
PKO Bank Polski zaoszczędził ponad 31 mln złotych dzięki wykorzystaniu technologii blockchain
Technologia blockchain, na której oparty jest cały system cyfrowych aktywów, od wielu lat jest wdrażana przez światowe korporacje nie tylko w celu transferu środków, ale również m.in. by przesyłać informacje. Jedną z instytucji na polskim rynku, która korzysta z łańcucha bloków jest PKO Bank Polski. Jak dowiadujemy się z tweeta opublikowanego przez Krzysztofa Piecha – ekonomisty, badacza ds. innowacji i badań ilościowych, a również i zwolennika bitcoina – PKO zaoszczędziło ponad 31 mln złotych na korzystaniu z technologii blockchain!
PKO Bank Polski śledzi rynek blockchaina
Na początku tego roku informowaliśmy o tym, że BKO Bank Polski zamierza mocno otworzyć się na cyfrowe waluty. Zastrzegł bowiem znak słowno-graficzny PLCOIN. Już wcześniej zgłosił do Urzędu Patentowego kilka nazw kojarzących się z kryptoaktywami. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Jeden z najpopularniejszych polskich banków również bardzo sprawnie korzysta z technologii blockchain. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie banku, PKO od wielu lat monitoruje rynek blockchain i również aktywnie używa do swoich celów łańcucha bloków. Co więcej, instytucja wspiera młode startupy z branży FinTech.
Teraz otrzymaliśmy informację o tym, że technologia blockchain pozwoliła bankowi na zaoszczędzeniu ponad 31 milionów złotych:
Oszczędności @PKOBP na koniec ub.tyg. z tytułu wykorzystania #blockchain to już ponad 31 mln zł. Gratulacje dla zespołu banku. https://t.co/SpavZEbDdl pic.twitter.com/PpG69SzoEJ
— Krzysztof Piech (@krzysztof_piech) June 22, 2022
Jedną z usług banku, która powstała w oparciu o blockchain jest projekt nazwany ”Trwały nośnik”. Tworzy on alternatywę dla wykorzystania fizycznych dokumentów (papierowych lub na elektronicznych nośnikach) w postaci elektronicznych odpowiedników, które są przesyłane w serwisie iPKO. System ten został wdrożone we współpracy z KIR, która przechowuje kopie dokumentów jako zaufana trzecia strona.
Trwały nośnik daje klientowi gwarancję autentyczności (źródła pochodzenia), integralności (brak ingerencji w treść) oraz dostępu klienta do dokumentów przez wymagany czas. Spełnia on również prawną definicję dostarczenia dokumentów (jak w przypadku przekazania dokumentów fizycznie).
PKO wprowadzi smart kontrakty do swoich usług?
Od czerwca 2019 r. firma pracuje nad projektem Dukat, którego celem jest stworzenie dedykowanej platformy świadczącej usługi dla klientów banku. Do procesowania różnych czynności byłyby używane dedykowane tokeny oraz smart kontrakty. Projekt zakłada trzy segmenty działalności: biznesowy, prawny i technologiczny. Inicjatywa ta jest współfinansowana m.in. przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a partnerem naukowym i technologicznym jest Politechnika Warszawska.
Jak na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji odnośnie postępów w pracach nad projektem, jednakże sprawa pozostaje wciąż otwarta. Daje to na pewno nadzieję, że kolejne instytucje zaczną otwierać się na technologię blockchain i sektor kryptowalut.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.