za
Popularność memecoina PEPE doprowadziła do rekordowych opłat transakcyjnych w Ethereum

Popularność memecoina PEPE doprowadziła do rekordowych opłat transakcyjnych w Ethereum

European Halving Party 2024

Pojawienie się na rynku nowego memecoina – PEPE – budzi wiele emocji w społeczności kryptowalut. Wolumen obrotu tym aktywem w ciągu ostatniej doby przekroczył 150 mln dolarów na giełdzie Uniswap. Jego rajd cenowy wydaje się nie mieć końca. Szał związany z tym tokenem doprowadził także do tego, że opłaty za gaz w sieci Ethereum skoczyły powyżej rocznego minimum.

Boom na memecoiny napędził skok cen za gaz

Obecnie średni koszt pojedynczej transakcji przeprowadzonej za pośrednictwem sieci Ethereum wynosi powyżej 15,82 dolara. Ostatni raz rynek kryptowalut doświadczał problemu z tak wysokimi cenami za gaz w 2021 roku. Wtedy to opłaty za transfer środków na tym blockchainie potrafił kosztować od 50 do 70 dolarów.

Czynnikiem stojącym za tą sytuacją jest najprawdopodobniej zauważalny wzrost popularności memecoinów. Na ich czele stoi PEPE, który szturmem w ostatnich dniach wbił się do pierwszej setki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. W ciągu ostatnich 24 godzin wolumen handlu tym tokenem na giełdzie Uniswap przekroczył poziom 150 mln dolarów. Oznacza to, że PEPE jest na niej obecnie bardziej popularny niż Wrapped Bitcoin (WBTC) czy USDT. Marketcap tego memcoina zbliża się do poziomu 850 mln dolarów. W ciągu tygodnia jego kurs skoczył z kolei o ponad 650%.

Sukces tego aktywa napędził momentalnie powstanie szeregu jego naśladowców – w postaci kolejnych memecoinów. Jak wynika z danych platformy analitycznej Nansen, największa aktywność memecoinów opartych na puli handlowej bazującej na smart kontrakcie Ethereum dotyczy takich coinów, jak SPONGE, TURBO, BOB oraz TRBNR.

Silny wzrost opłat za gaz na tym blockchainie skutkował tym, że w trakcie ostatnich 24 godzin spalono 9 382 ethery. To najwyższy poziom od roku.

Czy opcje skalowania zdają swój egzamin?

Problem wysokich opłat transakcyjnych w Ethereum również dotyka sieć warstwy 2. Bierze się to stąd, że przeprowadzane za jej pośrednictwem transakcje są publikowane w blokach z pierwszej warstwy ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Skalowanie warstwy 2 posiada dwie opcje. Jedną jest wykorzystanie dowodu wiedzy zerowej (Zero Knowledge), a drugim jest tzw. ”skalowanie optymistyczne”. Bazują na one technologii rollup’ów, która grupuje przeprowadzane poza siecią transakcje w jeden, mniejszy transfer, który zostanie rozliczony w głównej sieci. Rozwiązanie przy zastosowaniu ZK zostały bardziej dotknięte wzrostem cen niż skalowanie optymistyczne. Opłaty za wymianę tokenów w takich opcjach, jak Polygon zkEVM, Starknet oraz główna sieć zkSync Era, wzrosły od 2 do 11 dolarów.

Jeden z członków społeczności zkSync na Discordzie poinformował, że musiał uiścić opłatę w wysokości 11 dolarów za zamianę ETH na USDC. Inny użytkownik natomiast poinformował, że opłata za depozyty DeFi na zkSync wynoszą teraz 30 dolarów.

Jak wynika z danych od platformy L2 Fees, opłaty gazowe za transfer etheru do Arbitrum One i Optimism, które są rozwiązaniami Optimistic typu rollup, wynoszą od 0,2 do 0,6 dolara za tokeny swapowe. Ten przedział cenowy jest około dziesięciokrotnie wyższy niż dotychczasowa średnia wartość.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności