Chiny stworzyły polisę ubezpieczeniową związaną z CBDC

CBDC polisa ubezpieczeniowa cbdc

Chiny pracują nad jak najszerszym zastosowaniem cyfrowego juana w gospodarce. W efekcie miasto Shenzhen stworzyło pierwszą w kraju polisę ubezpieczeniową […]

bitbay zonda

Chiny pracują nad jak najszerszym zastosowaniem cyfrowego juana w gospodarce. W efekcie miasto Shenzhen stworzyło pierwszą w kraju polisę ubezpieczeniową opartą na e-walucie.

Polisa ubezpieczeniowa oparta na CBDC

W artykule opublikowanym przez Global Times opisano, jak oddział Ludowego Banku Chin (PBOC) w Shenzhen wraz z lokalną filią Pingan Property Insurance wykorzystał e-juana do celów ubezpieczeniowych.

Specjalna cyfrowa polisa ubezpieczeniowa będzie skupiona na pracownikach medycznych, którzy pracują w dzielnicy Nanshan w Shenzhen. Polisa warta 300 000 juanów (ok. 46 346 USD) będzie dedykowana ofiarom pandemii COVID-19. Z kolei wariant za 50 000 juanów (ok. 7724 USD) będzie dotyczył samych diagnoz koronawirusa.

Co jednak ważne, istnieje również zachęta dla wnioskodawców, którzy korzystają z e-juana przy dokonywania płatności, ponieważ mogą przy tym uzyskać „dodatek preferencyjny”.

Adiunkt w Gaoling School of Artificial Intelligence na Uniwersytecie Renmin w Chinach, Wang Peng, wypowiedział się na temat najnowszych wysiłków dotyczących rozwoju cyfrowego juana. Podkreślił, że obecnie „coraz więcej użytkowników przyzwyczaja się do dokonywania płatności za pomocą cyfrowego juana”. W efekcie „rynek dojrzewa”. To ma wpłynąć na rosnącą liczbę zastosowań CBDC w realnej gospodarce (m.in. na rynku ubezpieczeń).

polisa ubezpieczeniowa cbdc

Wypłata w cyfrowym juanie

Jak donosi BTCManager, w czerwcu Xiong’an New Area zakończyło swój eksperyment z CBDC. Chodzi o wykonanie pierwszej w kraju serii wypłat wynagrodzeń, która była oparta na blockchainie i dokonana za pomocą cyfrowego juana. W kwietniu 2020 r. władze wypłaciły też połowę dotacji na transport pracowników za pomocą e-CNY. Miało to miejsce w dzielnicy Xiangcheng w Suzhou.

Shenzhen brało również udział w czterech czerwonych wydarzeniach, w których zwycięzcy byli nagradzali cyfrowymi juanami. Miejskie testy CBDC rozpoczęły się w październiku 2020 r. Waluta była rozdawana m.in. w ramach airdropów. Na początku lutego Shenzhen rozdało 5 milionów dolarów w juanach cyfrowych. Nagrodzonych zostało 150 000 odbiorców.

Wcześniej, w lipcu, bank centralny kraju opublikował pierwszą białą księgę e-CNY, w której szczegółowo opisano badania i postępy dot. projektu chińskiego cyfrowego juana.

Szerzej o e-juanie i zagrożeniach z nim związanych pisaliśmy tutaj.

Tagi
cbdc Chiny juan polisa ubezpieczeniowa polisa ubezpieczeniowa cbdc

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.