Bank Centralny Portugalii udziela pierwszej krajowej licencji na usługi kryptowalutowe

Portugalia opodatkuje kryptowaluty

bitbay zonda

Minister finansów Portugalii Fernando Medina potwierdził plany nałożenia podatku od zysków kapitałowych na dochody z kryptowalut. Choć nie podał konkretnej daty, podkreślił, że w systemie podatkowym nie może już być luk dotyczących transakcji z wykorzystaniem cyfrowych aktywów.

Koniec raju podatkowego?

Kryptowaluty obecnie podlegają bardzo niewielu przepisom podatkowym w Portugalii. To sprawia, że kraj ten jest swego rodzaju rajem podatkowym. Jednak w piątek rząd ostatecznie zobowiązał się do stworzenia przepisów podatkowych dla cyfrowych aktywów. Obejmą one między innymi zyski z ich sprzedaży.

Minister Medina powiedział, że przy tworzeniu regulacji przeanalizuje odpowiednie rozwiązania stworzone już w innych jurysdykcjach. Planuje on nadać priorytet “sprawiedliwości” i “efektywności”, zapewniając, że opodatkowanie jest “odpowiednie”, a jednocześnie nie jest tak wysokie, aby wypędzać kapitał z regionu. Medina powiedział innym deputowanym:

Jest to obszar, w którym jest dużo więcej wiedzy i dużo więcej postępu, tak aby Portugalia mogła korzystać z międzynarodowych doświadczeń.

Opodatkowanie kryptowalut jest podobno przedmiotem obrad rządu od marca 2021 roku. Wówczas António Mendonça Mendes – sekretarz stanu ds. podatkowych – zwrócił się z prośbą o zbadanie, w jaki sposób inne kraje już opodatkowują tego typu aktywa. Jednak z powodu rozwiązania parlamentu dokumentacja ta została przekazana do nowej kadencji, która obecnie wznowiła prace.

Dla Mendesa opodatkowanie zysków kapitałowych nie jest wystarczająco korzystne dla branży kryptowalutowej. Krótko po wypowiedziach ministra finansów powiedział on, że rząd koncentruje się również na tym, jak aktywa cyfrowe odnoszą się do systemów podatkowych VAT i Stamp Duty (IS).

Sekretarz stanu zauważył jednak, że największą trudnością w tworzeniu tych ram jest właściwe zdefiniowanie kryptowalut. Na przykład Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejski Bank Centralny działają obecnie w oparciu o dwie różne klasyfikacje.

portugalia

Kryptowaluty w Portugalii

Jak na razie branża kryptowalutowa w Portugalii odnotowuje stały wzrost i adopcję. W zeszłym miesiącu bank centralny wydał pierwszą zgodę na rozpoczęcie przez instytucję finansową oferowania usług związanych z cyfrowymi aktywami.

Co więcej, na początku tego miesiąca po raz pierwszy w historii dokonano sprzedaży nieruchomości bezpośrednio za BTC. Monety nie zostały przy tym przeliczone na fiaty. Jeden z portugalskich regionów wyspiarskich, Madera, zdecydował się nawet uczynić podstawową kryptowalutę de facto prawnym środkiem płatniczym.

Tagi
bitcoin opodatkowanie podatki Portugalia raj podatkowy zyski

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
19 468,26 USD-2,74%
EthereumETH
1049,63 USD-3,90%
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,00%
Binance CoinBNB
219,43 USD0,63%
Binance USDBUSD
1,00 USD0,10%
CardanoADA
0,45 USD-2,29%
XRPXRP
0,31 USD-4,09%
SolanaSOL
32,90 USD0,99%
HEXHEX
0,04 USD3,69%
DogecoinDOGE
0,06 USD-3,61%
DaiDAI
1,00 USD-0,01%
LEO TokenLEO
6,20 USD6,58%
TRONTRX
0,06 USD-1,26%
PolkadotDOT
6,78 USD-1,84%
Wrapped BitcoinWBTC
19 578,02 USD-2,17%
Shiba InuSHIB
0,00 USD-1,44%
AvalancheAVAX
16,38 USD-4,51%
Lido Staked EtherSTETH
1008,92 USD-3,93%
PolygonMATIC
0,47 USD-1,90%