za
polkadot

W parachainach Polkadot ulokowano 11% całkowitej podaży DOT

Binance Launchpool

Firma analityczna Messari opublikowała raport na temat wyników Polkadot w pierwszym kwartale 2022 r. Przedstawiła w nim dane dotyczące kursu tokena DOT, wykorzystania sieci, najnowszych osiągnięć w zakresie stakingu i decentralizacji oraz perspektyw na przyszłość.

W raporcie czytamy, że Polkadot pomyślnie zakończył 13 aukcji slotów parachain. W sumie ulokowano w nich 127,8 milionów DOT o wartości 2,9 miliarda dolarów (na koniec pierwszego kwartału). Taka ilość tokenów stanowi aż 11% całkowitej podaży. Ponadto, do lutego 2023 r. zaplanowano jeszcze 28 aukcji slotów parachain. Łącznie do tego czasu będzie ich więc 41.

Mimo że liczba aktywnych i nowych adresów spadła w tym samym okresie, wzrost liczby parachainów potwierdza stały rozwój ekosystemu.

polkadot

Zdecentralizowane stakowanie

Dzień po zatwierdzeniu przez protokół pierwszej aukcji slotów parachain w dniu 11 listopada ubiegłego roku, DOT osiągnął ATH na poziomie 55,08 USD. Jednak od tego czasu kurs tokena spadała wraz z całym rynkiem. Raport przypisał spadek liczby aktywnych adresów użytkownikom blokującym swoje DOT, aby wesprzeć pożądany(e) parachain(y). DOT zablokowany w “crowd loan” nie może być bowiem wykorzystany do innych celów.

Tymczasem w pierwszym kwartale 2021 r. liczba adresów posiadających DOT rosła, wskazując na wzrost zainteresowania ekosystemem, mimo że rynek utrzymuje się w trendzie spadkowym.

Dzięki zastosowaniu mechanizmu konsensusu Nominated Proof-of-Stake (NPoS), zaprojektowanego w celu decentralizacji walidatorów sieci, 294 z 297 (99%) walidatorów stakuje od 1,8 do 2,6 miliona DOT.

Jest to uważane za formę zdrowego podziału według łącznej stawki – sukces decentralizacji ogólnej władzy dzięki mechanizmowi zachęcającemu nominatorów do stakowania z mniejszymi walidatorami w celu uzyskania wyższych nagród.

Liczba pracujących deweloperów jest również ważnym wskaźnikiem oceniającym solidność ekosystemu. W raporcie zauważono, że “w I kwartale 2022 r. odnotowano 10% spadek średniej miesięcznej aktywności programistów”. Skupili się oni bowiem “na udostępnianiu wcześniej wdrożonych funkcji, a nie na opracowywaniu nowych”.

Zaznaczono też, że aktywność deweloperska Polkadot plasuje się na podium wśród wszystkich kryptowalut. Miejsca ustępuje jedynie Ethereum.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoinakurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności