Czym jest zdecentralizowany Venture Capital?

Blockchain Inwestycje Kryptowaluty zdecentralizowany fundusz vc

Fundusze Venture Capital cieszą się rosnącą od lat popularnością, a z ich pomocy korzysta coraz więcej przedsiębiorców szukających finansowania swoich […]

bitbay zonda

Fundusze Venture Capital cieszą się rosnącą od lat popularnością, a z ich pomocy korzysta coraz więcej przedsiębiorców szukających finansowania swoich pomysłów. Zeszły rok był rekordowym dla VC, podobnie jak dla rynku cyfrowych aktywów. Bitcoin osiągnął swoje ATH w okolicy 69 000 USD, a w ślad za nim poszło wiele innych blockchainowych projektów. To był dobry czas również dla funduszy, które w globalnej skali wsparły firmy na wczesnym etapie rozwoju rekordową kwotą 643 mld USD. Był to najwyższy zanotowany dotychczas wynik.

Wśród firm, które sfinansowały swoje przedsięwzięcia dzięki wsparciu VC są również projekty z obszaru kryptowalut i technologii blockchain. Dla przykładu Pantera Capital zasiliła aż 108 firm, z segmentów takich jak giełdy, infrastruktura, cyfrowe portfele, płatności czy gaming oparty o łańcuch bloków. W portfolio znaleźli się nawet tacy giganci jak Coinbase, Terra czy Bitstamp. Warto zwrócić uwagę, że to tylko jeden, spośród wielu funduszy. Przyglądając się inwestycjom gigantów takich jak Sequoia Capital, a16z czy Paradigm Capital, również znajdziemy wiele firm z branży cyfrowych aktywów. Gdyby nie zainwestowane środki, część z tych przedsięwzięć – zwłaszcza mniejsze projekty – nie mogłoby dłużej funkcjonować lub ich rozwój znacznie by spowolnił. Widzimy więc, jak istotną rolę w świecie nowych technologii odgrywają Venture Capital.

Scentralizowane i Zdecentralizowane Venture Capital

Tradycyjne fundusze VC inwestują w projekty w ich bardzo wczesnej fazie, po czym po kilku latach, często już po IPO, wycofują swój wkład. W wielu przypadkach inwestorzy zachowują część udziałów, by partycypować w przyszłych zyskach wspieranych przedsięwzięć. W zamian natomiast dają m.in. swój know-how i kontakty, które umożliwiają młodym biznesom globalną ekspansję.

Chociaż Venture Capital w wielu przypadkach są dobrym rozwiązaniem, to nie pozostają one bez wad. Scentralizowane zarządzanie i hermetyzacja sprawiają, że dostęp do najbardziej lukratywnych inwestycji ma tylko niewielkie grono osób.

zdecentralizowany-fundusz-vc-1

Wraz z rozwojem technologii blockchain i trendu, jakim jest Web3, w świadomości inwestorów zaczyna kształtować się nowa wizja. Dla przykładu, twórcy Lucrosus Capital postawili za cel stworzenie zdecentralizowanego Venture Capital, dostosowanego do realiów rynku kryptowalut i korzystającego z nowych możliwości, jakie stwarza łańcuch bloków.

Wsparcie VC dla projektów z branży kryptowalut, z jednej strony może umożliwić im szybszy rozwój, a z drugiej – pozwolić dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Inwestorzy z dużym kapitałem, posiadający doświadczenie na tradycyjnych rynkach, często jednak pomijają obszar kryptowalut. Powodem jest m.in. brak wiedzy w tym zakresie lub przekonanie o słabym zarządzaniu projektów w tym obszarze. Tradycyjne fundusze, choć często oferują przedsiębiorcom ogromną pomoc, nie zawsze rozumieją realia szybko rozwijającego się rynku cyfrowych aktywów. To tylko jeden z powodów, dla których decentralizacja takich organizacji, przy wykorzystaniu technologii blockchain, jest zasadna.

Finanse w rękach ludzi

Bitcoin powstał, by oddać zarządzanie finansami w ręce ludzi – jako opozycja do banków i instytucji. Idea kryptowalut zakłada m.in. powszechny dostęp do instrumentów finansowych, bez ograniczeń typowych dla świata tradycyjnych finansów.

Z drugiej strony, na rynku kryptowalut każdego dnia powstaje przynajmniej kilka lub kilkanaście projektów. Dla użytkowników i mniejszych inwestorów, ogromnym wyzwaniem jest wybranie najlepszych coinów lub tokenów i przeprowadzenie dogłębnej analizy każdego z nich. Narzędzia, którymi posługują się tradycyjne fundusze Venture Capital stanowią ich mocną przewagę nad innymi uczestnikami rynku. W podejmowaniu decyzji inwestycyjnych dziś często pomagają algorytmy, które analizują zbiory danych, wykraczające poza możliwości percepcji człowieka.

Połączenie Venture Capital z możliwościami kryptowalut

Zauważają to m.in. twórcy Lucrosus Capital, którzy dostrzegli potrzebę połączenia Venture Capital z możliwościami kryptowalut. Zdecentralizowany Venture Capital to otwarty ekosystem inwestycyjny, który oddaje w ręce użytkowników narzędzia dostępne dotychczas wyłącznie dla dużych funduszy i doświadczonych inwestorów. Dzięki temu, oprócz informacji zdobytych na własną rękę, otrzymujemy dostęp do kolektywnej wiedzy, dającej większą pewność w decyzjach o lokowaniu kapitału. Pamiętajmy, że rynek kryptowalut wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju i charakteryzuje się dużą zmiennością. Z tego powodu, wielu inwestorów z większym kapitałem i stawiających na stabilność inwestycji, może docenić pomoc zdecentralizowanych VC.

Czy decentralizacja funduszy Venture Capital okaże się jednym z nadchodzących trendów? Czas pokaże. Wiemy natomiast, że pierwsze podmioty tego typu już powstają, dając swoim klientom i użytkownikom dostęp do zupełnie nowych możliwości.

Public Sale projektu Lucrosus Capital już 17 stycznia

Już w najbliższy poniedziałek, 17.01, startuje Public Sale projektu Lucrosus Capital. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do zapoznania się z informacjami na oficjalnej stronie firmy, przeczytania whitepaperu i własnej analizy projektu. Aby być na bieżąco, warto dołączyć również do kanałów w mediach społecznościowych: Youtube, Twitter, Medium, Telegram, LinkedIn.

Tagi
Blockchain blockchain vc finanse inwestycje w kryptowaluty kryptowaluty kryptowaluty inwestycje lucrosus capital Pantera Capital public sale VC

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.