za
Znamy projekt ustawy o kryptoaktywach - KNF będzie nadzorować rynek kryptowalut.

Znamy projekt ustawy o kryptoaktywach – KNF będzie nadzorować rynek kryptowalut

1,5% dla maluszka

Na stronach rządowego centrum legislacji opublikowano projekt ustawy o kryptoaktywach. Ten 63-stronny dokument zawiera wiele przepisów i zaskakujących rozwiązań, które będą analizowane przez całą kryptowalutową społeczność w ciągu najbliższych tygodni. Najważniejszym newsem jest fakt, że według projektu ustawy o kryptoaktywach, to Komisja Nadzoru Finansowego będzie nadzorowała rynek cyfrowych aktywów.

Projekt ustawy o kryptoaktywach – co wiemy na ten moment?

Polski rząd postanowił wziąć się za branżę cyfrowych aktywów. Przygotowany projekt ustawy o kryptoaktywach znalazł się na stronach rządowego centrum legislacji. Przewiduje on wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów. Głównym celem regulacji jest skuteczny nadzór sektora i ochrona inwestorów. Jedną z najważniejszych informacji wynikających z tego projektu jest fakt, że nadzór nad rynkiem kryptoaktywów będzie przyznany Komisji Nadzoru Finansowego.   

Według uzasadnienia, celem projektu jest implementacja rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto-assets). Ten pakiet dotyczący finansów cyfrowych zaproponowano we wrześniu 2020 i po blisko czterech latach procesu legislacyjnego, ustawa wchodzi w życie już w tym roku.

Projekt ustawy o kryptoaktywach.

Komisja Nadzoru Finansowego ma dostać konkretne uprawnienia

Na stronach Gov i w projekcie ustawy możemy przeczytać, że Komisja Nadzoru Finansowego ma nadzorować rynek kryptoaktywów. Aby tak było, wprowadzone zostaną odpowiednie narzędzia służące skutecznemu wykonywaniu przez KNF nadzoru i realizacji postanowień przedmiotowego rozporządzenia.

Mówiąc prościej, KNF będzie mogła nakazać wstrzymanie oferty publicznej kryptoaktywów, przerwać jej przebieg na określony czas, zakazać rozpoczęcia takiej oferty lub całkowicie nie dopuścić kryptoaktywów. Warto dodać, że według projektu ustawy, KNF ma dostać możliwość nakładania sankcji na oferujących, emitentów lub osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptoaktywów. Przewidziano także kary pieniężne dla osób zawodowo związanych z rynkiem kryptowalut.

Większe bezpieczeństwo obrotu przez wprowadzenie odpowiedzialności karnej

Kolejnym istotnym szczegółem wprowadzonym przez projekt ustawy o kryptoaktywach jest odpowiedzialność karna podmiotów nadzorowanych. Surowość środków karnych będzie uzależniona od stopnia przewinienia i będzie pozostawała w ścisłym związku z rodzajem czynu poddanego kryminalizacji. Projekt przewiduje kary w postaci grzywny, kary aresztu oraz kary pozbawienia wolności.

Rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu, w tym przede wszystkim konsumentów, ochronę państwa i inwestorów.

Nowe przepisy mają objąć także ustalenie reguł dotyczących zachowania tajemnicy zawodowej obejmującej informacje uzyskane w związku ze świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów.

Polskie VASPy będą mogły kontynuować działalność na postawie aktualnych przepisów do końca 2025 roku

Bardzo istotnym z punktu widzenia polskiej kryptowalutowej społeczności jest fakt, że polskie VASPy będą mogły kontynuować działalność na podstawie aktualnych przepisów do końca 2025 roku. Warto dodać, że korzystanie z dobrodziejstw tego okresu przejściowego będzie wyjątkowo mocno obwarowane szczegółowymi warunkami, które nie zostały przewidziane przez unijnego ustawodawcę.

Dobrym tego przykładem jest fakt, że okres przejściowy skończy się dla VASPa, gdy ten dwukrotnie nie złoży do GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej) raportu kwartalnego. Okres przejściowy będzie zatem wymagał od VASPów wyjątkowej czujności, aby nie stracić benefitów wynikających ze zmieniających się przepisów.

Jak polska kryptowalutowa społeczność przyjęła projekt ustawy o kryptoaktywach?

Projekt ustawy o kryptoaktywach pojawił się w social mediach w piątek 23 lutego, zaś polska kryptowalutowa społeczność szybko zaczęła czytać i komentować nowe przepisy. Według krypto-ekspertów projekt zawiera więcej sankcji, niż przepisów. Na kształt ustawy ma mieć wpływ podejście KNF do kryptoaktywów, które nie widzi w kryptowalutach innowacji, tylko ryzyko.

Internauci wskazują także na dość zagmatwaną i miejscami błędną nomenklaturę projektu ustawy, gdyż na drugiej stronie uzasadnienia znalazło się pojęcie „tokenów powiązanych z kryptoaktywami”. Projekt ustawy o kryptoaktywach ma wejść w życie 30 czerwca 2024, jednakże część przepisów ma zacząć obowiązywać dopiero w od 30 grudnia 2024. Co więcej, niektóre z przepisów ustawy mają wejść w życie w innym terminie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności