za
Parlament Europejski chce zaostrzenia kryptowalutowych przepisów.

Parlament Europejski nawołuje do zaostrzenia przepisów kryptowalutowych

Unia Europejska po raz kolejny bierze na tapetę cyfrowe aktywa. Parlament Europejski oraz jego Biuro Analiz chce, aby nadzór nad kryptowalutami był jeszcze bardziej precyzyjny. Wszystko ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie większego rozwoju oraz stabilności na rynku kryptowalutowym.

Ustawa o regulacji rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) ma wejść w życie dopiero w grudniu 2024. Dlatego też Parlament Europejski chce ustanowienia ściślejszych ram regulacyjnych dla jurysdykcji spoza krajów Unii Europejskiej.

Czy kryptowaluty w UE będą objęte jeszcze ostrzejszymi przepisami? Tego chce Parlament Europejski

MiCA jest jedną z ważniejszych ustaw kryptowalutowych ostatnich lat, jeśli chodzi o Unię Europejską. Warto jednak dodać, że do jej wprowadzenia pozostał jeszcze rok i dwa miesiące, dlatego Parlament Europejski chce wprowadzić kolejne przepisy, który będą swoistym rozbiegiem przed MiCA.

Choć unijni politycy podkreślają, że MiCA jest obecnie priorytetem, tak Biuro Analiz (EPRS) podkreśla konieczność ściślejszego nadzoru ze strony organów regulacyjnych spoza Unii Europejskiej. Głównie chodzi o Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię. Według unijnych dokumentów, USA mają obecnie dość nieprecyzyjne regulacje obejmujące interesariuszy na szczeblu stanowym oraz federalnym. Mocno wpływa to na jasność prawa oraz regulacyjną transparentność.

Politycy UE znów debatują nad rynkiem cyfrowych aktywów.

Rozbieżność między Wielką Brytanią a UE pod kątem identyfikacji cyfrowych aktywów

Brexit sprawił, że Wielka Brytania wprowadza własne prawa odnośnie cyfrowych aktywów. Nie jest też tajemnicą, że Zjednoczone Królestwo ma ambicje na to, aby stać się swoistą kryptowalutową stolicą Europy. Unijni eksperci podkreślają, że w następnych latach nastąpi spora rozbieżność pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Ma ona dotyczyć sposobu identyfikacji aktywów kryptograficznych.

Warto dodać, że Wielka Brytania nieustannie modyfikuje prawo dotyczące kryptowalut. Dowodem tego jest ostatnia ustawa, zatwierdzona wraz z poprawkami, przez Izbę Lordów. Brexit widoczny jest zatem nie tylko pod kątem nieobecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale także w przypadku prawa dotyczącego kryptowalut.

Kolejne unijne przepisy wyraźnie pokazują, że branża cyfrowych aktywów jest oczkiem w głowie unijnych polityków. Z tego też powodu możemy spodziewać się jeszcze sporej ilości zmian odnośnie cyfrowych aktywów w krajach wspólnoty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 872,80 USD-3,56%
Ethereum logo
EthereumETH
2954,31 USD-1,41%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
557,30 USD-2,40%
Solana logo
SolanaSOL
131,79 USD4,38%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD3,37%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2952,71 USD-1,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-2,04%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,79 USD-6,50%