za
Wartość zablokowana (TVL) w DeFi spada do 74 miliardów USD. Kluczowe tokeny smart kontraktów tracą ponad 70% wartości

Wartość zablokowana (TVL) w DeFi spada do 74 miliardów USD. Kluczowe tokeny smart kontraktów tracą ponad 70% wartości

Konferencja Kryptoraport

Sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) znacząco ucierpiał w wyniku ostatniego załamania na rynku kryptowalut. Całkowita zablokowana wartość (TVL) na 118 różnych blockchainach spadła poniżej wartości 100 miliardów dolarów do poziomu 74,27 miliardów USD. Wartość zablokowanych tokenów traci więc 70% w porównaniu do ATH z dnia 2 grudnia 2021 r., które wynosiło wtedy 253,91 miliarda USD.

Sektor DeFi pod ostrzałem

W czasie ostatnich spadków na rynku cyfrowych aktywów, gdy kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła do 853 miliarda USD, tokeny platform smart kontraktów oraz sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) również odnotowują ogromne straty.

Do tego dochodzą problemy topowej platformy pożyczkowej – Celcius – która w ostatnią niedzielę ogłosiła, że wstrzymuje wypłaty, swapy i przelewy między kontami na swojej platformie z powodu ”ekstremalnych warunków rynkowych”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Na obecny moment całkowita wartość zablokowana (TVL) w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi) wynosi 74,27 miliarda dolarów. Jest to spadek wartości o 70,74% od ich rekordu, który miało miejsce 197 dni temu, 2 grudnia 2021 roku. Protokół DeFi – Makerdao – dominuje w tym zestawieniu, posiadając 10,43% tokenów pod względem wartości zablokowanych środków, dokładnie 7,75 miliarda dolarów.

Wartość zablokowana (TVL) w DeFi spada do 74 miliardów USD. Kluczowe tokeny smart kontraktów tracą ponad 70% wartości

W ciągu ostatniej doby cała wartość zablokowana w 118 różnych sieciach blockchain spadła o 6,03%. Sama wartość TVL Makerdao straciła 15,19% w ciągu ostatnich siedmiu dni, a drugi co do wielkości protokół pod względem wielkości TVL – Aave – odnotował w zeszłym tygodniu ponad 40% straty.

Na dany moment najwięcej środków ze wszystkich blockchainów jest zablokowanych na Ethereum. Mówimy tu o sumie 47,33 miliarda dolarów (64,18%) zablokowanej sumy. Drugim co do wielkości blockchainem DeFi, jeśli chodzi o wielkość TVL, jest Binance Smart Chain (BSC) z 6,06 miliardami dolarów (8,22%) na dzień dzisiejszy.

Trzecią na podium, co do wielkości siecią blockchain pod względem wielkości TVL, jest Tron. Ten łańcuch bloków posiada zablokowanych 3,99 miliardów dolarów (5,42%).

Tokeny smart kontraktów odnotowują straty

Ether (ETH) pozostaje wciąż dominującym tokenem platform smart kontraktów, ponieważ zarządza aż 131,50 miliardami dolarów z ogólnej sumy 245 miliardów USD. Jednak wartość ETH spadła w ciągu ostatnich siedmiu dni o 39,3%, aczkolwiek reszta tokenów smart kontraktów odnotowała jeszcze większe straty w ciągu ostatniego tygodnia.

Avalanche (AVAX) straciło 34%, binance coin (BNB) 25%, cardano (ADA) spadło o 22,5%, polkadot (DOT) spadł o 20,7%, a solana (SOL) straciła 22,3% w ciągu siedmiu dni. Jedną z niewielu monet z inteligentnymi kontraktami, które nie spadły w zeszłym tygodniu, jest chia (XCH). Jej kurs wzrósł bowiem o 1,2% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności