za

Paradoks obecnej sytuacji rynkowej – sprawdź czy dotyczy też ciebie

2020-05-11
Ciekawostki
1,5% dla maluszka

W warunkach niepewności gospodarczej inwestorzy chętniej podejmują działania bezpieczniejsze, ale jednocześnie mniej zyskowne – zauważają to analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Dziś wolimy bezpieczne inwestycje

 “Badania pokazują, że uczestnicy rynku mają tendencję do błędnej oceny ryzyka i w rezultacie, zniekształcania prawdopodobieństwa występowania danego zjawiska

– można przeczytać w nowym numerze “Tygodnika Gospodarczego PIE”. Wyższy poziom niepewności oznacza tu mniejszą ilość dostępnych informacji. W takim stanie większa jest szansa przeszacowania lub niedoszacowania ryzyka. Wiąże się z tym – jak wskazują autorzy artykułu – tzw. paradoks Ellsberga.

Eksperci PIE dodają, że w warunkach niepewności rynkowej inwestorzy chętniej podejmują działania bezpieczniejsze, ale mniej zyskowne.

Dziś inwestorzy są więc skłonni do wyboru “ryzykownych opcji o znanym lub bardziej przewidywalnym rozkładzie prawdopodobieństwa, kosztem spekulacji i opcji o mniej pewnym rozkładzie prawdopodobieństwa”.

“Obawa przed bardziej dotkliwą, niespodziewaną stratą może powstrzymywać inwestora przed podejmowaniem niezbędnych działań – czego efektem może być niewykorzystany potencjał inwestycyjny lub brak zmiany strategii inwestycyjnej w przypadku strat w danej dziedzinie”

– czytamy dalej.

paradoksOkazuje się, że pod wpływem znacznego stresu przedsiębiorcy czy inwestorzy zaczynają ignorować ważne wskaźniki, które mówią o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia jakiegoś zjawiska. Dzieje się tak, gdy spadkowi wartości aktywów towarzyszą emocje.

“Szczególnie narażeni są ci, którzy prowadzą działalność tylko w jednej dziedzinie. Przy braku dywersyfikacji aktywów niewłaściwa ocena ryzyka w okresie zmian w gospodarce może doprowadzić przedsiębiorcę do poważnych strat – oceniają eksperci. Taka sytuacja występuje właśnie w przypadku zagrożenia koronawirusem”

– dodaje gazetaprawna.pl.

Z pewnością warto brać to pod uwagę także, gdy inwestujemy w kryptowaluty. Stąd często wspomina się, że mądrym posunięciem jest kupowanie nie tylko cyfrowych walut, ale też np. złota czy srebra.

Z drugiej strony za pewien prawdziwy paradoks można uznać to, że w czasie kryzysu inwestorzy wolą zarabiać mniej za cenę niższego ryzyka. Historia budowania fortun wielu milionerów pokazuje bowiem, że kryzysu były czasem, z którym ci ostatni budowali swoje majątki właśnie ryzykując.

Paradoks Ellsberga

Wspomniany Paradoks Ellsberga to zaś pojęcie w teorii decyzji i w ekonomii eksperymentalnej. Chodzi w nim o to, że większość ludzi nie działa zgodnie z założeniami teorii oczekiwanej użyteczności. “Zazwyczaj interpretuje się go jako dowód na to, że ludzie starają się unikać formułowania oceny na temat wartości prawdopodobieństw” – dodajemy za Wikipedią.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności