za
cyfrowy juan

Chiny rozdadzą mieszkańcom 15 mln cyfrowych juanów

2022-04-30
CBDCWiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ludowy Bank Chin (PBOC) nie zwalnia tempa jeżeli chodzi o cyfrowego juana. W ramach kolejnych tekstów, instytucja rozda mieszkańcom dzielnicy Shenzen – Futian, 15 mln juanów (2,27 miliona USD).

15 mln juanów w ręce mieszkańców

130 000 “czerwonych pakietów” zostanie rozdanych poprzez loterię z wykorzystaniem płatności WeChat. Obywatele będą mogli wydać je w prawie 5000 sklepach zlokalizowanych w dzielnicy. Nie będzie przy tym istniała żadna minimalna kwota zakupów.

Według Global Times jest to pierwszy przypadek, kiedy cyfrowe juany zostały wydane przez wszystkie osiem banków pilotażowych, a także przez różne sektory, takie jak restauracje i supermarkety, w tym samym okresie czasu.

Shenzhen, trzecie pod względem liczby ludności miasto w Chinach, jest jednym z pierwszych miast, które zaczęło pilotować e-CNY. Chiński rząd już wielokrotnie dystrybuował cyfrowe juany wśród jego mieszkańców.

W październiku 2020 r. mieszkańcy Shenzhen otrzymali od rządu łącznie 10 milionów cyfrowych juanów. Kiedy po raz pierwszy wprowadzono “czerwone pakiety”, można je było zrealizować tylko w 3389 specjalnie wyznaczonych placówkach w dzielnicy Luohu.

Na początku tego miesiąca bank centralny Chin ogłosił, że będzie rozszerzał liczbę miast, w których testowane będzie CBDC.

Pilotaże cyfrowego juana odbywają się też w innych regionach, w tym w Szanghaju, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian, Tianjin, Chongqing, Guangzhou i Xiamen.

Zgodnie z najnowszymi danymi chińskiego banku centralnego, do końca 2021 r. z cyfrowego juana skorzystało 261 milionów osób. Ponadto za pomocą e-CNY przeprowadzono transakcje o łącznej wartości ponad 87,5 miliarda juanów (13,8 miliarda dolarów).

cyfrowy juan prywatność

WeChat dodaje wsparcie dla cyfrowego juana

Jak informowaliśmy na początku tego miesiąca, największy komunikator w Chinach – WeChat – umożliwił klientom dokonywanie transakcji w cyfrowych juanach. Przed skorzystaniem z CBDC użytkownicy muszą założyć konto w WeBank należącym do firmy Tencent.

Warto zauważyć, że główny konkurent WeChat’a w Chinach – Alipay – również ukierunkował się na przetwarzanie płatności w e-CNY. Firma zaczęła rozważać możliwość zastosowania CBDC jeszcze w 2021 roku.

Co więcej, władze Państwa Środka zezwoliły na wykorzystanie tego produktu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Podczas wydarzenia sportowego, każdego dnia dokonywano transakcji w e-CNY o wartości ponad 315 000 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności