za

Pruning – odchudzamy tradycyjny portfel bitcoin

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jak wiemy, oryginalny portfel bitcoin mimo, iż zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, jest bardzo wolny i niezwykle zasobożerny. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kilkadziesiąt GB danych zajmowanych przez bitcoinowy łańcuch bloków (np. używasz dysku SSD) a chciałbyś używać oryginalnego klienta jest na to sposób.

Jak wiemy, oryginalny portfel bitcoin mimo, iż zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa jest bardzo wolny i niezwykle zasobożerny. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kilkadziesiąt GB danych zajmowanych przez bitcoinowy łańcuch bloków (np. używasz dysku SSD) a chciałbyś używać oryginalnego klienta jest na to sposób.

Od wersji Bitocin Core 0.11 dostępny jest tak zwany pruning, jednak dopiero od wersji 0.12 (musisz posiadać tę wersję lub nowszą) możliwe jest używane go razem z funkcjonalnym portfelem.

Co to jest pruning?

Jak sama nazwa wskazuje jest to przycinanie bitcoinowego łańcucha bloków. Obecnie łańcuch bloków zajmuje na dysku już ponad 62GB, dzięki pruningowi możemy zejść do 2GB oszczędzając tym samym 60GB jakże cennego dla posiadaczy dysków SSD czy też VPSów miejsca na dysku.

Łańcuch bloków zawiera w sobie WSZYSTKIE transakcje jakie kiedykolwiek wykonane zostały w sieci. Dotychczas aby używać oryginalnego portfela konieczne było przechowywanie ich wszystkich, nawet jak to nie były Twoje transakcje. Tak jednak działa sieć Bitcoin, każdy ma kopię księgi transakcji u siebie i w tym tkwi potęga i bezpieczeństwo tego projektu. Jednak wraz ze wzrostem użytkowników i liczby transakcji a co za tym idzie, wzrostem samego łańcucha bloków sytuacja powoli się zmienia. Coraz więcej ludzi dla wygody korzysta z lekkich portfeli nie przechowujących historii transakcji i z tego powodu deweloperzy bitcoina postanowili dać użytkownikowi możliwość “odchudzenia” tradycyjnego portfela.

Jak to działa?

Jak już było wspomniane łańcuch bloków zawiera wszystkie transakcje jakie kiedykolwiek wykonane zostały w sieci. Pruning pozwala je odciąć, oznacza to, że węzeł będzie koncentrować się wyłącznie na śledzeniu wyjść niewydanych i będzie zapominał wcześniej zrealizowane transakcje, jak również wyjścia, które zostały zużyte.

Klient przechowuje jedynie ostatnie bloki. To ile, chcemy przechowywać, zależy od użytkownika i ustawień.

Aby skorzystać z pruningu tworzymy plik konfiguracyjny bitcoin.conf i wpisujemy:

prune=550

(550 oznacza przechowywanie ostatnich 550 MiB bloków (zajmowane miejsce na dysku będzie większe ~2GB). Jest to też zalecana wartość minimalna, zapewniająca stabilność klienta.)

i kopiujemy go do katalogu gdzie przechowywany jest portfel w systemie (tam gdzie plik wallet.dat):

Windows

Start -> Run (lub skrót WinKey+r) i uruchom polecenie:

 explorer %APPDATA%\Bitcoin

Otworzy się folder zawierający plik wallet.dat. Domyślne jest to folder:

  C:\Documents and Settings\TwojaNazwa\Application data\Bitcoin (XP)

  C:\Users(użytkownicy)\TwojaNazwa\Appdata\Roaming\Bitcoin (Vista,7,8,10)

foldery  “AppData” and “Application data” są domyślnie ukryte przez system dlatego trzeba ustawieniach zaznaczyć opcję “ukryte elementy”.

Linux

Do zlokalizowania katalogu z portfelem najprościej wpisać komendę:

  find / -name wallet.dat -print 2>/dev/null

domyślnie porfel znajduje się w katalogu domowym użytkownka:  home/użytkownik/.bitcoin/

Mac

Domyślny katalog:

~/Library/Application Support/Bitcoin/

Jeśli zainstalowałeś klienta pierwszy raz i jeszcze go nie uruchamiałeś, katalog o którym mowa wyżej jeszcze nie istnieje. Musisz uruchomić program na kilka sekund i go zamąć. Po tej operacji katalog będzie już widoczny.

Pamiętaj, że w trybie pruning nie działa opcja importu portfela, adresu i klucza prywatnego! Dzieje się tak, dlatego, że “stare” adresy nie będą widoczne dla klienta gdyż klient nie posiada o nich informacji w swojej okrojonej już bazie, dlatego nie mógłby sprawdzić stanu ich salda.

Możesz natomiast użyć pruningu na już zsynchronizowanym portfelu. Klient automatycznie odetnie stary łańcuch bloków pozostawiając zapis Twoich adresów a co za tym idzie stan ich salda (niewydane wyjścia).

Nie możesz natomiast na zsynchronizowanym portfelu podmienić pliku wallet.dat na inny. Jeżeli chcesz użyć innego pliku wallet.dat musisz wykonać pełną synchronizację od nowa kasując folder z blokami.

Zalety

– Znacznie mniejsze zużycie powierzchni dyskowej

– Mniejsze zużycie zajętości dysku a co za tym idzie nieco szybsze działanie komputera podczas synchronizacji. Klient operuje już na mniejszej bazie dzięki czemu dysk ma mniej pracy (np. weryfikacja bloków i spójności)

Wady

– Udostępniasz wyłącznie ostatnie bloki przez co przyczyniasz się do centralizacji sieci (jednak już w mniejszym stopniu niż używając portfeli lekkich). Jeśli masz wolne zasoby nie korzystaj z pruningu.

– Brak opcji importowania adresów oraz funkcji “rescan”

– Podobny czas pełnej synchronizacji jak w przypadku klienta bez pruningu

Pruning dla wielu będzie opcją bardzo przydatną. Umożliwi również obsługę klienta serwisom np. na VPSach z małą powierzchnią dyskową czy też serwerach dedykowanych z dyskami SSD. Również użytkownicy domowi korzystający z małych dysków SSD czy starszych komputerów powinni być zadowoleni. Pruning oszczędza miejsce na dysku, synchronizacja obciąża już komputer nieco mniej, niestety czas synchronizacji pozostaje taki sam (lub nieznacznie mniejszy przy szybkich dyskach).

Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności