Konferencja Reach4.biz już 2 czerwca. Dowiedz się jak inwestować w startupy i młode spółki
2 czerwca w warszawskiej Kinotece spotkają się inwestorzy, startupy i instytucje działające w branży startupów. Konferencja Reach4.biz Meetup jest skierowana do inwestorów indywidualnych zainteresowanych startupami i młodymi spółkami, czyli dla osób, które zastanawiają się nad rolą anioła biznesu, które chciałyby zainwestować poprzez fundusz VC czy bezpośrednio przez zakup udziałów spółki oraz dla tych, które patrzą w kierunku rozwiązań crowdfundingowych lub parkietu New Connect.
Szansa dla młodych projektów
Reach4.biz Meetup to miejsce, w którym spotkają się inwestorzy indywidualni, przedstawiciele instytucji aktywnych w sektorze startupowym, startupy, fundusze VC, platformy crowdfundingowe, sieci aniołów biznesu oraz inne podmioty aktywne w branży. To edukacja dla inwestorów, jak i samych startupów, a dodatkowo przestrzeń, w której ci drudzy mogą pokazać się inwestorom.
Obserwując coraz większe zainteresowanie startupami wśród polskich inwestorów indywidualnych, zdecydowaliśmy się zorganizować Reach4.biz Meetup - targi i konferencję dedykowaną startupom i inwestorom nimi zainteresowanym. Naszym celem od lat jest edukacja inwestorów w zakresie różnych rodzajów aktywów inwestycyjnych, a startupy i technologie to obszar, którym polski inwestor bardzo aktywnie zaczyna się interesować
- mówi Izabela Kozakiewicz, Redaktor Naczelna reach4.biz, współorganizatorka konferencji.
Każdy startup otrzymuje własny mini stand i możliwość prezentacji na scenie. Konferencja oferuje wiedzę dla inwestujących w startupy: wykłady i debaty dla inwestorów oraz wiedzę dla samych startupów: o budowaniu relacji inwestor-founder i o świadomych ścieżkach pozyskiwania finansowania.
Konferencja jest kontynuacją naszych wieloletnich działań edukacyjnych skierowanych do inwestorów i dotyczących różnych klas aktywów inwestycyjnych. W marcu tego roku w Krakowie podczas targów inwestycyjnych Invest Cuffs, organizowaliśmy Strefę Startupową, która była testem przed czerwcową konferencją. Invest Cuffs odwiedziło ponad 6000 osób i zainteresowanie startupami przerosło nasze oczekiwania. Wówczas zaprezentowaliśmy 30 młodych pomysłów i przygotowaliśmy 7 debat
- dodaje Marcin Wenus, założyciel Grupy Medialnej Comparic i Współorganizator konferencji Reach4.biz Meetup.
Czerwcowa edycja zaplanowana jest na prezentację 50 startupów, 20 debat oraz wykładów. Będzie gościć 60 prelegentów, a łącznie pomieści 1500 osób. Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy będą mogli dodatkowo nabyć bilety VIP, które umożliwią dostęp do stref networkingowych i dodatkowych wydarzeń tematycznych organizowanych przez Partnerów wydarzenia.
Więcej informacji o konferencji znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia oraz kanałach społecznościowych i dedykowanej grupie na Facebooku.
Jeżeli chcesz zgłosić swój startup, by pojawił się na tym wydarzeniu, to wszystkie informacje znajdziesz po tym linkiem.
Inwestowanie w startupy sposobem na ucieczkę przed inflacją?
W pierwszym kwartale 2022 roku do polskich spółek innowacyjnych trafiło ponad 1,1 mld zł z finansowania venture capital, jak podaje raport kwartalny od PFR Ventures i Inovo Ventures. Jest to najlepszy start roku w historii polskiego rynku startupowego (dla porównania - w pierwszym kwartale 2020r. była to suma 249 mln zł, a pierwszym kwartale 2021 r. - 243 mln zł).
57% wartości transakcji pochodziło z kapitału prywatnego. Startupy, młode spółki i innowacje stają się coraz bardziej popularne wśród polskich inwestorów, a inwestorzy indywidualni coraz częściej sięgają po innowacyjne przedsięwzięcia, dodając je do portfela inwestycyjnego. Dlatego właśnie dyskusje o inwestycjach w innowacje będą tematem przewodnim otwartej konferencji Reach4.biz Meetup.
Czy inwestowanie w startupy może być nowym sposobem nie tylko na osiąganie wysokich stóp zwrotu, ale również na ucieczkę przed inflacją? W okresie wysokiej inflacji nie warto trzymać gotówki tylko ulokować ją w zdywersyfikowanych aktywach. Jednych z nich mogą być udziały w startupach, które są oczywiście zawsze obarczone ryzykiem inwestycyjnym, ale dają możliwość ponadprzeciętnych zwrotów, przy których inflacja nie ma znaczenia. Warto też pamiętać, że inwestycja w startup ma dość długi horyzont inwestycyjny, który może wynosić nawet 10 lat. Z dużym prawdopodobieństwem wychodząc z takiej inwestycji będziemy mieli całkiem inne otoczenie gospodarcze
- komentuje inwestor i anioł biznesu, Paweł Zylm.
W ryzykownej grze graj świadomie
Dywersyfikacja portfela jest kluczowym elementem inwestowania w młode spółki, obarczone bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. Startup powinien zajmować tę część portfela, która dedykowana jest klasom aktywów o bardzo wysokim ryzyku inwestycyjnym. Stąd też tutaj pośpiech bywa złym doradcą. Dobór startupu do portfela zajmuje czas, niezbędny na poszukiwanie tego wybornego pomysłu, jego analizę czy sam proces realizacji inwestycji.
Jak zatem inwestować w czasach, gdy często chcemy pozbyć się gotówki, którą podgryza w szybkim tempie inflacja?
Mimo wszystko - ze spokojem. Metod na inwestowanie w spółki innowacyjne jest kilka - od tej bezpośredniej poprzez zakup udziałów, wskazywanej zresztą przez 1 na 3 inwestorów jako preferowana, przez inwestycję przy wsparciu sieci aniołów biznesu, pośrednią przez fundusz VC, czy przez platformę crowdfundingową.
W procesie poszukiwania inwestycji można skorzystać ze wsparcia instytucji i osób będących na co dzień "w rynku" - czy to inwestując przez fundusz VC czy korzystając ze wsparcia sieci aniołów biznesu. W przypadku niższego kapitału skorzystać można z platform crowdfundingowych, które starają się porządkować publikowane informacje o spółkach emitentów.
Pamiętajmy jednak, że w każdym z modeli bez względu na specjalistów wspierających cały proces, ryzyko pozostaje nadal niezmiennie bardzo wysokie, a decyzja inwestycyjna powinna być świadomą i wyłączną decyzją inwestora.
Co mogę zainwestować poza kapitałem?
Coraz bardziej popularne jest również inwestowanie kapitału połączonego z kompetencjami inwestora, czyli tzw. smart money. Inwestycja w startup przy dobrej wycenie w dzisiejszych czasach wzrostu cen może być ciekawą alternatywą dla inwestycji niskiego ryzyka, których zyski konsumuje inflacja. Ale przestrzegam inwestorów, jak i startupy przed samą inwestycją pieniężną, z mojego doświadczenia najwięcej wnosi inwestycja tzw. smart money, w której obok środków finansowych target inwestycyjny otrzymuje wiedzę, relacje, kontakty czy komplementarność z innymi biznesami inwestora
- komentuje Michał Żukowski, wiceprezes PZPN Invest S.A.
Inwestycja w jutro?
Startupy to inwestycja na długie lata, często o obniżonej płynności, z kapitałem mrożonym na 7-10 lat, obarczonym wysokim ryzykiem. Dlatego warto inwestować w pomysły, w których widać nie tylko zdolność “dowiezienia” obiecanych procesów i liczb, ale też znaczny potencjał wpływu na to jak będzie wyglądać jutro. Takie innowacje mają szansę przyjąć się na rynku i przynieść ten wyjątkowo duży zwrot z kapitału.
Inwestycje typu venture capital od zawsze należą do jednych z najbardziej ryzykownych. Każdy inwestor powinien liczyć się z możliwością utraty całego zainwestowanego kapitału. Warto pamiętać, że rosnąca inflacja nie obniża czynników ryzyka tego typu inwestycji, może ona jedynie subiektywnie zwiększać ich atrakcyjność względem innych grup aktywów. W warunkach galopującej inflacji oraz rosnącej niepewności regulacyjnej w Polsce, coraz więcej osób dostrzega potrzebę geograficznej dywersyfikacji swojego portfela. Moim zdaniem w najbliższych latach, na najwyższe stopy zwrotu w porównaniu do ryzyka mogą liczyć inwestorzy w spółkach fintech i crypto osadzonych w stabilnych reżimach regulacyjnych. W przyszłości bowiem, każda firma będzie firmą z sektora fintech
- twierdzi Lukas S. Zgiep, Ph.D., Co-Founder & General Partner Pointer.Capital.
Zdecentralizowany Venture Capital
Wśród firm, które sfinansowały swoje przedsięwzięcia dzięki wsparciu VC są również projekty z obszaru kryptowalut i technologii blockchain. Dla przykładu Pantera Capital zasiliła aż 108 firm, z segmentów takich jak giełdy, infrastruktura, cyfrowe portfele, płatności czy gaming oparty o łańcuch bloków. W portfolio znaleźli się nawet tacy giganci jak Coinbase czy Bitstamp. Warto zwrócić uwagę, że to tylko jeden, spośród wielu funduszy. Przyglądając się inwestycjom gigantów takich jak Sequoia Capital, a16z czy Paradigm Capital, również znajdziemy wiele firm z branży cyfrowych aktywów. Gdyby nie zainwestowane środki, część z tych przedsięwzięć – zwłaszcza mniejsze projekty – nie mogłoby dłużej funkcjonować lub ich rozwój znacznie by spowolnił. Widzimy więc, jak istotną rolę w świecie nowych technologii odgrywają Venture Capital.
Więcej na temat kooperacji sektora kryptowalut oraz blockchaina z Venture Capital przeczytacie tutaj. Jeśli chcecie zapoznać się z największymi przedsięwzięciami z rynku cyfrowych aktywów, które były oparte na VC w 2021 r. to odsyłamy Was do tego artykułu.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności