Bank Centralny Wenezueli

Bank Centralny Wenezueli wyemituje CBDC

CBDC

Bank Centralny Wenezueli ponownie zaskakuje: wprowadzi na rynek własne CBDC. Ma mieć to miejsce już w październiku. Do tego instytucja uruchomi system oparty na SMS-ach, który ułatwi wymianę pieniędzy na CBDC.

Bank Centralny Wenezueli wyemituje CBDC

Bank Centralny Wenezueli uruchomi CBDC w październiku. Do tego dojdzie denominacja boliwara – władza usunie aż sześć zer z obecnej waluty. Wszystko z powodu szalejącej w kraju wysokiej inflacji. Bank Wenezueli ogłosił to wszystko 6 sierpnia.

CBDC będzie towarzyszył specjalny system wymiany oparty na SMS-ach. Wszystko to, by ułatwić płatności i przelewy między użytkownikami.

Prezydent Maduro i jego eksperymenty monetarne

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nie po raz pierwszy eksperymentuje z nowymi formami waluty. W lutym nakreślił ideę emisji CBDC jako jedno z kluczowych działań podejmowanych przez jego rząd w celu modernizacji i odbudowy gospodarki.

Prezydentowi nie są też obce waluty cyfrowe emitowane przez państwo, ponieważ jeszcze w 2018 r. wypuścił na rynek coina petro. W założeniu było to m.in. narzędzie do obejścia sankcji USA. Obywatele nie korzystali jednak z tej e-waluty i projekt nie pomógł krajowi podnieść się z zapaści.

Bank Centralny Wenezueli

Denominacja boliwara ma miejsce już drugi raz w ciągu trzech lat. Maduro obniżył kurs waluty o pięć zer w 2018 r., gdy inflacja osiągnęła poziom aż 1,8 miliona procent. W 2020 r. roczna stopa inflacji została oszacowana na około 2300%.

Luis Vicente Leon, ekonomista i prezes Datanalisis z Caracas, skrytykował ten ruch, mówiąc agencji Bloomberga 5 sierpnia, że ​​kolejna denominacja waluty nie zrobi nic pozytywnego i nie pomoże rozwiązać podstawowych problemów, które obniżają wartość waluty.

– Usunięcie tych zer wcale nie rozwiązuje przyczyny problemu. Bez rozwiązania przyczyny problemu za kilka miesięcy będziemy mieć ten sam problem – powiedział ekspert.

Wenezuela boryka się z długotrwałym kryzysem gospodarczym, ponieważ gospodarka cierpi z powodu sankcji USA i hiperinflacji. We wrześniu 2020 r. Maduro zaproponował ustawę antysankcyjną, która miała na celu wykorzystanie kryptowalut jako narzędzia do unikania sankcji nałożonych na jego kraj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bank centralny Wenezueli cbdc cyfrowa waluta Wenezuela
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.