za
Subme i Adshares stworzą ekosystem Ad Tech dla rozwoju młodych startupów blochainowych

Venture Capital i inwestycje w kryptowaluty i Web3 w 2021 roku

robinhood aplikacja rejestracja

Fundusze VC ostatnimi czasy upodobały sobie inwestycje związane z Web 3.0 i technologią blockchain. W minionym roku sektory te otrzymały łączne wsparcie w wysokości 33,8 miliarda USD, z czego 67% (22 miliardy USD) to jednorazowe inwestycje na kwoty przekraczające 100 milionów USD. Najwięcej środków otrzymały projekty związane z obrotem cyfrowymi aktywami.

Coraz silniejszy udział Venture Capital w rynku budzi pewne kontrowersje. Zwłaszcza tyczy się to Web 3.0, którego główną ideą jest decentralizacja i wspólne tworzenie przez społeczność nowego internetu. Upust swoim przemyśleniom na ten temat dał nie tak dawno Jack Dorsey. Twierdzi on, że Web 3.0 będzie tak naprawdę znajdował się w rękach dużych inwestorów.

Niektóre z projektów mogłyby jednak już nie istnieć, gdyby nie wsparcie ze strony inwestorów. Często nie ogranicza się ono jedynie do pomocy finansowej, ale i doradztwa. Dodatkowo, mimo idei decentralizacji ciężko doprowadzić do sytuacji, by wszyscy uczestnicy rynku byli równi. Zawsze wcześniejsi czy bardziej majętni inwestorzy mają pewną przewagę.

Venture Capital i inwestycje w kryptowaluty i Web3 w 2021 roku

Największe fundusze Venture Capital

Jak podaje raport przygotowany przez Galaxy Digital Research, w 2021 roku Venture Capital rozwijały się w rekordowym tempie. Powstało 49 nowych funduszy, ze średnią ilością zgromadzonych środków w wysokości 300 mln USD. Stanowi to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2020. W związku z ekspansją rynku kryptowalut, VC widzą w nim szansę na stosunkowo krótką (3-5 lat) inwestycję z szansą na duży zysk.

W minionych latach inwestorzy Venture Capital lokowali swoje środki najchętniej w okresie bessy. Obecnie największy napływ funduszy miał miejsce przy rekordowych cenach na rynku kryptowalut.

Venture Capital i inwestycje w kryptowaluty i Web3 w 2021 roku

Źródło: Galaxy Digital

Największe inwestycje VC w obszarze blockchaina w 2021 roku

  1. Paradigm – 2,5 miliarda USD,
  2. Andreessen Horowitz – 2,2 miliarda USD,
  3. Hivemind Capital Partners – 1,5 miliarda USD,
  4. 10T Holdings – 750 milionów USD,
  5. Pantera Capital – 600 milionów USD

Rok 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o ilość inwestycji poczynionych przez fundusze VC – nie tylko na rynku kryptowalut. Łącznie fundusze zainwestowały ok. 700 miliardów USD, z czego 4,7% otrzymały firmy skupione wokół technologii blockchain.

Największą popularnością w obszarze nowych technologii cieszyły się firmy związane z rozwojem AI i technologii finansowych. W minionym roku po raz pierwszy firmy kryptowalutowe prześcignęły pod względem zawartych współprac zarówno branżę robotyczną, jak i sektor DevOps/CloudTech. Ilość podpisanych umów przekroczyła 2 tysiące, co wynosi 12,41% w całym rynku.

Które sektory rynku blockchain były w 2021 roku najbardziej atrakcyjne dla VC?

Popularnymi inwestycjami w 2021 roku były te związane z obrotem cyfrowymi aktywami. Ogromne środki na rozwój otrzymały na przykład takie firmy jak Robinhood, FTX czy Bitpanda. Łączna ilość pieniędzy przyznanych dla tego sektora wyniosła 13,8 miliarda USD (41,83% całkowitej zainwestowanej kwoty).

Na kolejnej pozycji znalazły się firmy związane z Web 3.0, w tym poświęcone metaverse, gamingowi, NFT i DAO. Otrzymały one 17% zebranych funduszy, czyli 5,6 miliarda USD. Zdecydowana większość inwestycji odbyła się w drugiej połowie roku i jest skorelowana z dynamicznym rozwojem tego sektora rynku.

Trzeci największy wygrany pod względem zainwestowanych pieniędzy to sektor usług powierniczych. VC udzieliły tu wsparcia łącznie na kwotę niemal 3,5 miliarda USD (10,5% całkowitej kwoty).

Projekty krypto/blockchain zyskujące duże wsparcie

Forte Games – 725 milionów USD

Forte to platforma blockchain, której twórcy postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie rynku gier pod względem ekonomii, przy użyciu tokenizacji i obrotu NFT. Tworzą oni społeczność, w której brane są pod uwagę zarówno interesy twórców, jak i graczy. W zespole Forte Games znajdują się deweloperzy działający od lat w branży, z doświadczeniem w dużych firmach (Rockstar Games, Sony czy Electronic Arts).

Sorare – 680 milionów USD

Sorare to gra z gatunku fantasy football, oparta na blockchainie Ethereum. Koncepcją rozgrywki jest budowanie wirtualnej drużyny piłkarskiej za pomocą kart graczy, będących NFT. Firma nawiązuje umowy licencyjne z klubami, co pozwala kartom Sorare mieć oficjalny branding ze zdjęciami i nazwiskami zawodników. Do najbardziej unikatowych i cennych kart należy między innymi ta z Robertem Lewandowskim.

Wealthsimple – 600 milionów USD

Wealthsimple jest firmą świadczącą usługi z zakresu zarządzania inwestycjami online. Deweloperzy skupiają się na dostarczaniu usług z zakresu doradztwa finansowego przy pomocy robo-doradców. Oferują także automatyzację wielu, do tej pory żmudnych i czasochłonnych, procesów związanych z zarządzaniem pieniędzmi – takich jak optymalizacja podatkowa czy reinwestowanie dywidend.

Fireblocks – 400 milionów USD

Fireblocks to platforma blockchain skierowana do instytucji, mająca za zadanie skalowanie działań związanych z aktywami cyfrowymi. W ramach obsługi 24/7 zapewnia inwestorom instytucjonalnym między innymi proste i błyskawiczne przenoszenie aktywów pomiędzy kontami na różnych giełdach, a także bezpieczne przechowywanie i tokenizację zasobów. Rozwiązania Fireblocks są obecnie stosowane już przez ponad 800 instytucji finansowych.

Alchemy – 250 milionów USD

Alchemy jest platformą skierowaną do programistów, pozwalającą na tworzenie wysoce skalowalnych aplikacji. Dzięki Alchemy działają takie projekty jak OpenSea czy Cryptokitties. Zespół projektu składa się z inżynierów z ogromnym doświadczeniem, pracujących wcześniej między innymi dla takich pionierów technologicznych jak Google, Facebook czy Microsoft.

Podsumowanie

Inwestorzy VC zainwestowali w technologię blockchain w 2021 roku łącznie ponad 33 miliardy USD. To więcej niż we wszystkich poprzednich latach łącznie. Obecnie istnieje ponad 500 firm VC inwestujących w technologię blockchain, a zainteresowanie nie maleje i aktualnie powstają kolejne fundusze. Kilka dni temu ogłoszony został FTX Ventures z funduszem w wysokości 2 miliardy USD. Podobny fundusz stworzyła niedawno również giełda Crypto.com.

W ostatnich dwóch latach znacznie wzrosła adopcja kryptowalut, a rynki cyfrowych aktywów mocno zyskały na wartości. Sprawiło to, że inwestorzy zyskali przekonanie na temat potencjału branży i możliwości zarobku. Skutek w postaci zwiększonego kapitału pozwala firmom z branży kryptograficznej szybciej się rozwijać i budować lepsze produkty dla swoich użytkowników.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności