za
Jim Rickards brics

Jim Rickards tłumaczy, jak blok BRICS może uderzyć w dolara

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ekonomista Jim Rickards jest zdania, że emisja waluty bloku BRICS uderzy w dolara. Powodem będzie powiązanie tej pierwszej ze złotem.

Jim Rickards mówi o przyszłości waluty BRICS i dolara

Od paru tygodni mówi się o tym, że państwa bloku BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) stworzą swoją wspólną, opartą na złocie walutę do rozliczeń międzynarodowych. Wokół tematu jest jednak wiele zamieszania i niepewności. Niektórzy urzędnicy BRICS twierdzą bowiem, że choć plany dot. takiej waluty istnieją, nie będą szybko realizowane. Można też spekulować, że są tylko straszakiem, który ma przerazić USA i skłonić je do negocjacji np. w sprawie sankcji nałożonych na Rosję. Możliwe też, że Chiny chcą skłonić Waszyngton do uznania ich silnej pozycji na globie. O tym ostatnim świadczyłyby też wzmożone rozmowy pomiędzy dwoma mocarstwami.

Zakładając jednak, że BRICS faktycznie pracuje nad swoją walutą, możemy za Rickardsem założyć, że ta osłabiałaby dolara USA.

To sposób na zniszczenie dolara. [Gdy istnieje] Nie potrzebujesz dolarów i nie potrzebujesz złota. Musisz tylko być wystarczająco sprytny, aby zakotwiczyć swoją walutę w złocie, a kiedy inflacja dolara zacznie rosnąć, twoja waluta będzie warta więcej ze względu na to, jak ją powiązałeś, nie z dolarami, ale ze złotem

– twierdzi ekonomista.

Sam przyznaje, że proces ten może zająć lata.

Zakłócanie łańcuchów dostaw

Rickards stwierdził, że innym sposobem na deprecjację wartości dolara amerykańskiego byłaby ingerencja w łańcuchy dostaw. Jako przykład podał zakończenie umowy zbożowej zawartej między Rosją a Ukrainą. Podał, że ceny zboża wzrosły o 10% tuż po ogłoszeniu zawieszenia tejże.

Tak więc, gdybym był członkiem BRICS, a w szczególności Rosją, i miałbym tę walutę powiązaną ze złotem, i chciałbym, aby moja waluta była bardziej wartościowa [od dolara] (…), jednym ze sposobów na zrobienie tego byłby chaos w łańcuchu dostaw i podniesienie cen ropy, benzyny, zboża

– powiedział.

Wróćmy jednak jeszcze do obecnych realiów. W styczniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że blok będzie dyskutował o oficjalnej walucie w sierpniu tego roku. Tyle że dyplomata RPA odpowiedzialny za stosunki jego kraju z BRICS, Anil Sooklal, niedawno oświadczył, że ten temat nie znajduje się w porządku obrad nadchodzącego szczytu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności