Kanadyjskie CBDC wprowadzi szereg innowacji w kraju – twierdzi Bank of Canada

CBDC

Bank of Canada zasugerował, że kanadyjskie CBDC może zapewnić szereg innowacji, w tym eliminację opłat transakcyjnych z kart debetowych i […]

Bank of Canada zasugerował, że kanadyjskie CBDC może zapewnić szereg innowacji, w tym eliminację opłat transakcyjnych z kart debetowych i kredytowych.

Kanadyjskie CBDC

Badanie opublikowane przez bank centralny Kanady wskazuje na szereg powodów, dla których kraj może wyemitować własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Dokument przedstawiał dwa scenariusze, które mogą skutkować wydaniem przez bank CBDC w bliższej lub dalszej przyszłości. Jeden z nich zakłada, że obywatele przestaną powszechnie używać gotówki. W drugim uznano, że może wystąpić sytuacja, w której jakaś waluta cyfrowa – publiczna lub prywatna – zostałaby tak powszechnie zaadoptowana na rynku, że ​​zagrażałaby suwerenności istniejącej waluty Kanady.

Ponoć oba warianty są mało realne w najbliższej przyszłości, ale eksperci zauważyli, że zainteresowanie regulacjami dot. stablecoinów wzrosło w ostatnich miesiącach. Mimo to badanie wykazało, że kryptowaluty i stablecoiny używane są jako środki płatnicze w Kanadzie przez „niewielką liczbę entuzjastów”.

Dokument potwierdził też szereg potencjalnych korzyści związanych z przyjęciem CBDC. Uznano, że technologia cyfrowej waluty może zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa jak gotówka, a jednocześnie umożliwiać wykorzystanie CBDC w systemach płatności online i transferach typu peer-to-peer.

CBDC (…) zapewni alternatywny, tani instrument płatniczy dla klientów i handlowców. Pomogłoby to obniżyć opłaty interchange pobierane przez istniejące sieci

– dodano.

Do tego CBDC mogłoby potencjalnie wspierać inteligentne kontrakty, co z kolei oznacza, że pewne procesy w kraju zachodziłyby automatycznie. Eksperci uznali jednak, że inteligentne kontrakty stworzą jednak pewne ryzyko dla użytkowników, biorąc pod uwagę, że deweloperzy inteligentnych kontraktów prawdopodobnie byliby niezależni od bankowej platformy CBDC. Mogłoby to być problematyczne, gdyby wykonanie danej umowy nie było zgodne z ustalonymi warunkami. Dodano więc, że inteligentne kontrakty wymagają dalszych badań.

Ogólnie rzecz biorąc, twierdzimy, że CBDC może być korzystne i prawdopodobnie konieczne, aby zapewnić konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę cyfrową

– podsumowano.

Kanadyjskie CBDC

Świat chce CBDC

Kanada nie jest jedynym krajem, który może wdrożyć CBDC. W zeszłym tygodniu, rozmawiając z Izbą Reprezentantów, przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell powiedział, że nie byłoby potrzeby używania stablecoinów ani kryptowalut, gdyby istniał cyfrowy dolar amerykański. Oczekuje się, że we wrześniu ukaże się dokument dotyczący korzyści i zagrożeń związanych z cyfrowym dolarem.

Tagi
Bank of Canada Blockchain cbdc Kanadyjskie CBDC technologia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.