Reżim Kimów kradnie kryptowaluty, by finansować swoje badania nuklearne – twierdzi ONZ

2021-02-10 Bitcoin w mediach Świat Wiadomości

Raport dot. dochodzenia ONZ sugeruje, że Korea Północna wykorzystuje kryptowaluty pozyskiwane z ataków hakerskich do finansowania swoich programów zbrojeniowych. Reżim […]

Raport dot. dochodzenia ONZ sugeruje, że Korea Północna wykorzystuje kryptowaluty pozyskiwane z ataków hakerskich do finansowania swoich programów zbrojeniowych. Reżim Kimów stoi też ponoć za włamaniem na giełdę KuCoin. Hakerzy ukradli wtedy 281 milionów USD.

Reżim Kimów kradnie kryptowaluty

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oskarżyła Koreę Płn. o kradzież kryptowalut o wartości 281 milionów USD z nienazwanej w dokumencie giełdy. Najpewniej chodzi o KuCoin. Wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2020 roku.

Według Reutera, ustalenia z „poufnego raportu” ONZ „zdecydowanie sugerują” powiązania między sprawcami włamania na KuCoin a reżimem Korei Północnej.

Wstępna analiza, oparta na wektorach ataków i późniejszych próbach prania nielegalnych dochodów, zdecydowanie sugeruje powiązania z KRLD” – dodaje agencja informacyjna.

Reuters zauważył też, że raport ONZ oskarża Koreę Północną o wykorzystywanie skradzionych funduszy do finansowania jej programów jądrowych i balistycznych z naruszeniem międzynarodowych sankcji.

Frank van Weert z firmy Whale Alert spekuluje, że raport może odnosić się do włamania na platformę KuCoin. Sugeruje to data podawanego w dokumencie incydentu: wrzesień 2020 r. Chainalysis oszacowało ówczesne straty KuCoin na 275 milionów USD.

Słynny atak hakerski

Incydent z września 2020 r. spowodował szybkie reakcje ze strony Tethera i głównych giełd kryptowalut. Firmy szybko zamroziły aktywa kryptowalutowe związane z atakiem. Zapobiegły tym samym kradzieży około 22 proc. naruszonych funduszy. KuCoin twierdzi, że od tego czasu odzyskało aż 80 proc. skradzionych środków.

Powołując się na źródła zaznajomione z incydentem, raport ONZ podaje, że napastnicy naruszyli systemy giełdy, wykorzystując do tego inteligentne kontrakty protokołów DeFi.

Raport szacuje, że Korea Północna wygenerowała od 2019 r. łącznie około 2 miliardy USD zysku w wyniku „powszechnych i coraz bardziej wyrafinowanych” cyberataków wymierzonych w banki i giełdy kryptowalut.

ONZ dodaje podobno w raporcie, że ​​jedno z państw członkowskich uważa, że ​​Korea Północna ukradła aktywa cyfrowe o wartości 316,3 mln USD. Miało to ponoć miejsce między 2019 a listopadem 2020 r., co sugeruje, że reżim był odpowiedzialny za kolejne kradzieże kryptowalut – nie tylko te dot. włamania na KuCoin.

reżim kimów

Tagi
Korea Północna kryptowaluty kucoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.