za

Projekt ustawy o cyfrowym rublu został przesłany do rosyjskiego parlamentu

2023-01-02
CBDCRegulacje

Do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, wpłynął projekt ustawy o cyfrowym rublu.

Ustawa o cyfrowym rublu

Grupa rosyjskich prawodawców, na czele z przewodniczącym Komitetu ds. Rynku Finansowego Anatolijem Aksakowem, przedłożyła projekt ustawy o cyfrowym rublu, cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC) emitowanej przez rosyjskie władze monetarne. Dokument proponuje zmiany legislacyjne, które mają stworzyć warunki do realizacji projektu.

Zgodnie z objaśnieniami do projektu ustawy, cytowanymi przez portal informacyjny RBC, głównym celem projektu jest rozwój niezbędnej infrastruktury płatniczej dla cyfrowego rubla. Urzędnicy uważają, że zapewni to rosyjskim obywatelom, firmom i państwu dostęp do szybkich, wygodnych i tanich przelewów.

Ustawa ma też na celu zmianę kilku istniejących przepisów. Chodzi np. o ustawę „O krajowym systemie płatności”, do której członkowie Dumy chcą dodać definicje odnoszące się do kwestii dot. CBDC.

Nowe przepisy dają Bankowi Rosji sporą władzę i czynią z niego wyłącznego operatora platformy CBDC. Ustanawiają również procedury otwierania portfeli na cyfrowe ruble i uzyskiwania dostępu do wspomnianej platformy.

Nowelizacja ustawy „O regulacji walut i kontroli walutowej” zabezpiecza status rubla cyfrowego jako waluty Federacji Rosyjskiej i definiuje CBDC emitowane przez banki centralne innych krajów jako waluty obce.

Z kolei zmiany w ustawie federalnej „O danych osobowych” umożliwiają rosyjskiemu bankowi centralnemu przetwarzanie danych osobowych bez uzyskania zgody i bez konieczności uprzedniego powiadamiania organu odpowiedzialnego za ochronę praw dot. danych osobowych.

Prace trwają od 2020 r.

Bank centralny Rosji przedstawił swoją koncepcję stworzenia waluty cyfrowej w październiku 2020 r., a prototypową platformę przygotował już w grudniu 2021 r. W maju 2022 r. władze monetarne poinformowały, że w kwietniu 2023 r. planują rozpocząć testy CBDC w prawdziwym środowisku płatniczym.

W czerwcu, w obliczu narastających zachodnich sankcji nałożonych na kraj w związku z inwazją wojskową Rosji na Ukrainę, władze przekazały, że przyspieszają prace nad projektem, dążąc do pełnego uruchomienia cyfrowego rubla już w 2024 r. Obecnie w testach bierze udział kilkanaście rosyjskich banków i innych instytucji finansowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.