za

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ponoć bezprawne wykorzystała cudzy kod przy tworzeniu e-dowodów

2020-04-10
Wiadomości

“Użytkownik serwisu GitHub zarzucił Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych bezprawne wykorzystanie cudzego kodu źródłowego w wytworzonym przez nią oprogramowaniu. PWPW miało zastosować fragmenty oprogramowania OpenSC w aplikacjach E-dowód podpis elektroniczny i E-dowód menedżer z naruszeniem licencji” – informuje portal Computer World.

PWPW złamała prawo?

Chodzi o OpenSC. To zestaw narzędzi i bibliotek programistycznych przeznaczonych do “obsługi kart inteligentnych, szczególnie tych z obsługą szyfrowania i ułatwiający ich użycie w takich zastosowaniach jak autoryzacja, szyfrowanie poczty i podpisy elektroniczne”.

Cała afera zaczęła się parę dni temu na GitHub. To tam pojawił się wątek, w którym jego autor, Piotr Majkrzak, przedstawił swoje dowody, które jego zdaniem pokazują, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych naruszyła prawa autorskiego. „Przynajmniej jeden z komponentów oprogramowania E-dowód (e-dowod-pkcs11-64.so) wygląda jak skopiowany z jednej z bibliotek OpenSC” – uważa potencjalny poszkodowany.

W praktyce ma to oznaczać, że OpenSC “nie zostało dołączone jako osobna biblioteka”, zaś jego kod został już włączony do oprogramowania e-dowodu. Problem tkwi w tym, że OpenSC jest dystrybuowane na warunkach licencji.

W odpowiedzi na obecną sytuację Majkrzak napisał do PWPW prośbę o “udostępnienie kodów źródłowych oprogramowania”. Dowiedział się, że „z przyczyn bezpieczeństwa, kody źródłowe aplikacji objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa i nie mogą być udostępniane”.

E-dowód

E-dowód to oczywiście zdigitalizowana wersja tradycyjnego dowodu osobistego. Jest wyposażona w tzw. warstwę elektroniczną, czyli chip w plastikowym blankiecie, który zawiera certyfikowany podpis elektroniczny.

E-dowód powstał w znanej nam formie w 2019 r. Cały projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Część jego budżetu pokryła Unia Europejska. Nasz kraj zobowiązał się też do wdrożenia platformy e-dowodu do 31 marca 2019 r.  Wszystko pod rygorem zwrotu unijnych środków kwalifikowanych. Mowa o 148 mln zł!  Plus ewentualne odsetki…

E-dowodami i obsługą aplikacji z nimi związanymi zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Własnościowych. Od trzech lat nadzór właścicielski sprawuje nad nią samo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na razie podmioty publiczne nie komentują sprawy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności