za

Projekt Munchables został okradziony przez hakera. Po jednym dniu doszło do zaskakującego zwrotu akcji

Haker, który z powodzeniem zaatakował protokół Munchables, zwrócił skradzione ETH o wartości ponad 62 milionów USD. Powód? I to jest najciekawsze!

Zły haker

Jak wskazał badacz blockchainów, ZachXBT, haker, który rzekomo pracował jako programista nad Munchables i ponoć ma powiązania z Koreą Północną, zwrócił swój łup.

Po kolei jednak. Munchables to protokół gier oparty na rozwiązaniach Web3. 26 marca padł ofiarą ataku hakerskiego, który doprowadził do strat na poziomie ponad 62 milionów USD w ETH. Ponoć za wszystkim stał jeden z programistów projektu, do tego powiązany z Koreą Północną.

Dobry haker

Wydawało się, że wszystko jest stracone. Tyle że 27 marca Munchables przekazało, że nieuczciwy programista zgodził się udostępnić swoim byłym współpracownikom klucze prywatne zawierające wszystkie fundusze. Tak, oddał wszystkie skradzione ETH! I do tego nie chcąc niczego w zamian.

Programista Munchables udostępnił nam wszystkie klucze prywatne, aby pomóc w odzyskaniu środków użytkowników. W szczególności klucz mieszczący 62 535 441,24 USD, klucz mieszczący 73 WETH oraz klucz właściciela, który zawiera resztę środków.

– czytamy w poście.

Tiesshun Roquerre, znany jako Pacman, stojący za siecią Blast warstwy 2 Ethereum, a także rynkiem niewymiennych tokenów (NFT) Blur, przekazał w poście na X, że środki “zostały zabezpieczone” na bezpiecznym portfelu. Zauważył też, że były deweloper zgodził się zwrócić fundusze bez okupu, jednocześnie stwierdzając, że podjęto wysiłki, aby bezpiecznie przekazać środki użytkownikom.

Propozycja cofnięcia transakcji

Zanim deweloper zwrócił środki, użytkownicy X prosili Blast o cofnięcie łańcucha, co oznacza “przewinięcie” blockchaina do momentu przed wystąpieniem zdarzenia, co w praktyce cofnęłoby włam. Czy to przestraszyło hakera?

Dodajmy, że to ostatnie działanie to jest postrzegane jako coś sprzecznego z ideą decentralizacji, ponieważ transakcje na blockchainie mają być nieodwołalne i niezmienialne. Do tego już teraz Blast jest postrzegany jako niewystarczająco zdecentralizowany.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności