za

Bank Rosji wprowadzi CBDC do 2024 roku

2022-08-13
CBDC
robinhood aplikacja rejestracja

Bank Rosji kontynuuje prace dotyczące emisji cyfrowej waluty banku centralnego (central bank digital currency, w skrócie CBDC). Zgodnie z najnowszą aktualizacją polityki tej instytucji, już w 2024 r. bank centralny zacznie podłączać wszystkie banki i instytucje kredytowe do platformy CBDC.

Bank Rosji chce CBDC

Do 2024 r. bank centralny Rosji spodziewa się ukończyć testy rozliczeń typu klient-firma i firma-klient. Z kolei w 2023 r. chce przeprowadzić beta-testy cyfrowych smart kontraktów opartych na e-rublu dla transakcji finansowych. Bank Rosji wskazał też, że spodziewa się stopniowego wdrażania CBDC, przeprowadzając różne testy i wprowadzając każdego roku nowe funkcje. Jak tylko Ministerstwo Skarbu będzie gotowe, cyfrowy rubel będzie obsługiwał też m.in. płatności na linii konsument-rząd, biznes-rząd, rząd-konsument i rząd-firma.

Bank centralny przewiduje również wprowadzenie trybu offline dla systemu cyfrowego rubla. Stanie się to do 2025 r. wraz z integracją niebankowych pośredników finansowych, platform finansowych i infrastruktury wymiany.

Podzielony na etapy proces wprowadzania cyfrowego rubla zapewni uczestnikom rynku możliwość dostosowania się do nowych warunków

– zapewnił Bank Rosji.

Bank centralny będzie również współpracował z pozostałymi tego typu instytucjami z innych krajów opracowując waluty cyfrowe w celu przeprowadzania operacji transgranicznych, dodał organ.

Prace trwają od lutego

Rosja zaczęła testować cyfrowego rubla już w lutym 2022 r., po opublikowaniu oficjalnego road mapu swojego projektu CBDC w zeszłym roku. Bank Rosji wcześniej utworzył grupę dwunastu banków w celu przetestowania e-waluty. W zespole tym są eksperci z największych banków, takich jak Sber, VTB, Tinkoff Bank.

bank rosji cbdc 2024

Jednocześnie Rosja pozostaje w tyle ze swoimi regulacjami branży kryptowalut. Prezydent Władimir Putin wielokrotnie wzywał rząd do stworzenia i przyjęcia przepisów dotyczących kryptowalut, takich jak bitcoin. W końcu Duma przegłosowała ustawę o „O cyfrowych aktywach finansowych”, która niewiele jednak zmieniła w krajowym ustawodawstwie, ponieważ nadal brakuje w niej wielu aspektów regulacyjnych dotyczących takich kwestii jak kopanie kryptowalut, podatki i inne tego typu elementy.

Na rynku CBDC nadal liderem pozostaje Pekin, który przeprowadził już szeroko zakrojone testy cyfrowego juana.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.