Venture Capital i inwestycje w kryptowaluty i Web3 w 2021 roku
Fundusze VC ostatnimi czasy upodobały sobie inwestycje związane z Web 3.0 i technologią blockchain. W minionym roku sektory te otrzymały łączne wsparcie w wysokości 33,8 miliarda USD, z czego 67% (22 miliardy USD) to jednorazowe inwestycje na kwoty przekraczające 100 milionów USD. Najwięcej środków otrzymały projekty związane z obrotem cyfrowymi aktywami.
Coraz silniejszy udział Venture Capital w rynku budzi pewne kontrowersje. Zwłaszcza tyczy się to Web 3.0, którego główną ideą jest decentralizacja i wspólne tworzenie przez społeczność nowego internetu. Upust swoim przemyśleniom na ten temat dał nie tak dawno Jack Dorsey. Twierdzi on, że Web 3.0 będzie tak naprawdę znajdował się w rękach dużych inwestorów.
Niektóre z projektów mogłyby jednak już nie istnieć, gdyby nie wsparcie ze strony inwestorów. Często nie ogranicza się ono jedynie do pomocy finansowej, ale i doradztwa. Dodatkowo, mimo idei decentralizacji ciężko doprowadzić do sytuacji, by wszyscy uczestnicy rynku byli równi. Zawsze wcześniejsi czy bardziej majętni inwestorzy mają pewną przewagę.
Największe fundusze Venture Capital
Jak podaje raport przygotowany przez Galaxy Digital Research, w 2021 roku Venture Capital rozwijały się w rekordowym tempie. Powstało 49 nowych funduszy, ze średnią ilością zgromadzonych środków w wysokości 300 mln USD. Stanowi to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2020. W związku z ekspansją rynku kryptowalut, VC widzą w nim szansę na stosunkowo krótką (3-5 lat) inwestycję z szansą na duży zysk.
W minionych latach inwestorzy Venture Capital lokowali swoje środki najchętniej w okresie bessy. Obecnie największy napływ funduszy miał miejsce przy rekordowych cenach na rynku kryptowalut.
Źródło: Galaxy Digital
Największe inwestycje VC w obszarze blockchaina w 2021 roku
- Paradigm – 2,5 miliarda USD,
- Andreessen Horowitz – 2,2 miliarda USD,
- Hivemind Capital Partners – 1,5 miliarda USD,
- 10T Holdings – 750 milionów USD,
- Pantera Capital – 600 milionów USD
Rok 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o ilość inwestycji poczynionych przez fundusze VC – nie tylko na rynku kryptowalut. Łącznie fundusze zainwestowały ok. 700 miliardów USD, z czego 4,7% otrzymały firmy skupione wokół technologii blockchain.
Największą popularnością w obszarze nowych technologii cieszyły się firmy związane z rozwojem AI i technologii finansowych. W minionym roku po raz pierwszy firmy kryptowalutowe prześcignęły pod względem zawartych współprac zarówno branżę robotyczną, jak i sektor DevOps/CloudTech. Ilość podpisanych umów przekroczyła 2 tysiące, co wynosi 12,41% w całym rynku.
Które sektory rynku blockchain były w 2021 roku najbardziej atrakcyjne dla VC?
Popularnymi inwestycjami w 2021 roku były te związane z obrotem cyfrowymi aktywami. Ogromne środki na rozwój otrzymały na przykład takie firmy jak Robinhood, FTX czy Bitpanda. Łączna ilość pieniędzy przyznanych dla tego sektora wyniosła 13,8 miliarda USD (41,83% całkowitej zainwestowanej kwoty).
Na kolejnej pozycji znalazły się firmy związane z Web 3.0, w tym poświęcone metaverse, gamingowi, NFT i DAO. Otrzymały one 17% zebranych funduszy, czyli 5,6 miliarda USD. Zdecydowana większość inwestycji odbyła się w drugiej połowie roku i jest skorelowana z dynamicznym rozwojem tego sektora rynku.
Trzeci największy wygrany pod względem zainwestowanych pieniędzy to sektor usług powierniczych. VC udzieliły tu wsparcia łącznie na kwotę niemal 3,5 miliarda USD (10,5% całkowitej kwoty).
Projekty krypto/blockchain zyskujące duże wsparcie
Forte Games – 725 milionów USD
Forte to platforma blockchain, której twórcy postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie rynku gier pod względem ekonomii, przy użyciu tokenizacji i obrotu NFT. Tworzą oni społeczność, w której brane są pod uwagę zarówno interesy twórców, jak i graczy. W zespole Forte Games znajdują się deweloperzy działający od lat w branży, z doświadczeniem w dużych firmach (Rockstar Games, Sony czy Electronic Arts).
Sorare – 680 milionów USD
Sorare to gra z gatunku fantasy football, oparta na blockchainie Ethereum. Koncepcją rozgrywki jest budowanie wirtualnej drużyny piłkarskiej za pomocą kart graczy, będących NFT. Firma nawiązuje umowy licencyjne z klubami, co pozwala kartom Sorare mieć oficjalny branding ze zdjęciami i nazwiskami zawodników. Do najbardziej unikatowych i cennych kart należy między innymi ta z Robertem Lewandowskim.
Wealthsimple – 600 milionów USD
Wealthsimple jest firmą świadczącą usługi z zakresu zarządzania inwestycjami online. Deweloperzy skupiają się na dostarczaniu usług z zakresu doradztwa finansowego przy pomocy robo-doradców. Oferują także automatyzację wielu, do tej pory żmudnych i czasochłonnych, procesów związanych z zarządzaniem pieniędzmi – takich jak optymalizacja podatkowa czy reinwestowanie dywidend.
Fireblocks – 400 milionów USD
Fireblocks to platforma blockchain skierowana do instytucji, mająca za zadanie skalowanie działań związanych z aktywami cyfrowymi. W ramach obsługi 24/7 zapewnia inwestorom instytucjonalnym między innymi proste i błyskawiczne przenoszenie aktywów pomiędzy kontami na różnych giełdach, a także bezpieczne przechowywanie i tokenizację zasobów. Rozwiązania Fireblocks są obecnie stosowane już przez ponad 800 instytucji finansowych.
Alchemy – 250 milionów USD
Alchemy jest platformą skierowaną do programistów, pozwalającą na tworzenie wysoce skalowalnych aplikacji. Dzięki Alchemy działają takie projekty jak OpenSea czy Cryptokitties. Zespół projektu składa się z inżynierów z ogromnym doświadczeniem, pracujących wcześniej między innymi dla takich pionierów technologicznych jak Google, Facebook czy Microsoft.
Podsumowanie
Inwestorzy VC zainwestowali w technologię blockchain w 2021 roku łącznie ponad 33 miliardy USD. To więcej niż we wszystkich poprzednich latach łącznie. Obecnie istnieje ponad 500 firm VC inwestujących w technologię blockchain, a zainteresowanie nie maleje i aktualnie powstają kolejne fundusze. Kilka dni temu ogłoszony został FTX Ventures z funduszem w wysokości 2 miliardy USD. Podobny fundusz stworzyła niedawno również giełda Crypto.com.
W ostatnich dwóch latach znacznie wzrosła adopcja kryptowalut, a rynki cyfrowych aktywów mocno zyskały na wartości. Sprawiło to, że inwestorzy zyskali przekonanie na temat potencjału branży i możliwości zarobku. Skutek w postaci zwiększonego kapitału pozwala firmom z branży kryptograficznej szybciej się rozwijać i budować lepsze produkty dla swoich użytkowników.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności