za
Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain

Jednym z najpotężniejszych narzędzi analizy on-chain jest możliwość obliczenia cen zrealizowanych (z ang. realized price) dla poszczególnych sektorów rynku. Umożliwia to oszacowanie bazy kosztowej poprzez wycenę każdej monety w momencie jej ostatniego przesunięcia między portfelami. Glassnode w jednej ze swoich zeszłotygodniowych analiz (jeszcze zanim ether chwilowo spadł poniżej 1000 dolarów) sugerował, że obecne wartości ETH sugerują silne niedowartościowanie. To w stosunku do wskaźników obliczanych na podstawie depozytów w ramach protokołu ETH 2.0 może wynosić nawet 1400 dolarów!

Sieć Ethereum jest niedowartościowana. HODLerzy ETH znajdują się pod kreską

Przy cenie spot ETH wynoszącej obecnie trochę ponad 1000 dolarów, rynek znajduje się obecnie w strefie silnego niedowartościowania, znacznie poniżej ceny zrealizowanej kształtującej się na poziomie 1730 USD.

W momencie gdy Glassnode podzielił się zaprezentowanym poniżej wykresem, ETH był nieco droższy i kosztował około 1200 dolarów. Do tamtego momentu średnia niezrealizowana strata wynosiła -30%. Jeśli natomiast zwrócimy uwagę na deponentów ETH 2.0, to możemy bezpośrednio zmierzyć wartość tokenów ETH w momencie ich zdeponowania, gdyż nie można ich odblokować. Na tej podstawie deponenci ETH 2.0 mają znacznie wyższą zrealizowaną cenę bazową na poziomie 2400 dolarów, a zatem ponoszą średnią niezrealizowaną stratę w wysokości -49,5%.

Warto zauważyć, że niektóre z tych depozytów będą powiązane z płynnymi instrumentami pochodnymi stakingowymi, takimi jak stETH sieci Lido, co pozwala inwestorom indywidualnym na sprzedaż aktywów bez wpływu na zrealizowaną cenę pierwotnych depozytów.

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain


W stosunku do wskaźników zrealizowanej ceny, ether wydaje się być obecnie mocno niedowartościowany. Źródło: Glassnode

Jest źle, jednak jeszcze nie tak jak w 2018 i 2020 roku

Chociaż wydaje się, że większość inwestorów realizuje obecnie stratę, to twarde dane są jeszcze dalekie od ekstremalnych dołków. Wystarczy, że spojrzymy na kolejny wykres. Procent podaży (niebieski) i adresów (różowy) przynoszących zyski to dwa wskaźniki on-chain, które pozwalają ocenić obecny „ból sieci Ethereum” w porównaniu z poprzednimi cyklami. Rentowność sieci osiągnęła obecnie najniższy poziom od czerwca 2020 r., kiedy rynek wychodził z kryzysu covidowego.

Rentowność podaży i adresów sugeruje, że około połowa posiadaczy etherów nie jest w stanie spłacić swoich udziałów. Zauważmy, że w latach 2018, 2019 i 2020, kiedy rynek niedźwiedzia osiągał najniższe poziomy, rentowność wynosiła 23% podaży i zaledwie 2,8% adresów. Jak na razie jesteśmy bardzo daleko od tego pułapu, jeżeli jednak wyprzedaż będzie kontynuowana, to nie można wykluczyć, że ponownie do niego nie powrócimy.

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain


Rynek ETH znajduje się daleko od ostatnich dołków cyklu niedźwiedzia. W zysku obecnie pozostaje cały czas dwukrotnie więcej podaży. Źródło: Glassnode

Przyjrzyjmy się również łącznym niezrealizowanym zyskom i stratom długoterminowych posiadaczy ETH, czyli osób, które trzymają swoje monety od co najmniej 5 miesięcy i statystycznie są najmniej skłonne do ich wydawania.

Wskaźnik LTH-NUPL (Long-Term Holder Net Unrealized Profit/Loss) pokazuje, że aktualna rentowność tej grupy spadła poza pewien próg i obecnie generuje ona niezrealizowane straty równe 23% kapitalizacji rynkowej. Oznacza to, że nawet najsilniejsi i najdłużej inwestujący w ETH inwestorzy znajdują się obecnie „pod kreską” na swoich pozycjach (oczywiście w uśrednieniu). Ostatni taki przypadek miał miejsce we wrześniu 2018 r. i poprzedził jeszcze głębszą kapitulację, gdy ceny spadły o 64% z 230 do 84 dolarów!

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain

Obecne straty posiadaczy długoterminowych wynoszą 23% łącznej kapitalizacji rynkowej. W 2018 roku, były to jednak o wiele głębsze poziomy. Źródło: Glassnode

Inwestorzy realizują coraz więcej transakcji ze stratą. Boją się dalszych spadków?

W momencie gdy posiadacze ETH zaczynają trzymać coraz większe papierowe straty, przyjrzyjmy się dodatkowo ich zachowaniem względem wydatków. Pozwoli to ocenić, jak silny jest spadek w poszczególnych dniach i okresach. Wyprzedaż motywowana przez załamanie sieci LUNA na początku maja pozostaje rekordową w historii zrealizowaną stratą netto dla inwestorów w sieci Ethereum, z 2,85 mld dolarów odpływu kapitału w ciągu jednego dnia. Obecne delewarowanie jest na drugim miejscu, osiągając 2,16 mld dolarów strat w dniu 14 czerwca.

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain

Wartość realizowanych strat/zysków netto wskazuje obecnie na znaczną przewagę wyprzedaży. Źródło: Glassnode

Na koniec spójrzmy jeszcze na wskaźnik zyskowności transakcyjnej Ethereum on-chain (SOPR), analizując schematy, w których zysk lub strata są realizowane przez inwestorów. Przedstawia, że rynek etheru potwierdził przejście w rynek niedźwiedzia w styczniu 2022 r., gdy względne straty zaczęły dominować w zachowaniach wydatkowych. Podobne zachowanie można zaobserwować w maju 2018 r., co poprzedziło głęboki rynek niedźwiedzia, z którego wychodzenie trwało prawie dwa lata i zakończyło się wyprzedażą w marcu 2020 r.

Obecna rentowność transakcji wskazuje, że przeciętna transakcja na ETH przynosi średnio -13,5% straty. Mimo że jest to znacząca wartość i pokrywa się z przeszłymi rynkami niedźwiedzia, pozostaje ona niska w porównaniu ze stratami rzędu -20% do -22% zrealizowanymi na dołkach kapitulacji cyklu podażowego w 2018 roku

Ethereum niedowartościowane o nawet 1400 dolarów? Analiza on-chain


Na początku 2022 roku wykres etheru wszedł w trend niedźwiedzia. Źródło: Glassnode

Poziom 1000 dolarów na ETH wydaje się obecnie kluczowy. Podsumowanie

W latach 2020-2021 rynek byka w zakresie aktywów cyfrowych charakteryzował się znaczną ilością innowacji i nowych produktów wprowadzanych w przestrzeni zdecentralizowanych finansów (DeFi), przy czym sieć Ethereum nadal pozostaje dominującą platformą bazową. Wraz z innowacjami i adopcją nastąpiła jednak kumulacja dźwigni finansowej, długów zabezpieczających i nadmiernej spekulacji.

Wraz z załamaniem się wycen rynkowych w 2022 roku, wartość zabezpieczeń kryptowalutowych drastycznie spadła, tworząc niemożliwą do utrzymania dywergencję w stosunku do pożyczonego kapitału USD w stablecoinach. W rezultacie doszło do historycznie dużego delewarowania w przestrzeni DeFi, gdzie całkowita wartość zablokowana spadła o -124 mld USD w ciągu zaledwie sześciu tygodni (60%). Pisałem o tym w jednym ze swoich ostatnich artykułów, do którego odsyłam.

Posiadacze ETH znajdują się obecnie pod kreską, z dużymi niezrealizowanymi stratami i dużymi stratami zrealizowanymi. Sygnalizuje to, że w bazie inwestorów istnieje wysoki poziom „bólu” i choć jest on bardzo dotkliwy, nie osiągnął jeszcze ekstremalnych poziomów jakie można było zaobserwować w niedźwiedzim cyklu 2018.

Zatrzymaniem dalszego delewarowania i spadku rentowności będzie ustanowienie ostatecznego dołka na wykresie ETH. Idealnie, gdyby był to psychologiczny poziom 1000 dolarów, który jest w ostatnich dniach bardzo aktywnie testowany.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności