za
Basia AI w Radio Piekary

Pierwsze polskie radio ze sztuczną inteligencją w roli prowadzącej

1,5% dla maluszka

Basia AI to pierwsza prowadząca audycję radiową, która tak naprawdę nie istnieje. Radio Piekary postanowiło rozpocząć projekt, który przybliży słuchaczom możliwości współczesnej technologii.

Prezenterka AI powstała w oparciu o narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, Midjourney oraz ElevenLabs. Pierwsza audycja z Basią AI została poprowadzona w sobotnie popołudnie 22 lipca i do września będzie ona towarzyszyła słuchaczom w cotygodniowych spotkaniach.

AI Basia, czyli prezenterka powstała dzięki Eleven Labs, ChatGPT oraz Midjourney

Coraz większa popularność sztucznej inteligencji sprawia, że każda branża próbuje wdrożyć generatywne AI do swoich działań. Mogłoby wydawać się, że radio jest pod tym kątem bastionem „ludzkich” miejsc pracy. Okazuje się jednak, że sztuczna inteligencja jest w stanie pojawić się nawet w rozgłośniach radiowych.

Udowadnia to projekt Radia Piekary, który przedstawił ostatnio radiosłuchaczom nową prowadzącą – Basię AI. Basia powstała dzięki narzędziom opartym o generatywną sztuczną inteligencję. W Midjourney został wygenerowany jej wizerunek (do miniaturek na social mediach), choć oczywiście wygląd w radio ma najmniejsze znaczenie.

O wiele bardziej liczy się tembr głosu oraz osobowość. Za brzmienie Basi AI odpowiada ElevenLabs, czyli polski generator realistycznie brzmiących głosów. Osobowość Basi AI to zasługa ChatuGPT, który generuje treść jej wypowiedzi.

Basia AI podczas prowadzenia audycji

Czy sztuczna inteligencja zastąpi prawdziwych prezenterów radiowych?

Trzeba przyznać, że Basia AI brzmi bardzo realistycznie i wiarygodnie. Rzuca to całkiem nowe światło na generatywną sztuczną inteligencję w rozgłośniach radiowych. AI może być wykorzystywana jako dodatkowa pomoc dla reporterów lub jako urozmaicenie audycji, jak ma to miejsce w przypadku Basi AI.

Warto także zwrócić uwagę na możliwość duplikowania głosów prawdziwych reporterów i zastępowania ich AI np. w trakcie nieobecności. Taki prezenter AI analizowałby wypowiedzi redaktora i próbował maksymalnie odwzorować jego sposób prowadzenia audycji.

Niemniej jednak, autentyczność i barwny charakter radiowych osobowości z pewnością jeszcze długo nie ustąpią miejsca generatywnej sztucznej inteligencji. Nie da się jednak ukryć, że niektóre rozgłośnie radiowe będą chciały wdrażać takie innowacyjne technologie, np. z powodu cięcia kosztów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 082,51 USD5,89%
Ethereum logo
EthereumETH
3119,33 USD3,98%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
585,85 USD3,90%
Solana logo
SolanaSOL
145,57 USD4,42%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD1,82%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3118,25 USD4,12%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD12,26%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,78 USD9,78%