za
Bitcoin szuka dołka. Analiza on-chain i analiza techniczna BTC

Rentowność BTC szoruje po dnie. 4 wskaźniki on-chain, które pokazują obecną kondycję bitcoina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rynek BTC doświadczył dwóch wyraźnych kapitulacji od czasu historycznych szczytów (ATH) rozrysowanych w listopadzie 2021 roku. Pierwsza została wywołana przez Luna Foundation Guard po sprzedaży 80 tys. BTC, a druga w ubiegłym tygodniu przez masowe delewarowanie całego ekosystemu. W efekcie rentowność pierwszej kryptowaluty szoruje po dnie, a inwestorzy zastanawiają się co dalej. Odpowiedzi jak zwykle poszukamy bezpośrednio na łańcuchu analizując historyczne i aktualne odczyty popularnych wskaźników on-chainowych.

Bitcoin przestraszył wszystkich w trakcie weekendu, jednak poziom 20 tys. USD został wybroniony

W ubiegłym tygodniu rynek bitcoina (BTC) ucierpiał w wyniku masowego delewarowania pozycji spekulacyjnych, zarówno w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi), giełd i instrumentów kryptowalutowych notowanych na tradycyjnych rynkach gdy platformy handlowe, kredytodawcy i fundusze hedgingowe stały się niewypłacalne, niepłynne lub doszło do ich całkowitej likwidacji. W dniu 18 czerwca rynek spadł poniżej symbolicznego ATH z 2017 r., osiągając minimum na poziomie zaledwie 17,5 tys. dolarów.

Rentowność BTC szoruje po dnie. 4 wskaźniki on-chain, które pokazują obecną kondycję bitcoina
Bitcoinowi udało się wybronić strefę 18-20 tys. dol. jako kluczowe wsparcie. Źródło: Tradingview.com

Ponieważ bitcoin oraz inne cyfrowe aktywa były jedynymi instrumentami handlowymi w tamten weekend (18-19 czerwca), wydaje się, że obawy makroekonomiczne i popyt na płynność dolara nie odgrywały w tym spadku tak silnej roli. W wyniku ekstremalnego delewarowania, inwestorzy zaczęli dostrzegać sygnały kapitulacji wielu podmiotów, w tym górników, posiadaczy długoterminowych (HODLerów) oraz inwestorów instytucjonalnych.

W tym artykule chcę omówić kilka podstawowych wskaźników on-chain dotyczących sieci Bitcoina, które pokazują poziom realizowanych strat denominowanych w dolarach, kondycję poszczególnych grup traderów oraz podział podaży ze względu na obecną zyskowność.

Rentowność BTC znalazła się na bardzo niskich poziomach. Co dalej?

W sytuacji, gdy rynek był notowany poniżej ATH z 2017 roku, pewność inwestorów i rentowność rynku zostały wystawione na ciężką próbę. Wskaźnik “Realized Loss” (czyli zrealizowanej straty) mierzy różnicę pomiędzy monetami, które zostały nabyte po wyższych cenach, a ceną, po której zostały następnie wydane na łańcuchu.

Zrealizowane straty osiągnęły nowy rekord wszech czasów, a trzy kolejne dni z realizacją strat na całym rynku wyniosły ponad 2,4 mld USD dolarów, co w sumie dało 7,325 mld dolarów zrealizowanej straty. Naciski na rentowność okazały się na tyle duże, że spora część inwestorów przestała „kisić” swoje stratne pozycje i zdecydowała się z nich wyjść, obawiając się dalszej deprecjacji.

Rentowność BTC szoruje po dnie. 4 wskaźniki on-chain, które pokazują obecną kondycję bitcoina

Trzy dni z rzędu realizowane straty na rynku BTC przekraczały poziom 2,4 mld dol. Źródło: Glassnode

W przeliczeniu na złotówki w trzy dni inwestorzy bitcoinowi stracili niemal 33 miliardy złotych. Jest to tyle, ile Polska przeznaczyła przez cały 2021 rok na walkę z pandemią Covid-19 w sektorze zdrowia.

MVRV pokazuje, że obecnie wszyscy na rynku BTC tracą

Przyjrzyjmy się również rentowności poszczególnych grup inwestorów w odniesieniu do wskaźnika ceny zrealizowanej, który jest średnią wartością wszystkich monet na podstawie ich ostatniej aktywności w ramach łańcucha. Poniższy wykres przedstawia wskaźniki MVRV dla trzech grup inwestorów BTC (cały rynek, STH i LTH), które pokazują, że wszyscy ponoszą obecnie stratę i trzymają monety średnio poniżej bazy kosztowej (czyli progu rentowności). Dla przypomnienia, STH to posiadacze krótko-, a LTH długoterminowi.

MVRV (market-value-to-realized-value) to stosunek kapitalizacji rynkowej danego aktywa do jego kapitalizacji zrealizowanej. Porównując te dwa wskaźniki, MVRV może być użyty do określenia, kiedy cena jest powyżej lub poniżej “wartości godziwej”, a także do oceny rentowności rynku. Skrajne odchylenia między wartością rynkową a wartością zrealizowaną mogą być wykorzystane do identyfikacji szczytów i dołków rynku, ponieważ odzwierciedlają okresy skrajnych niezrealizowanych zysków i strat inwestora. Więcej na ten temat na stronie Glassnode.

Poprzednie przypadki, kiedy wszystkie trzy grupy ponosiły niezrealizowaną stratę, zbiegały się tylko i wyłącznie z kapitulacjami na późnym etapie rynku niedźwiedzia, co zapewnia zbieżność z powyższymi wskaźnikami rentowności.

Rentowność BTC szoruje po dnie. 4 wskaźniki on-chain, które pokazują obecną kondycję bitcoina

Obecne niskie poziomy MVRV pokrywają się z tymi obserwowanymi podczas paniki covidowej w marcu 2020 roku. Źródło: Glassnode

Cztery wskaźniki on-chain sugerują, że BTC jest bliski dołka tego cyklu niedźwiedzia

Bardzo użytecznym narzędziem analizy on-chain służącym do śledzenia postępów w ramach rynku niedźwiedzia (czyli rozszerzania się trendu spadkowego) jest malejąca rentowność w oparciu o wskaźniki podażowe i portfelowe. Pomagają w szukaniu progów „ostatecznego bólu finansowego inwestorów”, które doprowadziły w poprzednich cyklach do wypłukania z rynku chęci do zakupów oraz motywacji do dalszej sprzedaży.

Te maksymalne progi bólu w podaży można badać w różnych wymiarach. Po krótce prezentuję je poniżej, ponieważ są niezbędnym wytłumaczeniem do kolejnego wykresu.
Podaż w zysku (kolor niebieski) – spadła do zaledwie 49,0%, gdy rynek zanotował spadek do 17,6 tys. dolarów, co oznacza, że ponad połowa podaży poniosła niezrealizowaną stratę. Historyczne poziomy rynku niedźwiedzia osiągały dno w przedziale 40-45% podaży w zysku.
Adresy w zysku (kolor pomarańczowy) – ocenia rentowność poszczególnych portfeli i zwraca podobne wyniki jak podaż w zysku. Wskaźnik ten jest obecnie o 10% wyższy od najniższego poziomu podczas rynku niedźwiedzia w latach 2018-2019 i krachu covidowego, co wskazuje na nieznacznie mniejszy ból finansowy niż w przypadku historycznych dołków.
UTXO w zysku (kolor zielony) – pozwala nam zmierzyć rentowność rynku na podstawie wszystkich niewydanych danych wyjściowych transakcji. Wskaźnik pokazuje, że 26,7% wszystkich niewydanych transakcji (UTXO) przynosi straty. W ujęciu historycznym w okresie bessy było to 50,2% – 81,1%.
Poziom podaży LTH w zysku (kolor czerwony) – monitoruje rentowność posiadaczy długoterminowych jako miernik wysokości stresu finansowego wśród inwestorów o najsilniejszych rękach (najbardziej odpornych na spadki). W chwili obecnej 35% podaży LTH trzyma niezrealizowaną stratę. Oznacza to, że grupa ta wciąż „cierpi mniej” niż w trakcie historycznych rynków niedźwiedzia, kiedy to HODLerzy byli w stanie utrzymać nawet 42% do 51% swojej podaży ze stratą.

W miarę utraty monet i pogłębiania się zjawiska HODL wśród najbardziej zatwardziałych uczestników rynku z czasem następuje naturalna zmiana dolnej granicy tych wskaźników. W związku z tym, można uznać, że wyprzedaż w miniony weekend pogrążyła rentowność oraz inwestorów spychając nas do przedziału „bólu finansowego”, który w przyszłości na pewno będziemy uznawali za „statystycznie istotny”.

Na koniec wspomniany, rozbudowany wykres, który potrzebował powyższego opisu. Dokładnie porównuje cztery ważne wskaźniki podczas ostatnich delewarowań rynku oraz załamań cenowych. Coraz więcej wartości jest porównywalnych do wcześniejszych, głębokich rynków niedźwiedzia!

Rentowność BTC szoruje po dnie. 4 wskaźniki on-chain, które pokazują obecną kondycję bitcoina
Miara zyskowności podaży na rynku BTC przy użyciu różnych wskaźników on-chain. Źródło: Glassnode

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności