Wiadomości

Powell: tak, drukujemy cyfrowo pieniądze

Szef amerykańskiego banku centralnego, Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, udzielił wywiadu, w którym powiedział wprost, że instytucja drukuje dziś pieniądze. Powell: […]

Data publikacji: 18 maja 2020

bitbay

Szef amerykańskiego banku centralnego, Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, udzielił wywiadu, w którym powiedział wprost, że instytucja drukuje dziś pieniądze.

Powell: tak, drukujemy pieniądze

Powell pojawił się na antenie stacji CBS w popularnym programie „60 minutes”. Powiedział parę interesujących kwestii.

Przede wszystkim z dużą otwartością przyznał, że Fed „drukuje pieniądze cyfrowo”.

„Jako bank centralny, mamy zdolność do kreowania pieniądza w sposób cyfrowy. Robimy to kupując obligacje skarbowe lub inne gwarantowane przez rząd papiery dłużne. W ten sposób zwiększa się podaż pieniądza. Drukujemy też fizyczną walutę i rozprowadzamy ją poprzez banki Rezerwy Federalnej”

– powiedział bez ogródek.

Dodał, że w porównaniu do 2008 r., działania Fedu „są prowadzone na istotnie większą skalę.”

„Kupujemy o wiele więcej aktywów niż poprzednio. Tym razem jest inaczej – w poprzednim kryzysie problemem był sektor finansowy, więc potrzebne było wsparcie dla systemu bankowego. Obecnie problemy pochodzą z tzw. realnej gospodarki, dotyczą firm wytwarzających towary i usługi. Staramy się im pomóc przejść przez ten trudny okres.

Zrobiliśmy dużo, ale nie powiedziałbym, że brakuje nam już amunicji. Nie ma żadnego limitu dla programów pożyczkowych, które uruchomiliśmy. Możemy więc jeszcze dużo zrobić, aby wesprzeć gospodarkę i jesteśmy zdeterminowani robić to tak długo, jak będzie trzeba”

– dodał.

Czy chciał przez to powiedzieć, że dodruk będzie trwał nadal? Wiele na to wskazuje. Tym bardziej, że podkreślił to, że dolar jest walutą rezerwową świata, a to skutkuje tym, że „mamy możliwość pożyczania po niskich kosztach”.

Gospodarka z problemami

powell fedFed ponoć zakłada, że bezrobocie w USA sięgnie 20-25 proc. Władze optymistycznie zakładają jednak, że scenariusze powtórki z czasów Wielkiego Kryzysu nie powtórzą się. To zaskakujący optymizm, bowiem sam Powell przyznał, że USA zadłużają się na niebezpieczną skalę.

Od dłuższego czasu USA wydają więcej niż zarabiają. Musimy się z tym zmierzyć. Jednak czas na to, aby gospodarka rosła szybciej niż zadłużenie jest wtedy, kiedy koniunktura jest dobra, bezrobocie niskie, aktywność ekonomiczna wysoka itp. Obecnie nie jest więc na to czas”

– powiedział.

Jak widać, w Fedzie panuje chyba nadal spora beztroska (choć może być to tylko poza na potrzeby mediów), która pozytywnie wpłynie na kurs BTC. Dodruk dolara będzie trwał. Wszytko na to wskazuje…

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion