za
podatek usa

Nowe prawo w USA zada rynkowi kryptowalut mocny cios?

Społeczność kryptowalut jest przeciwko poprawce do planu podatkowego USA. Ten ma na celu zebranie aż 28 miliardów dolarów na finansowanie infrastruktury w kraju. Wszystko będzie jednak realne poprzez rozszerzone opodatkowanie transakcji zawieranych za pomocą cyfrowych walut i nałożenie nowych wymogów sprawozdawczych dla „brokerów kryptowalut”.

Nowy podatek w USA?

6 sierpnia senatorowie Mark Warner i Rob Portman zaproponowali poprawkę do wspomnianej ustawy. Ta ma co prawda wykluczyć z zapisów górników kryptowalut oraz sprzedawców sprzętu i oprogramowania, ale zawiera inne niebezpieczeństwa. Ostateczne brzmienie poprawki Warnera i Portmana jednocześnie sugeruje bowiem, że twórcy kryptowalut i walidatorzy proof-of-stake nadal podlegaliby rozszerzonemu raportowaniu i opodatkowaniu. Problem w tym, że zdaniem ekspertów realizacja nowego prawa byłaby „niewykonalna”.

Dziennikarz ekonomiczny Washington Post, Jeff Stein, napisał na Twitterze, że Biały Dom formalnie popiera jednak wspomnianą poprawkę.

 

Oznaczałoby to jednocześnie, że Biały Dom nie popiera konkurencyjnej poprawki zaproponowanej przez senatorów Cynthię Lummis, Pata Toomeya i Rona Wydena.

– Doprecyzowując definicję brokera, nasza poprawka zapewni, że pośrednicy niefinansowi, tacy jak górnicy, walidatorzy sieci i inni dostawcy usług, nie będą podlegać wymogom raportowania określonym w pakiecie – napisał na Twitterze Toomey, opisując idee poprawki jego autorstwa.

podatek usa

Poprawka, która zaszkodzi rynkowi kryptowalut?

Dyrektor wykonawczy Coin Center, Jerry Brito, nazwał poprawkę Warnera i Portmana „katastrofalną”. Poprawka ta spotkała się też z powszechnym potępieniem ze strony społeczności kryptowalut.

2 sierpnia Electronic Frontier Foundation (EFF) opublikowało artykuł krytykujący poprawkę za objęcie jej zakresem nawet programistów, którzy nie kontrolują zasobów cyfrowych w imieniu użytkowników.

W szczególności EFF krytykuje poprawkę za to, że zdefiniowano w niej „brokera” kryptowalut jako każdą osobę „regularnie świadczącą dowolną usługę dotyczącą transferu aktywów cyfrowych”. EFF dodaje, że „prawie każdy podmiot w ekosystemie kryptowalut [może] być uznanym za brokera”.

Prawo do zbierania nazwisk, adresów i transakcji klientów oznacza, że ​​prawie każda firma, nawet pośrednio związana z kryptowalutami, może nagle zostać zmuszona do obserwowania swoich użytkowników

– dodano w raporcie EFF.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności