazującą używania kryptowalut jako formy płatności. Jednak prawo nie zakazywało innych działań związanych z kryptowalutami, takich jak mining czy handel nimi.

Wraz z narastaniem sankcji ze strony USA i UE oraz rosnącej niepewności na międzynarodowym rynku handlowym Rosja zaczęła prace nad swoją krajową walutą cyfrową, która miałaby działać jako środek wymiany i być narzędziem do osłabiania dominacji dolara USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności