
Bank Centralny Wenezueli wyemituje CBDC
Bank Centralny Wenezueli ponownie zaskakuje: wprowadzi na rynek własne CBDC. Ma mieć to miejsce już w październiku. Do tego instytucja uruchomi system oparty na SMS-ach, który ułatwi wymianę pieniędzy na CBDC.
Bank Centralny Wenezueli wyemituje CBDC
Bank Centralny Wenezueli uruchomi CBDC w październiku. Do tego dojdzie denominacja boliwara – władza usunie aż sześć zer z obecnej waluty. Wszystko z powodu szalejącej w kraju wysokiej inflacji. Bank Wenezueli ogłosił to wszystko 6 sierpnia.
COMUNICADO OFICIAL🔵| A partir del 1° de octubre entra en vigencia el Bolívar Digital
#BCV🇻🇪 https://t.co/635uhVu1sA pic.twitter.com/aErAOUvwHL— Banco Central de Venezuela (@BCV_ORG_VE) August 5, 2021
CBDC będzie towarzyszył specjalny system wymiany oparty na SMS-ach. Wszystko to, by ułatwić płatności i przelewy między użytkownikami.
Prezydent Maduro i jego eksperymenty monetarne
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nie po raz pierwszy eksperymentuje z nowymi formami waluty. W lutym nakreślił ideę emisji CBDC jako jedno z kluczowych działań podejmowanych przez jego rząd w celu modernizacji i odbudowy gospodarki.
Prezydentowi nie są też obce waluty cyfrowe emitowane przez państwo, ponieważ jeszcze w 2018 r. wypuścił na rynek coina petro. W założeniu było to m.in. narzędzie do obejścia sankcji USA. Obywatele nie korzystali jednak z tej e-waluty i projekt nie pomógł krajowi podnieść się z zapaści.
Denominacja boliwara ma miejsce już drugi raz w ciągu trzech lat. Maduro obniżył kurs waluty o pięć zer w 2018 r., gdy inflacja osiągnęła poziom aż 1,8 miliona procent. W 2020 r. roczna stopa inflacji została oszacowana na około 2300%.
Luis Vicente Leon, ekonomista i prezes Datanalisis z Caracas, skrytykował ten ruch, mówiąc agencji Bloomberga 5 sierpnia, że kolejna denominacja waluty nie zrobi nic pozytywnego i nie pomoże rozwiązać podstawowych problemów, które obniżają wartość waluty.
– Usunięcie tych zer wcale nie rozwiązuje przyczyny problemu. Bez rozwiązania przyczyny problemu za kilka miesięcy będziemy mieć ten sam problem – powiedział ekspert.
Wenezuela boryka się z długotrwałym kryzysem gospodarczym, ponieważ gospodarka cierpi z powodu sankcji USA i hiperinflacji. We wrześniu 2020 r. Maduro zaproponował ustawę antysankcyjną, która miała na celu wykorzystanie kryptowalut jako narzędzia do unikania sankcji nałożonych na jego kraj.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.