za
Bank Państw Afryki Środkowej

Bank Państw Afryki Środkowej myśli nad wprowadzeniem na rynek CBDC

2022-07-24
BlockchainCBDC
Konferencja Kryptoraport

Republika Środkowoafrykańska, jeden z krajów obsługiwanych przez Bank Państw Afryki Środkowej, uchwaliła w kwietniu ustawę uznającą bitcoina za prawny środek płatniczy (pisaliśmy o tym tutaj). Teraz władze wspomnianego banku centralnego zastanawiają się nad wprowadzeniem wspólnej waluty cyfrowej dla całego regionu.

Cyfrowa waluta Afryki Środkowej

Bank Państw Afryki Środkowej (Banque des États de l’Afrique), który obsługuje Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Czad, Gwineę Równikową, Gabon i Republikę Konga, myśli o emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Jak czytamy w piątkowym artykule Bloomberga, zarząd banku zastanawia się nad wprowadzeniem wspólnej waluty cyfrowej w celu zmodernizowania struktur płatności i promowania regionalnej integracji finansowej. Republika Środkowoafrykańska przyjęła z kolei w kwietniu ustawodawstwo uznające bitcoina (BTC) za prawny środek płatniczy w kraju.

CBDC w Afryce

Bank centralny Nigerii był zaś jednym z pierwszych w regionie, który uruchomił CBDC o nazwie eNaira. Miało to miejsce w październiku 2021 r.. Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki nadal z kolei bada możliwości wykorzystania CBDC w ramach inicjatywy Projektu Khokha.

Bank Państw Afryki Środkowej skrytykował wcześniej Republikę Środkowoafrykańską za uznanie BTC za prawny środek płatniczy, nazywając ten ruch „problematycznym” i czymś, co może mieć „znaczny negatywny wpływ” na unię walutową Afryki Środkowej.

Kraje Afryki Subsaharyjskiej mogą stanąć przed poważnymi wyzwaniami, wprowadzając kryptowaluty i CBDC do obszarów o ograniczonym dostępie do energii elektrycznej, zarówno w przypadku transferów finansowych, jak i miningu. Według danych Banku Światowego z 2020 r. Republika Środkowoafrykańska i Czad mają najniższy odsetek ludności z dostępem do energii elektrycznej (odpowiednio 15,5% i 11,1%).

Po uznaniu bitcoina za środek płatniczy, prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra ogłosił w czerwcu, że kraj rozpocznie też swoją inicjatywę kryptowalutową – projekt Sango, który obejmuje „legalne centrum kryptowalutowe” i specjalną strefę ekonomiczną w metawersie.

Afryka pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się rynków aktywów cyfrowych na świecie. Skala transakcji opartych na kryptowalutach wzrosła w takich krajach jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal i Dakar o 2670% rok do roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności